Бони Петков е първият наш в професионалните лиги на САЩ
Всички знаят, че Георги Глушков е първият българин в НБА. А Александър Георгиев стана първият нашенец в НХЛ преди 3 сезона, като се появи в тима на “Ню Йорк Рейнджърс”.
Но има едно име, което е напълно неизвестно в България. А става въпрос за първия нашенец, който влиза в професионалните лиги на САЩ. И то в символния за Америка футбол. Така реално българин не е имало единствено в бейзбола.
Роден е на 1 февруари 1900 г. Забелязан от треньорите на училищния си отбор още в гимназията. Той учи в “Морисън Р. Уейт”, в западната част на Толедо, Охайо. Тази гимназия е известна с футболната си програма. Създадена е през 1914 г. и от този момент не е спирала със създаване на таланти. До момента има 19 градски титли в този спорт. Тимът се нарича “Уейт Индиънс”. Голямата звезда, която тръгва от този отбор, е Къртис Джонсън, който има 9 сезона и две победи в “Супербоул” с “Далас Каубойс” през 70-те години на миналия век. Но първата се нарича Бони Петков. Играе на поста такъл, чиято роля е да спира играта по земя на противника в защита и да охранява куотърбекът си при атака. Навремето всички са играли и в двете фази на играта.
След гимназията българинът получава пълна футболна стипендия за щатския университет на Охайо и започва да играе за “Бъкайс”. Звездният му момент е през 1922 година, когато е избран за капитан на
отбора на щата. Тогава се появяват и първите данни за него във вестник “Синсинати Инкуайърър” от 7 декември 1922 г. Статията е със заглавие “Чест за момче от Толедо”.
“Бони Петков от Толедо, Охайо, бе избран за капитан на отбора на университета на щата Охайо тази вечер. Той игра на поста ляв блокиращ през миналия сезон.
Петков е роден в България, но се е преместил с родителите си в САЩ, когато е бил на 6 години. На вечерята, която бе дадена от търговската камара на Кълъмбъс, Охайо, говориха губернатор Дейвис, кметът Томас, треньорът Улисън, спортния директор Сейнт Джон и проф. Томас Е. Френч”, се казва в статията.
Само 2 години след тази вечеря българинът, който е 178 см и 101 кг, вече е титуляр в отбора на “Кълъмбъс Панхендърс” от Националната футболна лига. Отборът е един от основателите на Амерканската футболна лига, днес известна като НФЛ. Дори участва в първия мач от новата формация. Нарича се “Панхендлърс”, или “дръжки за тиган”, заради големия завод за кухненски прибори в града. От 1926 г. се преименува в “Тайгърс”, или “тигрите”.
И още в първия си сезон Петков предизвиква фурор. Тимът завършва с 4 победи и 4 загуби, като Бони е титуляр във всичките мачове. Шампион става “Кливланд Булдогс”, като класирането се прави по процент от спечлени двубои, защото отборите играят различен брой срещи.
По това време вестник “Грийн Бей Газет” избира трите отбора на звездите. Гласуват 12 от най-известните спортни журналисти, които пишат за американски футбол, както и шестима представители на лигата.
И в първия отбор на звездите влизат Джо Литъл Туиг от “Рок Айлънд Индипендънтс”, Тайли Вос от “Грийн Бей Пакърс”, Ед Хийли от “Чикаго Беърс”, Суид Йънгстрьом от “Бъфало Байзънс”, Стан Мюрхед от “Дейтън Трайангълс”, Джордж Трафтън от “Чикаго Беърс”, Джо Стернамън от “Чикаго Беърс”, Чарли Уей от “Франкфорд Йелоу Джакетс”, Бени Бойнтон от “Бъфало Байзънс”, Док Елиът от “Кливлънд Булдогс” и... Бони Петков от “Кълъмбъс Панхендлърс”.
Българинът е единственият, който за първи сезон играе в лигата.
Битката за място в отбора на звездите била доста оспорвана за неговия пост, твърдят историци на Националната футболна лига. В крайна сметка е предпочетен с няколко гласа пред Лин Лиман от “Кливланд Булдогс”.
Вторият сезон на Бони е отчайващ. Тимът му записва 9 поредни загуби и е последен. Всъщност тогава цели 5 тима са без успех през сезона. “Рочестър Джеферсънс” и “Дейтън Трайангълс” имат по 1 равен, “Дулут Кейлис” изиграва само 3 мача, като губи всичките, а “Милуоки Баджърс” - 6. Шампион е “Чикаго Кардиналс”, който завършва с 11 победи, 2 загуби и равен, или 84,6%. Всъщност това става след скандал, след като лигата вади “Потсвил Марунс” в последната седмица и така тимът остава само на 1,3% от първенеца.
През 1926 г. “Тайгърс” заемат 19-о място от 22 отбора в лигата с 1 победа и 6 загуби. Шампион е “Франкфорд Йелоу Джакетс” с 1% пред “Чикаго Беърс”.
Тогава не го е имало шоуто “Супербоул”, което се появява чак през 1967 г., когато НФЛ се обединява с Американската футболна лига и се поставя началото на днешното първенство. А финалът е най-скъпото и най-гледано спортно събитие в света.
След края на сезона през 1926 година “Кълъмбъс Тайгърс” спира да съществува. Много други отбори започват да плащат феноменални суми от 25-50 долара на мач, което не е по силата на собственика Джоузеф Кар, който по професия е журналист.
Заради много контузии Бони е принуден да прекрати кариерата си след само три сезона в НФЛ. Но любовта му към футбола не спира. Той става треньор на “Толедо Тайгърс”, един от най-силните колежански отбори в Северозапада на САЩ. И става първият наставник в историята на университета, който печели два пъти първото място в дивизията през 1927 и 1929 година.
След това Петков се отдава на лекарската си практика. Бони умира на 5 август 1965 година от инфаркт. Погребан е в Орегон, Охайо, като смъртта му е отбелязана в цялата местна преса. За него е написана дори и биографична книга.
Така напълно неизвестният в България Бони Петков става първият нашенец, който записва мачове в една от четирите големи професионални лиги на САЩ и Канада. И дори е единственият, който попада в отбор на звездите.