Световната антидопингова агенция е поискала спешни решения от Международната федерация по вдигане на тежести, след като бяха разкрити нови 130 проби "скрити" по време на режима на Тамаш Аян.
Те били "погребани" в централата на федерацията в Будапеща. Пробите са взети, но никога не са били обработени.
Някои са доста стари, но други са от 2019 година и са били взети по времето, когато щагите бяха на ръба да бъдат изхвърлени от олимпиадите.
Все още не е ясно точно колко проби са били съхранявани, нито се знае дали те са свързани с нарушения.
Според независимия доклад на Ричард Макларън Тамаш Аян активно е покривал положителни проби и е отлагал наказания в полза на някои държави като Турция и Азербайджан.
Той дори се е месил в антидопинговите процедури докато е бил в борда на Световната антидопингова агенция.
"Следим отблизо новата ситуация и няма да оставим нито един случай да остане без обяснения", казват за откритите нови проби от УАДА.
Световната федерация отказва коментар след като всичко е предадено на Международната агенция за тестване, както изискват новите процедури в щангите.
Тези 130 необработени проби се добавят към "41 скрити и 10 съмнителни" в документите на международната федерация, които бяха разкрити от Ричард Макларън.
Неговият екип разкри, че има близо 10 милиона долара липси по сметките, покриване на положителни проби и измами на избори. Докладът излезе през юни, 7 месеца след оставката на Тамаш Аян.
81-годишният унгарец ефективно управляваше спорта през последните 44 години като генерален секретар и след това президент на международната федерация.
130-те покрити проби били открити още тогава, но нямало време да се разследва достатъчно.
Някои от случаите ще бъдат оставени без последствия, защото са отпреди 10 години, което е максималният срок за разследване на допинг в света. При други липсвало име или националност на състезателя.
Ще бъдат разпитани всички състезатели и национални федерации, чиито проби са включени в тази бройка. Повдига се и въпросът точно как са действали световните агенции при този случай.
Разкритията за покриването на положителни проби започнаха от доклада на Макларън, където ясно е записано, че 24 извънсъстезателни проби, направени преди световното в Хюстън през 2015 г. са били "силно съмнителни".
Заради скандалите с допинг щангите загубиха 64 квоти за олимпиадата в Токио и сега трябва да има само 196 състезатели.