Китайците доста дипломатично разделиха Русия и САЩ на откриването на 24-ите зимни олимпийски игри в Пекин.
Според предварителната подредба двете делегации трябваше да са една след друга, но бе направена промяна в последния момент. Домакините намекнаха недвусмислено, че Хонконг и Тайван са част от Китай, като по време на появяването на тези делегации фокусираха президента си Си Дзинпин на трибуните.
91 държави ще участват на игрите, като има и куп доста екзотични. Огромно впечатление по време на парада на нациите направиха канадците и италианците с невероятните си облекла. Ямайка се опита да танцува реге.
Рокада, но в стартовете настъпи и в българската делегация. Мария Здравкова, която смени Милена Тодорова като знаменосец на откриването, влезе и в състава на смесената ни щафета за първия старт на биатлона. Това се наложи, след като
Даниела Кадева
отново изпита
болки в
оперирания
си крак
и треньорите я оставиха да почива. Милена, Владимир Илиев и Димитър Герджиков са останалите ни трима в щафетата. За смяна на знаменосеца нямаше време и заради това Мария дефилира на “Птичето гнездо”. Биатлонистите ни, както и другият знаменосец Радослав Янков са в най-отдалеченото село от Пекин, като с автобус домакините вземат разстоянието за около 4 часа, въпреки че магистралата е затворена.
Президентът на Китай Си Дзинпин откри 24-ите зимни олимпийски игри. През цялата церемония обаче властваше сянката на коронавируса.
Олимпийският огън бе поставен в снежинка, направена от други малки с имената на всички държави, след което бе издигнат над стадиона.
Първи с него се появи Жао Вейчан, роден през 50-те години на миналия век и участвал на олимпиада. След това дойдоха Ли Ян, роден през 60-те и златен медалист от демонстрациите на шорттрека в Калгари, съперничката на Евгения Раданова Ян Ян, родена през 70-те и първи олимпийски шампион за Китай, Су Бейтан, роден през 80-те и рекордьор на 100 метра на Азия, Жу Ян, роден през 90-те, трикратен олимпийски шампион по шорттрек. Накрая факелът остана в ръцете на ски бегача Динигер Иламужиян и Жао Жиавен - първата състезателка по северна комбинация от Китай, които го забиха в средата на снежинката. Двамата са родени през XXI век. Идеята е била да бъде най-малкият олимпийски огън в историята на игрите и да покаже приемствеността през поколенията.
“Скъпи приятели, продължаваме да живеем под ужасните поражения от коронавируса. Заради това сигурността и здравето на спортистите са от най-голямо значение”, заяви президентът на организационния комитет Цай Ци, който е шеф и на градския комитет на комунистическата партия в Пекин. Той имаше същата роля и преди 14 години на летните игри. “Нека бъдем единни и да направим едни елементарни, спокойни и запомнящи се игри”, допълни той.
“За съжаление, глобалната пандемия все още е реалност. Заради това нашите благодарности към домакините са още по-големи. Ние успяхме заради усилията на всички медици, учени и всеки един китаец. Нашите сърца са с тези, които не успяха да реализират своите олимпийски мечти”, заяви президентът на МОК Томас Бах.
Заради студа и коронавируса
церемонията
продължи само
100 минути
Режисьор на шоуто е Жан Иму, който три пъти е номиниран за “Оскар”.
Началото бе дадено с невероятно светлинно шоу и фойерверки. Целият стадион бе обвит от мъгла. Последните секунди бяха изписани в небето. Откриването съвпада с началото на 24-те слънчеви цикъла.
В небето бяха изписани китайските символи личун и английската дума “пролет”. Според организаторите за първи път в историята има заря на китайски и английски.
От небето падна капка леденосиньо китайско мастило и се превърна в Жълтата река. При докосването на терена се превърна в леден куб. Най-дълъг бе парадът на нациите, което е традиция.
Олимпийското знаме бе внесено от първия световен шампион на Китай в зимен спорт - Лу Жихан, който печели в бързото пързаляне на кънки през 1963 г. световна титла. С него бяха Жан Хуи (олимпийски шампион по шорттрек от 2010 г.), Ли Жиаюн (сребро на шорттрек от 1998 г.), Шен Ксюе (фигурно пързаляне), Хан Ксиапен (ски свободен стил) и Жан Хон (бързо пързаляне с кънки).