Пик на острите респираторни заболявания сред децата. Обезпокоени родители търсят информация дали причината не е грипна вълна и ако да, каква е тя и как биха могли да предпазят децата си.
„Повторяеми са, но не мога да кажа епидемия”. Така д-р Бисер Тодоров обяснява как най-точно изглеждат симптомите на пациентите, които е прегледал само през половината от работния си ден.
„Тенденцията я има от около 10-15 дни, но последната седмица, може би, са доста повече от обичайното. Отделението ни се запълни на няколко пъти до максималния си капацитет”, обясни педиатърът.
Елена Диманова, като баба на няколко внучета, се интересува от това, което се случва. „Чувам, че започнаха скарлатина, шарки - в детските градини, но все пак в България не са смъртоносни, както във Великобритания”, казва тя.
Според лекарите обаче не може да се говори за пик на заболелите от скарлатина у нас. „Има случаи, но те не са необичайни като честота за сезона. Заболяването е характерно за сезона и не може да се каже, че има епидемия и някакво излизане от нормите”, посочи д-р Тодоров.
На практика, тази година се случва така, че в периода на сезонни заболявания се наблюдава остро нарастване на броя пациенти на възраст под седем години и по-рядко са засегнати по-големите деца.
Медиците смятат, че няма основание за безпокойство, а острият бум на остри респираторни заболявания наричат феномен. „Заради ефекта на продължителната изолация при децата. Те са били изолирани в периода, когато имунитетът им е съзрявал. Ситуацията е характерна за сезона, но честотата е по-висока”, добави докторът пред NOVA.
Честота може да бъде намалена с няколко прости правила: „Първо – когато усетите отрано, че детето има някакъв проблем, не упорствайте да го връщате в детското заведение. Не водете децата си в големите магазини. Това са места, където възрастните, които имат сравнително зрял имунитет, разпространяват вируса. Не всички възрастни боледуват, но децата в момента са уязвими”, предупреди педиатърът.