Здравенякът от Харков вече говори свободно български
“Медал ли? Не, отивам за титлата”, категоричен бе пред “24 часа” Семен Новиков. Той единствен до момента има квота за участие за олимпиадата в Париж от борбата, след като спечели бронзов медал в категория до 87 килограма на европейското в Белград в класическия стил. Губи на 1/2-финала от Давид Лосонци (Унгария), след което надви за отличието с 6:3 опитния азербайджанец Ислам Абасов.
Новиков е роден на 11 декември 1997 г. в Харков. Попада съвсем случайно в борбата. “Имахме един съсед, който бе треньор. Той вече не е между живите. Той ме хареса и говори с нашите, за да отида на тренировка. Бях на 6 години. На него дължах всичко”, обясни Новиков.
Реално дори не му харесва този спорт.
“Много пъти бягах. Най-дългото ми отсъствие бе 6 месеца. Но постепенно видях, че съм добър. И така започна всичко”, с усмивка и на чист български споделя той. За разлика от доста футболисти и футболни треньори, които с години са у нас и продължават да ползват преводачи, Семен вече свободно борави с думите. “Още малко ми трябва.
Ще видите след
година колко
добре ще говоря,
без акцент”, категоричен е състезателят на ЦСКА.
И наистина Новиков е невероятен талант. На световното в Будапеща за младежи до 23 години през 2018 г. печели златото. Надвива кубинеца Даниел Грегорич Ечевария на финала. През следващата година дублира успеха си отново в унгарската столица.
“Но винаги съм бил номер 2 в Украйна”, малко с тъга допълва Новиков. И наистина. Той е в категорията на не кого да е, а на националния герой Жан Беленюк. Първият афроукраинец с две световни и три европейски титли. Сребърен медалист от олимпиадата в Рио де Жанейро след загуба от руснака Давид Чахветадзе. Баща му Венсан Нданджимана е от Руанда и бяга от кланетата там. Майка му е украинка.
На световното първенство през 2019 година в Нур Султан (столицата на Казахстан вече пак се казва Астана)
Беленюк печели
златото и с това и квота
за олимпиадата в Токио. След това обаче се отдава на новата си страст - политиката. От 29 август същата година е народен представител във Върховната рада на Украйна от радикалноцентристката партия “Слуга на народа”. Тя е създадена и ръководена от президента Володимир Зеленски. Формацията носи името на сериала, с който актьорът политик става известен. И е с абсолютно мнозинство в парламента.
Беленюк влиза, въпреки че е 10-и листата. В Радата се явява първи заместник-председател на комитета по въпросите за младежта и спорта. Влиза в групите за приятелство с Великобритания и САЩ.
Точно заради политическите ангажименти на Беленюк той се отказва от участие на европейското в Рим през 2020 г. И на него блясва звездата на Новиков в истинския ѝ блясък. Той прегазва всички в категорията си, и то категорично - технически туш над Хусус Гаска (Испания), 7:2 над Метехан Бешар (Турция), 6:3 над Александър Комаров (Русия) и накрая 7:1 над Виктор Лоринц (Унгария). Безапелационен.
След успеха Семен директно обявява, че той трябва да отиде на олимпиадата в Токио вместо Беленюк. И го атакува в инстаграм.
“Много интересна ситуация. Лидерът на иранската борба ще трябва да защити мястото си на олимпиадата. Олимпийският и двукратен световен шампион Хасан Яздани ще участва в подбора на националния отбор за Токио. Точно той спечели квотата, като стана световен шампион в Нур Султан в свободната борба в категория до 86 килограма. Но сега въпреки всичките му отличия трябва да заслужи правото си да използва тази квота. С двукратният световен шампион за младежи Камар Хасемпур са се срещали доста често и винаги е побеждавал Яздани, но схватките са били доста трудни и разликата е била една или две точки. Същата ситуация е в категория до 87 килограма в класическата борба в Украйна. За последен път се борихме с Жан Беленюк на 1 февруари 2019 година. И от този момент минаха вече две години”, пише Новиков.
Беленюк не му остава длъжен.
