1. Получавате предложение за работата, която винаги сте искали. Заради кризата, предизвикана от пандемията, ви казват, че няма да могат да ви дават голяма заплата, и ще получавате по-малко от сега. Какво ще направите?
а) Ще приема работата, все пак по-добре човек да работи това, което иска. Парите са на втори план, ако се наложи, ще си потърся втора работа.
б) Ще приема само ако заплатата все пак позволява да живея не само без да заделям за черни дни, но и без да се лишавам.
в) Няма да приема предложението, колкото и да харесвам работата. Човек трябва да уважава труда си, а не да го дава без пари.
2. Разбирате, че много близък човек до ваш приятел е говорил лоши неща зад гърба му. Бихте ли му казали за това, въпреки че ще нараните чувствата му?
а) Не, знам, че това ще го нарани. Предпочитам малко по малко да му показвам, че човекът, който е говорил за него, всъщност не му е приятел.
б) Ще го кажа на друг приятел, който е много по-директен от мен. Така ще знам, че човекът ще разбере истината, но не аз ще бъда вестителят на лоши новини.
в) Ще бъда прям/а с приятеля си. Това може да го нарани, но в крайна сметка е по-добре да знае, за да не доверява тайните си на грешните хора.
3. Виждате свой познат да плаче. С него сте се срещали 1-2 пъти и не сте си говорили особено много. Как бихте го утешили?
а) Независимо че не ми е близък, винаги съм готов/а да помогна. Виждайки човек да плаче, често и аз се разстройвам.
б) Ще се опитам да го разведря с някоя забавна история или смешка.
в) Ще му предложа рамо, на което да поплаче, но след това ще потърся колега, който е близък с него. В крайна сметка не ме познава достатъчно, за да очаквам да сподели какъв е проблемът му.
4. Кой фактор оказа най-голямо значение за избора ви на специалност, след като завършихте средното си образование?
а) От значение бе само да избера специалност, която ще ми бъде интересна и ще ми помогне да усъвършенствам мечтаната ми професия.
б) Реших да последвам професионалния път на родителите ми, защото те имат собствен бизнес, който един ден най-вероятно аз ще трябва да управлявам.
в) Най-важният фактор бе да избера перспективна специалност, която в бъдеще да ми носи стабилни доходи.
5. Закъснявате за среща с приятели. По пътя виждате как се спъва човек и пада на земята. Към него моментално се запътват 2-ма-3-ма минувачи, за да се уверят, че е добре. Какво ще направите?
а) Ще остана до човека, докато не се уверя, че е добре. Макар че има кой да му помогне, бих се почувствал/а виновен/а просто да го подмина.
б) Ако има достатъчно хора, които да му помогнат, няма да оставам, за да се уверя, че е добре. Но задължително ще проверя дали не е физически наранен.
в) Щом има 2-ма-3-ма човека, които моментално отиват да му помогнат, а и закъснявам, не бих се спирал/а. Ако видя, че никой не му е обърнал внимание, разбира се, че ще остана, за да му помогна.
6. Кое е най-важно за вас, когато си купувате жилище?
а) Дали може да се превърне в дома, който от дете искам.
б) Дали цената отговаря на качеството.
в) Дали е инвестиция, която с времето ще ми се изплати, а може и да ми донесе дивиденти.
Най-много отговори “а”:
Вие определено се водите от чувствата си, когато вземате решение, незавимо дали става въпрос за избор на професия, или за това как е най-добре да утешите някого. Няма нищо лошо в емоционалността ви, защото реагирате по този начин инстиктивно, а не в опит да се харесате на някого. Повечето хора оценяват искреността ви, но трябва да сте внимателни. Някой може да помисли, че това е поза или да се възползва от емоционалния ви характер.
Най-много отговори “б”:
Вие сте от хората, които се опитват да слагат на кантар разума и чувствата си, когато трябва да вземат решение.
Понякога това е добре, но друг път трябва да изберете по-крайна реакция, защото ситуацията го изисква.
Трябва да се научите да правите разликата, за да не нараните близките и приятелите си.
Най-много отговори “в”:
Вие сте човек на логиката. Слагате я на пиедестал, когато вземате решенията си. Понякога именно това ви кара да изглеждате прекалено практичен, несантиментален и дори леко грубоват в очите на хората, които не ви познават достатъчно добре. В някои случаи трябва да вземате предвид и чувствата си.
Кой е по-добрият вариант за един лидер?
Когато сте лидер в една група, имате отговорност към другите хора в нея, защото решенията ви пряко им влияят. На кое да заложите, когато ги вземате - логиката или чувствата, за да спечелите доверие към себе си? Колкото и парадоксално да звучи, правилният отговор е емоцията.
Прекалено логичният лидер често се възприема като строг и неразбиращ околните. Те са по-склонни да съдят решенията му, защото не си дават нужното време да ги анализират.
Когато обаче лидерът покаже, че зад решението му има не само логика, но и голяма доза емоция, вдъхновява околните. Започва да забелязва все по-ясно кое ги кара да се чувстват добре, да се смеят и т.н. По този начин може да изучи езика на тялото им. Именно той ще му подскаже след това дали някой иска да го излъже, или му прави фалшиво предложение.
Не на последно място, доверявайки се в голяма степен на емоциите и инстинкта си, лидерът развива чувство на емпатия, което само може да му е в полза в бъдещето.