Причината е закъснели доставки, следващите ще са февруари и март, казват от здравното министерство
Лекари и фармацевти: Не сменяйте инсулина, без да се консултирате със своя ендокринолог, може да се стигне и до диабетна кома
Забавяне в доставките на инсулин принуди десетки болни от диабет тип 1 да си разменят инсулинови “писалки” чрез социалните мрежи, вместо да чакат появата на живоспасяващите им лекарства.
Благодаря ви на всички. Прекрасни сте!!! Благодаря ви, че ми върнахте вярата в добротата. Свърза се с мен момиче, което живее в същия квартал, и ще ми даде 1 писалка, а
утре от Пловдив друго момиче ще ми изпрати още две,
пише В. И. З., която часове по-рано се оплаква, че вечерта трябва да си сложи 26 единици ТРЕСИБ@, а няма.
В момента имам ФИАСП - ако някой има нужда, нека ми пише!!, готова е да помогне В. И. З и се надява доставките в аптеките да се възобновят скоро.
Инсулинът, който беше изчерпан в аптечната мрежа за няколко седмици, ще бъде доставен утре, уверяват от здравното министерство.
Досега фармацевтите записваха на лист номерата на пациентите, за да им звъннат, когато получат животоспасяващите лекарства. “Няма да ви записвам номера. Обещаха още утре да имаме. Направо елате”, казва млада любезна аптекарка в центъра на София.
За да поддържат кръвната си захар в норма, вече две седмици болните с диабет обикалят аптеки у нас и в съседни държави. В групи в социалните мрежи като “Диабет България” 10-15 души дневно търсят инсулин. Още толкова пък подаряват или продават.
Заради сигнали с липсващия медикамент Изпълнителната агенция по лекарствата е
поискала информация за извършените доставки от началото на 2022
година, както и информация за планирани следващи доставки от представителя на медикамента.
“Представителят съобщава, че е налице закъснение в срока на следващата доставка и тя ще се осъществи на 16.12.2022 г., като своевременно ще бъде разпределена към търговците на едро в страната. Към настоящия момент наличните количества в складовете и търговци на едро са ограничени. Планирани са доставки през февруари и март 2023 г.”, съобщиха от здравното министерство.
“Четири продукта инсулин ги няма в момента. Непрекъснат проблем е, защото се изнасят, не е нещо ново. Идват малки количества, но не са достатъчни”, обясни председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов.
По думите му фармацевтите съветват пациентите да сменят лечението с инсулин на друга фирма, но това невинаги е решение.
“Лекарят трябва да е одобрил и препоръчал смяната на медикамента.
Инсулинът е биологичен продукт, той има много специфично действие
и не може лесно да се заменя. Това не е като другите генерични лекарства, които представляват химическа молекула и може лесно да се заменят, защото няма значение на коя фирма са”, обясни Костов.
“Опасност от смяна на инсулина има, ако не е консултирано с лекар”, обединяват едно мнение ендокринолози. Според тях проблем е и когато се спре приемът му. При неконтролирана смяна пациенти са стигали и до диабетична кома
“На българския пазар има множество лекарствени продукти и комбинации, оказващи ефект върху гликемичния контрол. Преценка за най-подходящо лечение за конкретен пациент може да направи само правоспособен лекар, запознат със здравословното състояние на пациента, включително придружаващи заболявания, прием на други лекарства и добавки”, обясняват здравните власти.
През последния месец граждани са подали сигнали до здравното министерство за недостиг на два медикамента, използвани за инхалации, един – за понижаване на кръвната захар, един антидепресант, два инсулина. От време на време
липсват и нискомолекулни хепарини
и антитромботични средства, съобщава ведомството до БТА.
За да следи кои лекарства липсват в аптеките и кои застрашаващо намаляват, в началото на ноември здравният министър д-р Асен Меджидиев създаде Специализиран съвет. Експерти се събират по няколко пъти в месеца, за да се справят с недостига на лекарства за рак, диабет и за хипертония например. Бяха предприети и проверки по складовете дали търговците на едро крият лекарства, за да може да ги изнасят в чужбина на по-високи цени.
Проблемът с периодичното изчезване на важни медикаменти от българския пазар е от години, а причините са различни - паралелен износ в чужбина, нови цени на продуктите, както и задържането им в складовете, за да се доставят приоритетно на определени аптеки.
Здравните власти допуснаха и възможна причина за липсата на лекарства да е променената формула, по която се изчислява дали има недостиг и се спира износът им в чужбина.
До март 2022 г. в забранителния списък за експорт в електронната система за проследяване и анализ на лекарствените продукти - СЕСПА, влизаха над 350 продукта, за които има недостиг. В момента там са едва 74.