Съвети за пестеливи домакини от двама известни английски готвачи
Дните между Коледа и Нова година са златно време да опразните хладилника от изостанала от първите празници храна и да я превърнете в нови вкусни ястия за вторите. Това е съвет на един от известните английски готвачи Найджъл Слейтър. За разлика от повечето си именити колеги на Острова, той не се стреми да прави специалитети от скъпи и рядко срещани съставки, а обича да приготвя прости домашни храни. Някои кулинарни критици даже смятат рецептите му за леко недодялани, но пък точно това го прави изключително популярен сред домакините, които разполагат с ограничен бюджет.
Слейтър е готвач аматьор, който от 1993 г. всяка седмица води кулинарна рубрика във вестник “Обзървър”. Очарователният му стил на писане, насочен към детайлите и малките човешки радости, бързо става разпознаваем и той става и писател. Издава няколко кулинарни книги, които са преведени на пет езика, а една дори е филмирана от Би Би Си. Макар да няма много желание да готви пред камера, Найджъл Слейтър все пак се изкушава от офертата на британската медия да започне да работи за нея, след като му предлагат телевизионен формат, който предвижда пътешествия в страни като Иран, Ливан и Турция, славещи се с едни от най-старите кухни в света.
Въпреки получения невероятен опит, който го прави изключително популярен, готвачът никога не се отказва да популяризира и обикновеното домашно готвене, с което всеки ден повечето от нас се сблъскват. “Обичам обирането на остатъците – онези купички с чинийки за капаци, които пазят погребаното съкровище в безопасност, докато сме готови да го превърнем в нещо ново. Може да е закуска, среднощно лакомство или щедрост за тихите дни, следващи празника. Няма правило кое е най-добре, освен че трябва да подушите всичко хубаво, за да не се е развалило”, пише Слейтър в последния брой на “Обзървър”.
По думите му кокалът от коледното печено, който сте запазили с желирания сос от него, е чисто злато. Може много лесно да го превърнете в ухаещо ястие, като просто го задушите с много зеленчуци, които да поднесете върху картофено пюре заедно с малките късчета останало месо. “Няма значение колко и какви подправки ще му сложите, кокалът е това, което прави яденето ви вкусно. Може да го превърнете и в супа с лук, мащерка и чесън. Ако имам време, накисвам боб от предишната вечер, за да го сваря и да го сготвя също с тези остатъци от печеното, като запържвам всичко с дафинов лист и черен пипер на зърна”, казва готвачът.
Парчетата от козунак панетоне, който по някакви неведоми пътища напусна последните години родната си Италия и се настани на празничните трапези в цяла Европа, пък може да се рециклират в пудинг. Приготвя се крем от четири яйца, 125 милилитра пълномаслено мляко, 500 милилитра сметана и 50 грама пудра захар. След това вземат около 300 грама козунак, 50 грама стафиди и три чаени лъжички захаросани кори и две лъжици натрошен шамфъстък. На дъното на намазана тава се подреждат останалите парчета от козунака, върху тях се поставят останалите сухи продукти и всичко се залива с разбъркания яйчен крем. Настъргва се отгоре една портокалова кора и се пече около 45 минути в предварително загрята фурна на 160 градуса.
Английският телевизионен готвач Хю Фърнли Уитингстол пък предлага трикове за вкарване на повече зеленчуци в празничната трапеза. Според него основният фактор това да се случи е да има разнообразие на използваните продукти и да се добавя малко масло или олио върху тях.
“Трябва ви съвсем малко мазнина, колкото една супена лъжица, когато правите ядене за четирима, за да станат вкусни зеленчуците. Също така може да ги поръсите със семки, натрошено сирене, пикантен дресинг, свежи подправки като босилек, магданоз или пресен лук”, обяснява той пред “Дейли мейл”. Любимата му зимна рецепта за салата е от червено зеле, моркови, мандарини, стафиди и орехи, тъй като със своите разкошни цветове тя създава невероятно празнично настроение. Между 250 и 300 грама червено зеле се нарязва на ситно. Към него се добавят 75 грама стафиди, две чаени лъжици ябълков оцет и сок от една мандарина. Подправя се с морска сол и черен пипер на вкус и се оставя да престои 15-20 минути. Така зелето леко омеква и сокът надува стафидите. Тогава се настъргват три средно големи моркова и се поставят на дъното на чиния. Върху тях изсипва овкусеното зеле. Обелват се още три мандарини и с остър нож се нарязват на кръгчета, дебели около сантиметър, след което се подреждат върху зелето. Всичко се поръсва със 100 грама натрошени орехи и се полива с малко зехтин. Разбира се, че може да замените червеното зеле и с бяло, морковите - с цвекло или целина, а орехите – с тиквени семки или бадеми, обяснява Хю Фърнли Уитингстол.
Той предлага и засищащо основно ястие от зеленчуци, което може да служи и като страхотно мезе. Приготвя се от карфиол, брюкселско зеле и специален дресинг. Ако ще е основно, може при запържване на зеленчуци, да прибавите и предварително сварен кафяв ориз. Необходими са ви около 800 грама карфиол, 200 грама брюкселско зеле, слънчогледово олио и морска сол. Зеленчуците се нарязват на малки парчета и се запържват в голям тиган на силен огън в продължение на няколко минути, докато леко покафенеят. Още докато са горещи, се поливат с дресинг. Той се приготвя от две лъжички соев сос, една лъжичка мед, сок от половин лимон, скилидка добре настърган чесън, една средно люта чушка, нарязана на ситно, или суха, която да се натроши. Към тях се нарязват четири стръка зелен лук, лъжичка сусамено олио и малко сусамени семки.
И двамата готвачи са категорични, че пандемията е невероятна възможност да експериментирате в кухнята, още повече че съществуват вече всевъзможни кулинарни програми и литература, които могат да отговорят на всеки вкус.