Небрежен работник по пистата за слалом стана причина единствената ни алпийка на олимпиадата Ева Вукадинова да повтори първия си манш. Той бе забравил ключа, с който се навиват вратите след всеки състезател, и това не даде шанс на българката да мине по-близо до вратата. В крайна сметка Ева отпадна по време на второто си спускане, след като даде 49-о време в повторението на първия си манш. Всъщност инцидентът е безкрайно опасен, като скиор може да си счупи крака в металния ключ, ако го докосне.
Вукадинова кара и с болка, след като по време на гигантския слалом счупи костица на ръката. Заради това тя кара с предпазна шина.
“Опитах се да дам максималното. Доволна съм, независимо от случилото се в първия манш, важното е, че съм жива и здрава. Със сигурност и ментално ми повлия случилото се, чувствах се добре в първия манш. Можех да се справя по-добре във втория манш. Пожелавам си още такива големи форуми. Със сигурност, ако имам друго участие на олимпиада, ще опитам да съм много по-добре подготвена”, сподели Ева Вукадинова след състезанието. Тя призна, че
контузията я
измъчила доста
по време на спусканията. Така за нея олимпиадата приключи с 36-о място в гигантския слалом. “Ментално ми повлия доста инцидентът. На контролите бях с доста по-добри времена от това, което постигнах”, допълни Ева.
Тя поне може да се похвали с това, че в Пекин престоя на пистата доста повече от мегазвездата на ските Микаела Шифрин. Американката отново спря на петата врата и в слалома, както се случи и в гигантския.
“Чувствам се ужасно. Но няма да е така задълго. Просто в момента ми е гадно”, обясни Шифрин. “Тръгнах на максимум от старта. Имах намерение да карам колкото се може по-бързо. Малко се подхлъзнах на един завой, просто нямах право на такава грешка. Смятах да мина през най-агресивната линия, най-тежката, но и най-бързата. И пак не минах повече от пет врати”, допълни тя.
Така Шифрин отвори широко вратата на Петра Влъхова да вземе едиствения медал, които ѝ липсваше - олимпийския. Влъхова направи уникално второ спускане, като победи водачката от първото Лена Дюр (Германия) с 91 стотни. Така компенсира изоставането си от 77 стотни. Тя бе подпомогната и от факта, че вторият манш бе подреден от нейния треньор Мауро Пини.
Всъщност първите четири в класирането след първото спускане се провалиха тотално. Дюр в крайна сметка отиде четвърта, втората - Мишел Гизин от Швейцария, излетя на шесто, третата - олимпийската шампионка в гигантския слалом Сара Хектор, пропусна врата, а четвъртата - Андрея Слокар от Словения, отиде пета. Така на подиума се качиха осмата - Влъхова, седмата - Катарина Линсбергер от Австрия, която в крайна сметка завърши на 8 стотни от победителката, и петата - Уенди Холденер от Швейцария, останала на 12 стотни.
Всъщност Влъхова
стана първата
родена в
Словакия жена
с титла от
зимна олимпиада
Шест медала (3 златни и 3 сребърни) за страната спечели рускинята Анастасия Кузмина в биатлона. Другите двама медалисти са сноубордистът Радослав Зидек (сребро) и биатлонистът Павол Хурайт (бронз).
Петра има медали от последните две световни (трета от Оре и втора от Кортина). Спечели малката световна купа на слалом през миналия сезон и предсрочно и в този, в който има пет победи.
“Просто се концентрирах върху карането си. Вече съм олимпийска шампионка и влязох в историята на родината си”, допълни тя.
Състезанието бе наблюдавано от кмета на Чепеларе Боран Хаджиев, който е на олимпиадата по покана на МОК. Той бе в компанията на генсека на БОК Белчо Горанов.
Чехкинята Естер Ледецка реши да защитава и титлата си в супергигантския слалом от ПьонгЧанг в Пекин, след като успешо направи това в паралелния гигантски слалом в сноуборда.