„Съдията, съдията....” Оказва се, че във футбола има и рефери, които не могат да броят до 10. През есента на 1972 г. безумно решение на арбитър, вероятно подплатено с достатъчен брой финикийски знаци, ощетява жестоко ЦСКА в Европа и "армейците" са принудени да преиграват реванша с гръцкия "Панатинайкос" от шестнайсетинафиналите на КЕШ, първообраза на днешната Шампионска лига.
"Червените" войници обаче от втори опит се справят с византийските номера на богаташкия клуб от Атина, който 15 месеца по-рано е играл финал в турнира срещу "Аякс". 25 000 екзалтирани привърженици на ПАО превземат столицата ни за първия ни двубой с потомците на древните елини – дотогава София не помни подобно фенско нашествие. "Панатинайкос" пристига със самочувствие, граничещо с надменността и с една Вещица в състава – аржентинеца Хуан Рамон Верон, баща на Малката Вещица Хуан Себастиан Верон. Мегазвезда е и треньорът – великият Ференц Пушкаш. Докато е футболист, унгарецът по правило печели двубоите с железния бранител Манол Манолов, в онзи момент наставник на "армейците".
ЦСКА печели първата част от дуела с 2:1 на 13 септември 1972 г. и очаква всевъзможни удари в Атина две седмици по-късно. Разузнаването донася как "Цървена звезда" е повалена на полуфинал за КЕШ - в деня на мача в хотела на югославяните се промъква човек, който посипва яденето на гостите с бавнодействащо разхлабително. Затова тогавашният лекар на нашите Димитър Гевренов разпорежда докато трае престоят в Гърция играчите да ядат единствено в посолството ни.
Както и в София, Вещицата отново вкарва гол, а 2:1 за зелените води до дузпи, които да излъчат победителя. Те са въведени в евротурнирите 2 години по-рано, а случилото се в Атина и досега е най-големият гаф при тяхното провеждане. Ето какво си спомня доктор Гевренов: "Те бяха изпълнили 4 дузпи, реализирали само 2 и имаха право на още една. Ние - 3 и всичките ги бяхме вкарали, а Стоил Трънков тъкмо се засили да бие четвъртата. Ако той бе оставен да изпълни 11-метровия удар и го бе вкарал, щеше да е безпредметно те да изпълняват последната дузпа, но при пропуск гърците щяха да имат последен шанс. От това се възползва Пушкаш, който тръгна към Манолов. Поздрави го и прибра своите футболисти. Явно сценарият бе задействан. Съдията Липатов от СССР се "притесни", но в един момент се прибра, без да върне гърците на терена."
Началникът на клуба Стефан Божков, който е с отбора, не реагира своевременно с твърда позиция, а от София по телефона звъни тогавашният шеф на федерацията Данаил Николов, който е гледал мача по телевизията. „Казах му да намери съдията и да върнат отборите на терена, да изпълним и последните 2 дузпи, за да няма формално нарушение на правилника. Божков разбра какъв коварен номер е изиграл Пушкаш, пред когото реферът продължил да твърди, че всичко е нормално и ЦСКА е победител. От УЕФА също разговаряли с него и той отново заявил, че всичко е по правилата.”
По ирония на съдбата руската съдийска тройка се прибира към Москва с междинно кацане в...София. Там тя буквално е отвлечена от летището с правителствена „Волга” от представители на ЦСКА и е докарана на „Армията”. Пуснат е видеозапис на ситуацията с дузпите. Един от страничните рефери промърморва: "Тук ти подсказах, че има още дузпи да се изпълняват". Тогава със запотени длани Липатов се хваща за главата и проронва на руски: "Запутались (б.р. объркахме се)”. „Той поиска да излъжем, че наш играч успешно е изпълнил последната дузпа - свидетелства Данаил Николов. – На извънредното заседание в Цюрих се опита да излъже нагло – посочи името на нашия футболист, а на дъската - и точно къде във вратата е пратил топката при последната дузпа. Комисията попита Божков дали това е вярно и получи отрицателен отговор.”
Решението е мачът да се преиграе на 26 октомври 1972 г. и този път ЦСКА затваря големите гръцки усти с 2:0.