През 1993 година “Левски” печели безапелационно титлата в първенството. Тимът на Иван Вутов е с цели 8 точки преднина пред ЦСКА, и то по старата система, за която при победа се даваха само две. През целия сезон допуска само три загуби и шест равенства.
А всъщност това е и последният шампион с отбор, който е изцяло от българи.
Без нито един чужденец в състава. За съжаление, от този момент вече чакаме 27 години, като едва ли скоро ще се случи нещо подобно. Най-вече заради промените във футбола и неговата глобализация. И заради това вероятно това ще е и последният път, когато феновете са видели подобен подвиг.
Старши треньорът
Иван Вутов
използва 25
играчи през
този сезон
26-ият Стоян Ацаров играе само един двубой за купата. В момента той е наставник на новака във Втора лига “Янтра” (Габрово).
Интересен факт е, че в момента трима от състава на Вутов управляват на “Герена”. Наско Сираков, който вкарва невероятните 9 гола в 12 мача, вече е мажоритарен собственик на клуба, след като 86% от акциите му бяха джиросани от пребиваващия в Дубай Георги Попов.
В момента старши треньор е Петър Хубчев, който фигурира в 29 от 30 възможни мача в първенството. Централният защитник дори има отбелязан един гол. Негов помощник пък е Георги Донков, който е с 19 срещи и 4 точни попадения през шампионския сезон.
В абсолютно всички двубои на терена е маестрото в халфовата линия Пламен Гетов. Той вкарва и феноменалните за днешното време 23 гола и печели приза за най-добър реализатор. На цели 5 от него е вече покойният бургазлия Владо Стоянов, който играе в “Локо” (Сф). С по 17 пък са двама пловдивчани - Стефан Драганов-Чоната, който е в ЦСКА, и незабравимият Аян Садъков от “Локо” (Пд).
На вратата са Пламен Николов (23 мача) и Здравко Здравков (10). Николов, който е бронзов медалист от световното в САЩ, в момента дава прогнози в сутрешния блок на радио “Дарик”.
Здравков пък
напусна
“Лудогорец”
и отново е треньор в Китай.
В защитата освен Хубчев са Валентин Дъртилов (28 мача), Красимир Коев и Александър Марков (по 17), Николай Илиев (14, но със 7 гола), Гошо Гинчев (11), Стоян Пумпалов (4) и Калин Банков (1). От тях Николай Илиев бе в екипа на Любослав Пенев, който се опита да събори Борислав Михайлов в БФС, но не успя, Гинчев е в управителния съвет на тотото и съветва спортния министър Красен Кралев, а Банков от дълго време живее в САЩ. Зад океана са още Марков и Пумпалов, а Коев и Дъртилов се занимават с търговия.
В халфовата линия освен Пламен Гетов са Даниел Боримиров (29 мача и 5 гола), Илиан Илиев (25 и 4), Златко Янков (17 и 5), Георги Славчев (16 и 1), Емил Мицански (9) и Владко Шаламанов (7). Боримиров доскоро бе шеф на школата на “Левски” и вероятно до броени дни се връща отново на поста. Илиев е наставник на “Черно море”. Янков работеше в Турция и се очаква да почне в “Нефтохимик” като изпълнителен директор. Славчев бе в политиката, а сега ходи като делегат на футболни мачове.
Мицански си
е в Сандански
и има магазин
за обувки Шаламанов доскоро бе в школата на “сините”.
Освен Сираков и Донков в нападение са Велко Йотов (25 мача и 10 гола), Димитър Трандафилов (19 и 3), Валери Вълков (12), Николай Митов (7 и 1), Румен Стоянов (5) и Любомир Николов (2).
Йотов от години е в Южна Америка. Димитър Трендафилов е шеф на школата на “Спартак” (Варна). Вълков е единственият починал от този отбор, като ни напусна през 2014 г. Николай Митов е наставник на пазарджишкия “Хебър” във Втора лига, след като докосна титлата с “Левски”, но бе спрян от автогола на Везалов срещу “Славия”. Румен Стоянов работи на хонорар към синдиката на футболистите и води отбора на играчите, които са свободни агенти.
Триумфалният
сезон обаче
тръгна доста зле,
след като за КНК тимът отпада от швейцарския “Люцерн”, което бе един от най-срамните моменти в историята на българския футбол. За първи път отпаднахме от втородивизионен отбор.
В турнира за купата “Левски” стига до 1/2-финал, където отпада от пловдивския “Ботев” с общ резултат 2:3. След това ЦСКА печели трофея с 1:0 след гол на Кирил Метков още в 10-ата минута.
Следващия сезон “Левски” отново е шампион, но вече в състава са египтянинът Мехти Толба, румънецът Петре Григораш и украинецът Олег Моргун.
През 1995 година “сините” отново са шампиони, но
само 1 мач
на Моргун
ги отделя
от това съставът да е изцяло от българи.
Година по-късно само сърбинът Зоран Ристич разваля шампионския състав на “Славия”.
Следва титла за ЦСКА с македонеца Ристе Милославов и бразилеца Анхелио Жаир.
И така до сегашното положение, при което “Лудогорец” печели 9-а поредна титла, като българите се броят на пръстите на ръцете.