Батериите, които са за машините, с които прави бордовете си най-добрият ни сноубордист Радослав Янков, по незнайни причини са били конфискувани от митниците в Пекин.
Треньорите му обаче намериха други от съперници, за да започнат да правят дъските за тренировката в четвъртък. Янков е категоричен, че най-важното на това трасе са кантовете, които сам си прави.
На състезание от световната купа преди 2 години едно спускане ги разбило по такъв начин, че след това якето на треньора му Георги Атанасов-Джоко било нарязано на ленти.
Владимир Зографски е направил тренировка във фитнеса, като останал изключително учуден, че за цялото олимпийско село има само два гладиатора.
Логистични проблеми имат и биатлонистите ни, но те ще бъдат решени от президента на федерацията Екатерина Дафовска.
“Оказа се, че нашите радиостанции, както и на много други отбори,
не работят
с честотите
на домакините Заради това поръчахме нови и тръгвам с тях към Пекин. Нося и част от възстановяването на националите”, сподели единствената ни олимпийска шампионка от зимна олимпиада.
Благой Тодев, който даде положителна проба преди тръгването на отбора, вече е готов за път и заминава на 6 февруари за Пекин направо от Мюнхен. В момента той е в Руполдинг и тренира сам на огромния стадион в меката на биатлона.
Ден след Дафовска към олимпиадата тръгва и кметът на Чепеларе Боран Хаджиев, нейният първи треньор. Той е по покана на МОК, като носител на награда за взаимодействие с местната власт.
Проблемът е, че двамата са в хотел в Пекин, като всеки ден трябва да пътуват до най-горното село със скоростния влак.
В Пекин рано сутринта трябва да пристигнат президентът на олимпийския ни комитет Стефка Костадинова и спортният министър Радостин Василев. Те ще присъстват на откриването на олимпийските игри.
По традиция Дафовска работи и над гоблен преди олимпийски игри. В момента извезва “Ръченица” на Мърквичка, който по сложност е като “Тайната вечеря”.
Нашите имаха шанса да опитат и от специалното меню в олимпийските села, което се предлага за китайската Нова година. Тя стартира на 31 януари. Празниците обаче продължават около месец с пролетния фестивал.
Някои делегации в ски бягането и биатлона поискаха по-ранни стартове на дисциплините си заради кучешкия студ в Жанзаку. След залеза те падат рязко
и достигат до
минус 25°,
като с вятъра отива на минус 30.
По принцип има лимит от минус 20 за състезанията, като е много вероятно той да бъде пренебрегнат.
Няма проблеми да се пренареди програмата, но телевизиите не искат това да стане. Особено против са американците, които дават най-много пари за олимпийските игри и всичко е съобразено с тях.
Заради студа световният шампион по биатлон Дмитрий Логинов прекрати тренировката си и се прибра да почива. Мнозина състезатели
смятат
да използват
ръкавици
с нагреватели,
за да могат да стрелят.
Друг голям проблем е снегът.
“Просто изяжда ваксата за една обиколка.
Такова чудо не съм виждал. Ваксмайсторите ще спечелят медалите”, заяви националният ни треньор Александър Касперович, който бе личен наставник на Логинов.
В Пекин стартира и най-късата щафета на олимпийския огън, която е само 1200 поста. Това е заради пандемията и ще бъде само в балона на игрите, но за първи път ще участват амфибии и роботи.
Най-дългата щафета на зимни олимпийски игри бе тази за Сочи - 66 988 километра, като тогава огънят летя и в Космоса. След това са Ванкувър - 42 180, Солт Лейк Сити - 22 093, и Сапоро - 18 741.