Проф. Атанас Йонков е новият шеф на най-старото лечебно заведение у нас
Заради натрупани 24 млн. лв. задължения служебният здравен министър д-р Асен Меджидиев уволни директора на най-старата болница у нас - “Александровска”, д-р Атанас Атанасов. Решението си Меджидиев съобщи три дни след като в понеделник Министерството на здравеопазването разпространи вътрешен одит от август на финансовото състояние на здравното заведение, в чиито 27 клиники работят над 400 лекари, от които над 300 преподават в Медицинския университет.
От вчера новият директор е проф. Атанас Йонков. Той е
хирург в болницата и ръководител на катедра “Обща и оперативна хирургия”
в Медицинския университет.
“Това е основната база, където се обучават нашите студенти, а заведението е пред фалит. Може ли да си представите Александровска болница да фалира?”, мотивира решението си Меджидиев.
Според проверката на здравното министерство 24,2 млн. лв. са просрочените задължения на болницата, натрупани между 30 юни 2021 г. и 31 август 2022 г., когато тя бе оглавена от д-р Атанас Атанасов. Още в същия ден от “Александровска” оспориха през медиите одита и обвиниха, че “целта е да се въведат в заблуда обществото и Министерството на здравеопазването”.
Вече бившият шеф на “Александровска” пък предположи, че данните са грешка на администраторите, докато са ги подавали към ведомството.
Здравният министър обаче не се задоволи с оправданията на ръководството и вчера сутринта даде ясен знак за предстоящото отстраняване на Атанасов.
“Аз не мога да бъда доволен от това управление”, каза министърът пред Би Ти Ви.
“Изключително съм притеснен за Александровска болница. Ангажирани сме за възстановяването на нормалното ѝ финансово функциониране. След направения вътрешен одит се установи, че състоянието съвсем не е прекрасно. При новото ръководство има натрупани нови задължения в размер на 24 млн. лв. Това е много сериозна цифра”, обясни още Меджидиев.
Не 24, а само 9 млн. лв. са дълговете
на болницата, опроверга здравния министър отново Атанасов. Той направи пресконференция вчера по обяд, на която заяви, че информацията за натрупаните просрочени задължения не отговаря на истината.
Атанасов обясни, че одитори отново са дошли в лечебното заведение, където са имали срещи с експертите от счетоводството и финансовия отдел на болницата.
“Не искам да правя предположения, но възникват съмнения дали одиторският екип не публикува тези данни съвсем целенасочено с цел да се направят някакви внушения”, коментира бившият директор.
От болницата обясниха подробно за натрупаните задължения, като според тях през периода юни-август са погасили 44 млн. лв., което е довело да намаляване на темпа на растеж на просрочените задължения. Ръководството не се съгласи и с други констатации на здравните власти.
Според него просрочените задължения за
23,5 млн. лв. към доставчици са натрупани в период 31 март - 30 юни 2021 година,
тоест преди ръководството да встъпи в длъжност. “В течение само на три месеца, предходните органи на управление на лечебното заведение са увеличили просрочените задължения с 20,3 млн. лв.”, обясниха още от “Александровска”.
Здравният министър обаче уточни, че ръководството на болницата е поемало нови договори, без да се спазва редът на погасяване на старите, разделяло е обществени поръчки, провеждани и договаряни с фирми, без законово основание, както и не е представило и изпълнявало бизнес програмата по Закона за публичните предприятия.
Същевременно не само дълговете, но и напускането на специалисти е довело до уволнението на Атанасов, оглавявал последователно болниците в Нови пазар, Шумен и Ловеч.
“През тази година има огромен отлив на кадри, на водещи специалисти
в болницата. Това допълнително задълбочава кризата, защото пациентът следва лекаря”, обясни Меджидиев.
“Аз съм абсолютно политически безпристрастен. Здравното министерство има одитори, които не са членове на политически партии.
“Два месеца водим разговори с акад. Лъчезар Трайков, с БЧК, с премиера с единствената цел да помогнем на болницата”, обясни още министърът.
АСЕН МЕДЖИДИЕВ
АТАНАС АТАНАСОВ
АТАНАС ЙОНКОВ