„Най-голямата мечта за всеки доброволец е да служи на Олимпийските игри. Надявам се това, което правя, да допринесе за изграждането на мост за международния обмен.“
Това сподели пред репортер на КМГ доброволка на Зимните олимпийски игри в Пекин от Украйна, която се представи с името Ника. Тя живее в Китай от 9 години и няма желание да го напуска. „Китай се развива бързо и предлага всички удобства за живота“, каза тя.
През 2019 г. само 4 дни след началото на глобалното набиране на доброволци за Зимната олимпиада в Пекин броят на кандидатите надхвърли 460 000. Това е знак за отвореното отношение на Китай при подготовката на игрите, а също така и за все по-голямото отваряне на страната. След като кандидатурата на Пекин за домакин на игрите бе одобрена през 2015 г., Китай прие концепцията целият процес на подготовката да бъде „отворен за света“, а Пекинският организационен комитет покани 37 чуждестранни експерти и 207 професионални техници да се включат в подготовката.
В същото време Китай засили сътрудничеството с международните спортни организации в изграждането на стадиони и съоръжения, разработката на лед и изкуствен сняг, организирането на състезанията, тренировките и други дейности, свързани със зимната олимпиада, което ефективно насърчи спортния обмен с различните страни.
С поглед към целия свят, бъдещето и модернизацията, превръщането на Зимните олимпийски игри в Пекин в стимул за отварянето на страната - това е твърдият ангажимент на Китай. Президентът на Международния олимпийски комитет Томас Бах каза, че Зимната олимпиада в Пекин ще остави богато наследство на света. Например благодарение на усилията на Китай 300 милиона души станаха фенове на зимните спортове, което е от голямо значение за световния спорт.
Олимпийските игри са не само спортно събитие, но и платформа за обмен между различните култури. 24-тата зимна олимпиада ще бъде открита утре в Пекин. Хората от цял свят ще се съберат на тази отворена платформа и ще бъдат свидетели на решимостта и усилията на Китай в насърчаването на спортния обмен, разширяването на отварянето, засилването на сътрудничеството с международната общност и културния обмен и стремежа заедно да вървят към "споделено бъдеще".