Здрава сватбарска стрелба провали напълно биатлонистите ни в преследванията на олимпиадата. Лидери по този показател бяха Владимир Илиев и Антон Синапов с по 7 грешки. Благой Тодев и Милена Тодорова завършиха с по 6.
Най-доброто ни класиране постигна Владимир Илиев, който за сметка на стрелбата изуми с бягането си и стана 25-и.
Той завърши с 12-о общо време на малко над минута от финландеца Понсилуома, а в последната обиколка, когато сгъна един куп знаменитости като Александър Логинов, Доминик Виндиш, Якуб Фак и Бенямин Дол, даде трето време само на 4,7 секунди от Тарей Бьо, известен с бързината си.
Така той подобри най-доброто постижение на българин в преследването на олимпиада, след като в Торино през 2006 г. натурализираният украинец Виталий Руденчик завърши 33-и след 20-о място в спринта. Милена Тодорова завърши 31-а, Благой Тодев остана 53-и, а Антон Синапов е 55-и.
При жените Милена мина първите две стрелби без грешка и влезе в десетката. Но след това започна на прав и първият изстрел бе пропуснат. След това тя не успя да закачи и четвъртия и така отиде на 17-о място.
Второто влизане на стрелбището бе катастрофално, като успя да уцели само една мишена от пет и това я прати 31-а на финала.
“Всичко започна добре и приключи зле. Общо взето, лошо състезание. За съжаление,
за мен
най-големият
проблем този
сезон е
стрелбата ми
от прав
и още по-големият е, че просто не усещам къде са тези изпуснати изстрели, не мога да си разбера грешката. Това ме разочарова, но се надявам до края на сезона да успея да намеря някакво решение, за да мога през лятото да работя точно върху това”, коментира Тодорова.
“Умишлено забавих, преди да стрелям на първия прав. Направих още едно дишане. По принцип, когато не се чувстваш уверен, го правиш, за да си дадеш още малко време да се приготвиш. Не помогна. Със сигурност исках да сваля всички мишени, но не се получи”, допълни тя.
Българката не смята, че снеговалежът и лошото време са оказали влияние.
“Не мисля, че изиграха някаква роля. Условията са еднакви за всички”, заяви биатлонистката.
Провалът към момента я извади от масовия старт. С 34 олимпийски точки тя е втора резерва след рускинята Ирина Казакевич. Пред нея е и шведката Ана Манусон, но тя може да участва единствено ако шведката се откаже. Последна влезе американката Дедра Ъруин с 40 точки.
Безапелационно трета титла в Китай взе норвежката Марте Олсбю Рьойзеланд. Тя допусна само една грешка в стрелбата и изпревари шведката Елвира Йоберг с невероятната разлика от 1:36,5 минути.
Йоберг бе втора и в спринта. Бронза взе сънародничката на Рьойзеланд Тирил Екхоф на 10,2 секунди след шведката. Тирил пък стартира пета.
31-годишната Рьойзеланд вече е и с четири медала от игрите в Китай, като взе бронз в индивидуалния старт. Тя има и два сребърни медала и от игрите в ПьонгЧанг. Така тя стана едва вторият биатлонист в историята с четири медала от едни игри, като това е било по силите единствено на великия Оле Ейнар Бьордален в Солт Лейк Сити. А другите в историята, които са с повече от две титли на една олимпиада, са Мартен Фуркад (Франция) и Дария Домрачова (Беларус).
Рьойзеланд стана и най-възрастната шампионка в преследването. Кати Вилхелм бе на 29, когато го спечели в Торино.
За разлика от при жените за мъжкия старт времето рязко се влоши и вятърът се усили. Температурите също паднаха и мнозина имаха проблеми с пушките, включително бъдещият шампион Кентен Фийон Майе (Франция).
Това ликвидира шансовете на суперфаворита Йоханес Тингнес Бьо. При втората и третата си стрелба той влезе при скорост от близо 10 м/сек и натрупа 5 наказателни обиколки. Така Фийон Майе се възползва и с 15 от 15 дръпна напред с руснака Едуард Латипов. Фийон Майе направи 20 от 20, а Латипов не уцели един изстрел при последната стрелба и всичко приключи. Французинът завърши на 28,6 секунди пред Тарей Бьо. Латипов, който стартира 11-и, трябваше да се задоволи с бронза на 35,3 сек. Йоханес Тингнес Бьо завърши пети, като бе изпреварен и от Лукас Хофер (Ит).
“Отново съм разочарован, бягането се получи. На легнал вятърът ми повлия. На прав са си мои грешки. Имах и лек проблем със затвора, защото бе замръзнал. Важното е, че вече влизам в своята форма. След като идва бягането, ще дойде и стрелбата”, заяви Владимир Илиев.
Много хора
ще кажат,
че сме туристи,
но животът не свършва с олимпиадата. “Искам да се представим най-добре в щафетата”, заяви Владо. “Следващата олимпиада е далече. Но още няколко сезона мога да направя”, допълни той.
“Не мога да съм доволен. Но все пак това е опит за мен. Времето също бе интересно, биатлонистко. Все още не съм на нивото на мъжете. Имах и проблем с пушката, може би бе замръзнала”, допълни Благой Тодев.
“Беше много тежко. Вятърът донесе още повече проблеми. Някои грешки си бяха мои. Бягането ми също бе доста тромаво заради новия сняг. Но те са за всички. Ако дадем най-доброто от себе си, може да се представим на ниво в щафетата”, заяви Антон Синапов.
Владимир Илиев има 26 точки от олимпиадата, колкото Тамас Бормолини от Италия и е трета резерва за масовия старт. Първа е Фанмин Чен (Китай) с 28. Последният влязъл е Джулс Бърнот от Канада с 30.
Фийон Майе стана едва четвъртият французин с две и повече титли от една олимпиада. Другите са Мартен Фуркад, Анри Орейе и Жан-Клод Кили. Той се нареди и до Оле Ейнар Бьорндален и Мартен Фуркад, които бяха единствените до момента с титли на индивидуален старт и преследване.
Стрелба прати биатлонистите
назад, Илиев изуми с бягане
Милена и Владо са резерви за масовите стартове