“Семен отиде на европейското заради добрата воля на треньора ми и на самия мен. Аз трябваше да пътувам за Рим, но след като той е млад и талантлив, решихме да му дадем шанс да представя родината ни. Но както винаги, когато подадеш на човек пръст, той иска да ти отхапе ръката. Това не е в нашите традиции. Нека тренира и работи, но на тази олимпиада в тази категория аз ще представлявам Украйна, ако съм здрав”, заявява той в интервю.
И както се и полага,
народният
представител
пътува за Япония,
за да спечели
титлата -
единствената
за Украйна
на игрите. По ирония на съдбата във финала отново се изправя срещу унгареца Лоринц и го бие с 5:1. С две точки по-малко от Новиков. И пътят му е доста по-труден. Първо надвива Зураби Датуташвили от Сърбия с 3:1, след това се измъква с 1:1 срещу Бачид Сид Азара (Алжир), а единствената му сериозна победа е със 7:1 над Иван Хуклек (Хърватия).
А Новиков получава обаждане от Гриша Ганчев. С офертата да дойде да се бори за България. “Гледал ме е на европейското и тогава му харесал моят стил. Той е човекът, заради когото дойдох в София”, признава си Семен. А в Киев е обявен едва ли не за предател.
“Неговата постъпка си остава на неговата съвест. Националният отбор на Украйна и държавата в лицето на министъра на спорта Вадим Гутцайта, президентът на националния олимпийски комитет Сергей Бубка и аз лично направихме всичко той да остане. Това е негово решение, негов избор. Може би е по-добре за него, че премина в България. След като човек толкова лесно си сменя гражданството, значи нещо не му е наред. Но ние не пускаме нашите спортисти просто така, борим се за тях. Защото другите трябва да знаят, че не могат просто така да си тръгнат. Все пак държавата е вложила в теб и пари, и сили”, заявява главният треньор на украинската борба Владимир Шацких.
Въпреки това Гриша Ганчев решава всички проблеми.
Според
украинските
медии е платил
трансфер от
10 200 долара
на федерацията, за да освободят Новиков. Защото без разрешение щеше да пропусне и олимпиадата в Париж.
Още в началото на българското си гражданство печели турнира “Никола Петров”. След това е трети на европейското в Загреб (Хърватия). За да дойде и медалът от първенството на планетата. До него на почетната стълбичка е... Жан Беленюк, който взема другото бронзово отличие в категорията.
Единственото му притеснение, разбира се, остава войната в родината му. Родният Харков е само на 40 километра от Русия и е постоянно под обстрел. За последно на 30 януари.
Все пак родителите му са се изнесли на вилата, където е по-спокойно. “И те искат да дойдат в България. Но няма как да напуснат Украйна. Сега всички мъже до 60 години имат забрана да минават границата. А татко е само на 56”, обяснява Новиков.
Той вече е напълно възстановен от контузията, която го мъчеше през последните месеци, и продължава подготовката си за олимпиадата. За да спечели златото за България.
Трети украинец
на игрите
Семен Новиков е третият украинец, който ще представлява България на олимпиада. Първият е Леонид Базан, който участва в Лондон. След това и Володимир Дубов се пусна в Рио де Жанейро и дори достигна до петото място.
Големият удар при натурализирането направи Гриша Ганчев още след олимпиадата в Атланта. Тогава той привлече Армен Назарян. И в Сидни той взе втората си олимпийска титла, но този път за България. С него дебютира и молдовецът Сергей Мурейко.
В Атина Армен спечели третия си олимпийски медал, като стана трети. За втори път там участва и Мурейко. А в свободния стил се появи Николай Паслар от Молдова, който обаче е бесарабски българин.
В Лондон натурализираните борци вече бяха трима. Освен украинеца Базан там бяха албанецът Елис Гури и молдовецът Анатолий Гуйдя. След това в Рио Гури записа втора олимпиада до Володимир Дубов. И на последната в Токио една от квотите бе за арменеца Айк Мнацаканян.
Натурализирането обаче е световен феномен, като в класическата борба се харчат най-много арменци, а в свободната - дагестанци, които са залели всички национални отбори.