Дъжд и градушки до средата на юни
Лято 2023 ще е по-топло, но няма да има екстремни жеги, а най-подходящо за море ще е между 20 юли и 15 август.
Въпреки усещането ни, че пролетта вече не е истинска пролет, лятото е сезонът, който в съвремието се е променил най-много в България, отчитат климатолозите.
Температурите са се повишили между 1 и 2 градуса за последните 30 г.
и това е по-осезаемо в Северна България.
На този фон е много по-вероятно да се очаква по-топло от нормалното лято. “Залозите” за сезонни температури около нормата са под 20%.
Средните температури обаче не изключват да има периоди с хладно и дъждовно време, което няма как да се предскаже повече от 10 дни предварително. Най-сигурно за море от климатична гледна точка е между 20 юли и 15 август. Тогава е най-вероятно времето да е слънчево и безвалежно по нашето Черноморие, а температурата на водата през периода често достига 25-28 градуса. Това каза за “24 часа” климатологът от Софийския университет д-р Симеон Матев.
След по-студения от нормата април и май за по-голямата част от страната е със средни температури под обичайните. Трендтът продължава през юни - първата му половина също ще ни предложи по-нестабилно време с температури около и малко по-ниски от нормалните.
Повече слънчеви часове ще има преди обед, а следобед ще се развива облачност с условия за краткотрайни валежи и гръмотевици. Обичайно в планинските райони преваляванията са по-чести, по-продължителни и с по-големи количества, а по-малка е вероятността за валеж в районите, отдалечени от планини.
Очаква се преминаване на студени атмосферни фронтове около 5-6 юни - смущение, което носи валежи на повече места и по-интензивни. Тогава са възможни локални поройни извалявания и градушки.
Друг период с условия за по-масови и по-интензивни валежи е около 10 юни и в средата на месеца. Това са и дните, в които ще бъде по-хладно, докато в останалите дневните температури ще достигат 23-28 градуса, при повече слънчеви часове - на места и до 30-32 градуса.
Обикновено през третото десетдневие настъпва постепенно стабилизиране на атмосферата. Преваляванията са на по-малко места и по-редки, а температурите достигат типично летни стойности. Все още е рано да се каже дали и тази година ще стане така, но при очакваното по-динамично време през първата половина нараства вероятността за по-слънчеви и топли дни след 20-23 юни, обясни Матев.
На 21 юни в 17,57 ч Слънцето ще навлезе в зодиакалния знак Рак и с това се отбелязва лятното слънцестоене. Тогава са най-късите нощи и най-дългите дни в северното полукълбо,
започва астрономическото лято
Средните климатични максимални температури за юни са между 26 и 31 градуса, а минималните - между 14 и 19 градуса. Сухият период за месеца е между 21-и и 30-и, а валежният - от 1 до 21 юни.
Към този момент според дългосрочните числови моделни прогнози и юли се очертава да бъде с температури около и малко над нормата. По отношение на очакваните валежи в по-голямата част на страната те ще бъдат близки до обичайните, с вероятност и да надминават нормата. Обикновено
по-вероятно е да вали между 5-15 юли,
а втората половина на месеца се характеризира с по-дълги периоди на сухо и горещо време. Все пак при заложената от числовия модел прогноза за повече от обичайното количество дъжд може да се очакват малко по-чести превалявания и прегърмявания от нормалното. Това се отнася за места в Западна и Централна България.
Средните максимални температури за юли са между 28 и 34 градуса, а средните минимални - от 15 до 20. Между 40 и 65 л/кв. м пък са средните валежни количества.
От 11 до 16 ч слънцето е най-силно от цялата година - стойте на сянка или вземете предпазни мерки, напомнят лекари.
За август очакванията са да бъде със средни температури над норма и с месечни количества на валежа около и под нея.
Обикновено у нас максималните стойности са между 28 и 34 градуса, минималните - между 15 и 20. Валежните периоди са от 7 до 15 август, както и между 21-и 24-и.
Трябва да се има предвид, че дългосрочните прогнози са с много по-голяма неточност и често с наближаване на срока на случване претърпяват промени, предупреди д-р Матев.