- Акад. Петрунов: Омикрон няма да утихне и догодина
- Купуваме хапчета за 36 млн.
Общо 55 млн. лв. за модернизацията на две от най-големите държавни болници - УМБАЛ “Св. Георги” и УМБАЛ “Св. Екатерина”, отпусна вчера служебното правителство.
25 млн. лв. ще получи пловдивската “Свети Георги”. Идеята е с тях върху собствен имот на болницата да се построи нов блок за лечение и диагностика към педиатрията и онкологичното отделение. Останалите 30 млн. лв. пък ще се дадат на столичната “Проф. д-р Александър Чирков” (доскоро “Света Екатерина” - бел.ред.). С тях трябва да се обзаведе и оборудва разширението на болницата, или т.нар. Хирургичен блок Б, който се строи от няколко години и досега струва на държавата 20 млн. лв.
Парите за двете болници всъщност бяха гласувани с актуализацията на бюджета през юни. Малко по-късно от Министерството на здравеопазването обявиха пред clinica.bg, че не подкрепят наливането на още 55 млн. лв. в две от най-големите държавни болници. А наскоро и служебният министър на финансите Росица Велкова заяви, че в бюджета няма свободни средства за непредвидени разходи, нито има сериозен резерв в заложените капиталови разходи.
Още 35,9 млн. лв. ще даде правителството за COVID лекарства. Става дума за препарата Regkirona.
Той и Ronapreve бяха първите два медикамента, които Европейската агенция по лекарствата одобри за лечение на коронавирус още през 2021 г., след като бе доказано, че драстично намаляват случаите на хоспитализация и дори тези на смърт при хора, които карат тежко инфекцията.
За медиците на първа линия кабинетът отпусна 5,9 млн. лв. С тях ще бъдат изплатени допълнителните им възнаграждения за юни.
“Много добре трябва да осъзнаем факта, че борбата с омикрон няма да свърши тази година или догодина. Нашата политика трябва да бъде като при грипната ваксина - всяка година правим имунизация с актуалните щамове, които циркулират. Така да правим имунизация срещу актуалните варианти на коронавируса”, препоръча вчера пък имунологът акад. Богдан Петрунов.
България вече получи първите ваксини, които са специално разработени срещу различните варианти на коронавируса. “Тези, които са си направили бустерната доза с класическата ваксина, спокойно след два - не повече от три месеца, могат да си направят и новата адаптирана ваксина”, обясни Петрунов пред Би Ти Ви.