“Гласове на традицията” съчетава за първи път женски и мъжки вокали
Пет големи имена на българския фолклор вече пеят в най-новата формация на музикалната сцена - “Гласове на традицията”.
Олга Борисова, Калинка Вълчева, Калинка Згурова, Радка Алексова и Василка Дамянова - всички те дългогодишни солисти в хора “Мистерията на българските гласове”, са и част от създателите на новата трупа. Съвсем умишлено обаче в състава ѝ обединяват няколко поколения от най-добрите народни певци. И още нещо - за първи път съчетават женски и мъжки гласове, след като във формацията влиза и мъжкият квартет “Светоглас”.
Диригент на “Гласове на традицията” е Милен Иванов, който заедно с Даниел Спасов също бе част от “Мистерията”. Двамата са и част от квартета.
Новата формация ще изпълнява “традиционната българска музика, дошла при нас от незапомнени времена, но и такава, каквато трябва да бъде и днес”. Така солистът Спасов обяснява репертоара на групата.
А младите певци в нея ще внасят съвременен прочит на фолклора.
“Не може да стоим в консервативната рамка само в миналото, необходим е съвременен прочит, тази музика трябва да се пренася през времето и поколенията. Ние сме формация за акапелна музика - нямаме музикални инструменти, всичко звучи в многогласие, полифония. Всеки от нас носи своята идея за музиката. Младите певци имат визията за модерното, атрактивното, съвременното, по-различното. Другите са малко по-консервативни, но това цялото обогатява формацията”, добавя още Спасов.
Младата част от “Гласовете на традицията” е представлявана от лауреати на фестивали, конкурси, участници в международни етнопроекти. Те носят съвременна визия и усещането как трябва да звучи българският фолклор в XXI век.
Най-младата певица е 18-годишната Весела Порчева. Тя е ученичка на Радка Алексова, която също пее във формацията. Тази година завършва 133-о средно училище “Александър С. Пушкин” и ще продължи образованието си в Националната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров”.
Най-отличаващата се черта на формацията е съчетанието на мъжките и женските гласове, което се случва за първи път във фолклорната практика. Присъствието на мъжкия квартет “Светоглас” дава различна и непозната досега тембрална звучност.
Много красиво се съчетават мъжките звуци с женските гласове. Участниците в мъжкия квартет са Станимир Иванов, Виктор Томанов, Даниел Спасов и Милен Иванов. Всички заедно се стремят да съхранят българския фолклор и въпреки че има композиторска намеса, музиката да бъде автентична и да се отличава от другите стилове.
Според Спасов целта на цялата формация е “музиката да звучи в XXI век, да е достъпна и разбираема за младия човек. Колкото и да бъде различна, съвременна, полифонична, все пак да не се отскубва от своя корен, от традиционното си звучене, което ни прави разпознаваеми по света”. Според солиста българският начин на пеене е различен от всички други и точно това цялата формация се стреми да запази. “Звукоизвличането, пеенето, стилистиката, обертоновете, орнаментиката, всичко е оригинално и разпознаваемо. Искаме нашата музика да е красиво послание, да съчетава народни и съвременни звуци. Точно това искаме да запазим. Днес в повечето подобни формации започнаха много експерименти и етнопроекти, но в един момент не може да се разпознае дали е български фолклор, или не”, казва още той.
Формацията “Гласове на традицията” е създадена по идея на едноименната фондация, чийто председател на управителния съвет е Росица Лисичкова. Каузата е да бъде съхранена стародавната българска култура в много аспекти. Фондацията събира в едно не само певци, музиканти, композитори, редактори, продуценти, а и много общественици и културни дейци. Юлия Цанкова, която е член на управителния съвет на фондацията, е горда с това “нашенско чудо”. В песните на “Гласовете на традицията” тя казва, че има галерия от образи и картини, фантастично обрисувани от народния гений, но великолепно пресъздадени от музикантите. Доказателство, че има кой да пренесе традицията във времето, е ученичката на Радка Алексова Весела Порчева. А за квартет “Светоглас” Цанкова казва, че няма аналог не само у нас, а и по света. “Чрез тази формация го има уверението, че традицията ни е жива, а това означава, че ще ни има и нас”, казва още тя.
Затова и “Гласове на традицията” се представиха на първия си концерт облечени с различни носии от всички краища на България.
Спектакълът им пред публика бе в галерия “Оборище 5” и бе посветен на 90-ата годишнина от рождението на композитора Стефан Кънев. Той е направил над 6000 аранжимента за солисти, певци, инструменталисти, хорови и оркестрови произведения и музика за танцови постановки. Автор е на сюити за симфоничен, камерен, духов и народен оркестър. Негова съпруга е певицата Калинка Згурова, която е част от формацията.
Въпреки че репетициите са били само три седмици, трупата представи великолепно някои от своите песни. “Искаме нашата музика да е красиво послание, да съчетава народни и съвременни звуци”, казва Даниел Спасов и цялата формация го постига.
Гости на събитието бяха и Костадин Атанасов и Християн Цвятков от Държавния фолклорен ансамбъл “Филип Кутев”. Двамата свириха на гайда и тамбура, а Калинка Вълчева и Калинка Згурова изпълняваха песните си под техния съпровод. Концертът започна с песента “Дядовите Добреви пет снахи” и завърши с “Бегала е Вена” в изпълнение на всички певци от формацията.