През последните години рязко е намалял броят на спортистите открити с допинг у нас. Това посочи по време на петъчния парламентарен контрол в НС спортният министър Красен Кралев.
За 2019 г. са 12 души, от които едва 5 са национални състезатели. Останалите са аматьори, при които единственият начин за превенция е информационна програма и образователна кампания както към спортистите, така и към треньори, лекари и дори родители, отбеляза министър Кралев.
„Част от тях са деца. Тези ангажименти се изпълняват по програма на антидопинговия център, който генерално осъществява политиката по допинга в страната ни“, каза министър Кралев.
През 2016 г. във вземане на допинг са уличени 8 български спортисти. През 2017 г. са 14, а през 2018 г. са 13. „Малка част от тях са професионални състезатели, което показва, че България е една от страните, които се справят по най-добрия начин с борбата с допинга. Даже не сме сред водещите страни с уличени състезатели“, отбеляза още Кралев.
През 2015 г. има случай с 11 проби във федерацията по вдигане на тежести. За него обаче е доказано, че се дължи на замърсена хранителна добавка, а не на умишлено вземане на допинг. „До окончателното илизане на решението по случая финансирането на федерацията беше спряно. Успяхме да докажем, че спортистите не носят никава вина за наличитето на допинг. Горд съм, че успяхме да възстановим федерацията по вдигане на тежести. За изминалата 2019 г. това е най-успешната федерация в България със спечелени 36 медала от световни и европейски първенства във всички възрастови групи. 24 от тези медали са в групи до 23 г., което говори за много силно младо поколение в този спорт“, каза още Кралев.
Личен приоритет, така министърът определи борбата с допинга в спорта. Като пример за тази си кауза той посочи многократното му избиране в управителните органи на Световната антидопингова агенция.
Антидопинговите правила са определени от Международната конвенция за борба с употребата на дпинг в спорта съствавена през 2005 г. Световния антидопингов кодекс и международните стандарти към него.
В България тези конвенции са ратифицирани и заедно със Закона за физическото възпитание и спорта, в сила от 18 януари 2019 г., и наредбата за антидопингова дейност от 14 юни 2019 г., предствляват нормативната база срещу употребата за допинг.
Законът за висшето образование и спорта се отнася до това, че министъра на младежта и спорта отнема права при системни нарушения. Лицензи в даден спорт обаче се отнемат при системни нарушения - тоест поне 3 в период на 2 г.
От началото на 2019 г. нито една спортна организация няма системни допинг нарушения, отбеляза Кралев.