Половината не подозират, че са с хипертония, и не я лекуват
Броят на хората на възраст 30–79 години с хипертония се е увеличил от 650 милиона на 1,28 милиарда души. Случило се е само за последните тридесет години. И още по-лошото е, че почти половината от тези хора не са знаели, че имат високо кръвно налягане.
Хипертонията се определя като състояние, при което систолното -
горното, кръвно
е над 140 мм
живачен стълб,
а диастолното,
долното -
над 90 мм
при поредица от измервания, или стойностите се поддържат в желаните граници с лекарства.
Алармата натиска безпрецедентен цялостен глобален анализ на тенденциите в разпространението, откриването, лечението и контрола на хипертонията. Събирането на данните се ръководи от екипи на СЗО и Имперския колеж в Лондон. Резултатът е публикуван в авторитетното научно списание “Лансет”.
Хипертонията значително увеличава риска от сърдечни, мозъчни и бъбречни страдания и е една от водещите причини за смърт и заболявания в целия свят. На пръв поглед
това, че много
хора не знаят
за високото
си артериално
налягане,
е странно,
защото то лесно
се установява
чрез измерване на кръвното налягане дори вкъщи с апаратче от непрофесионален клас и може да бъде лекувано ефективно с лекарства на ниска цена.
Много отчетливо тежестта на хипертонията се е изместила през последните години от богатите нации към страни с ниски и средни доходи.
Процентът е намалял в държавите с висок стандарт, където вече имат едни от най-ниските нива на разпространение, но дялът расте в много от страните с незадоволителни доходи на населението.
В резултат на това Канада, Швейцария, Япония, Великобритания, Южна Корея и др. имат най-малък проблем с разпространението на високото кръвно сред включените в изследването 194 държави. На другия полюс са Доминиканската република, Ямайка и Парагвай за жените и Унгария, Парагвай и Полша - за мъжете.
Разпространението на хипертонията е най-високо в Централна и Източна Европа - където “принос” има и България, в Централна Азия, Океания, Южна Африка и някои страни в Латинска Америка и Карибите.
По данни на Българската лига по хипертония
у нас с
хипертония са
43% от мъжете
и 40% от жените
във възрастта
от 24 до 65 г.
Глобалното проучване разкрива значителни пропуски в диагностиката и лечението и изводът се отнася с пълна сила и за българската действителност. В света около 580 милиона души (41% от жените и 51% от мъжете) не са знаели за състоянието си, тъй като никога не са били диагностицирани. А повече от половината от хората (53% от жените и 62% от мъжете) с установено високо кръвно, или общо 720 млн. души, не получават необходимото лечение. Това е провал за общественото здраве 50 г. след като медицината може лесно да установи и лекува високото артериално налягане с евтини лекарства, смята д-р Маджид Езати, старши автор на изследването и професор по превенция и обществено здраве.
За да не изпада в ролята на безучастен регистратор, едновременно с оповестяването на данните СЗО дава нови насоки за пречупване на тренда. Те включват подобряване на здравната информираност на населението и достъпа до лекарства за кръвно налягане, диагностициране и лечение на съпътстващи заболявания като диабет и сърдечни проблеми, по-стриктен контрол на тютюневите изделия плюс насърчаване на по-здравословни диети и редовна физическа активност.
Над 50% от
смъртните
случаи и
инвалидността
от инфаркт и
инсулт може да
бъдат избегнати
чрез прости, икономически ефективни национални усилия и индивидуални действия за намаляване на основните рискови фактори: високо кръвно налягане, висок холестерол, затлъстяване и пушене.
Едно от основните заключения на доклада е, че само хипертонията причинява 50% от сърдечно-съдовите заболявания, холестеролът - 1/3, заседналият живот - 20% най-малко. Около 1/5 от случаите са свързани с тютюнопушенето и горе-долу толкова с нездравословно хранене, в което липсват плодове и зеленчуци. (Сборът е по-висок от 100% поради възможността от комбинирането на неблагоприятните фактори.)
Общо най-малко 30 процента от възрастните страдат от високо кръвно налягане. Но още 50-60% биха били в по-добро здраве при по-ниски стойности. Дори малките понижавания биха намалили риска от инфаркт и инсулт в бъдеще. Много подобен модел се наблюдава при холестерола.
Глобалната тежест на болестите, дължаща се на нелекуваното високо кръвно налягане, е поне два пъти по-висока, отколкото се смяташе досега, изчисляват експертите на СЗО. Ключът към радикално обръщане на възходящата тенденция е профилактиката и навременното лечение.
За диагностиката и терапиите ще се доверим на лекарите. А в поредица от материали в рубриката ни “Сила за живот” ще публикуваме съвети за малките промени в начина на живот, които могат да отдалечат или намалят сърдечносъдовите рискове.