Изключително ценна находка от 12-13 век е получил като дарение Музеят на котвата в Ахтопол. Става въпрос за горната част на реликварий, върху който са изобразени светците войни Св. Димитър, Св. Георги и Св. Теодор. За ценният християнски артефакт бе съобщено при представянето от депутата инж. Петър Кънев на обогатената колекция, което се състоя в тесен кръг заради пандемията от коронавирус. На него присъстваха народните представители проф. Иво Христов и Чавдар Велинов, и двамата жители на съседно Царево, ръководителя на Програмно-координационния център за научни изследвания Екопан д-р Стефан Пейков, отец Йордан Попов от църквата "Св. Възнесение Господне" в Ахтопол и гости на града.
"Освен някои уникални екземпляри на основното корабно съоръжение - котвата, които обхващат четири хилядолетия - от II хил. пр. Хр. до XX век включително, в музейните витрини и тревни площи са представени и разнообразни находки от местните пристанищни акватории и прибрежни разсипи. През последните години зачестили и даренията на християнски артефакти, най-ранните от които датират от IV - VI в. след Христа", обясни д-р Атанас Орачев, председател на Научиня съвет на Сдружение "Черноморска Странджа".
Музейната експозиция в Ахтопол е отворена всяка вечер от 18 до 21 ч. при вход свободен за българи и чужденци, които с предварителна заявка могат да чуят безплатно и експертни беседи. Снимането и селфитата също са разрешени.
Петър Кънев съобщи, че скоро ще бъде подписан договор за сътрудничество с Регионалния исторически музей в Бургас. На обичайната кръгла маса през есента пък ще бъдат обобщени резултатите от летния изследователски сезон по българското Черноморие.
През 2012 година в Ахтопол бе създадено Сдружение "Черноморска Странджа" - неправителствена организация, която обедини учени, общественици, местни граждани и приятели на южния град, които си поставиха за цел превръщането на изключителното му културно наследство в ресурс за развитие. Двигател на неправителствената организация ее Петър Кънев, под чийто председателство тя бе ангажирана с издирването, регистрирането, научната обработка и публикуването на многобройни находки, намерени по Странджанското Черноморско крайбрежие. Така се създаде и голямата котвена колекция, която прерасна в музей с различни експонати, а форумите на сдруженинето се утвърдиха като престижни интердисциплинарни научни форуми за Черно море.