1. Запознавате се с момче/момиче, което ви кани на среща. Вие приемате. Преди да излезете, ще опитате ли да го намерите в социалните мрежи или да потърсите името му/ в гугъл?
а) Ако си разменим фейсбук, ще го/я намеря, но няма да разглеждам какво е публикувал/а преди 2 години, ще погледна само най-актуалното на стената му/.
б) Да, така ще мога по-ясно да преценя що за човек е и да бъда подготвен/а какво ме очаква на срещата.
в) Да, така ще мога да подготвя списък с теми, които ще му/ бъдат интересни. Ще разгледам и кои са били бившите му/ половинки и каква конкуренция имам.
2. Разделяте се с гаджето си по доста неприятен начин. Стига се дотам, че той/тя ви блокира от социалните мрежи. Как ще постъпите?
а) Ще приема раздялата като голям човек, щом гаджето ми е преценило, че иска да скъса всякаква връзка с мен, ще приема и уважа решението му.
б) Ще ми е трудно да нямам никаква връзка с бившето си гадже. Затова понякога ще разпитвам приятелите си дали имат някакви новини за него. В някой момент ще преживея раздялата ни.
в) Ще си направя профил в социалните мрежи с друго име. Така ще мога да наблюдавам какво се случва в живота на бившата ми половинка.
3. Попадате в голяма компания. Там срещате човек, чието чувство за хумор ви допада. Става ви симпатичен на момента Искате да го/я поканите на среща, но знаете само първото му/ име. Какво ще направите?
а) Ще попитам някой от компанията дали го/я познава, за да науча пълното му/ име или телефонен номер. Все някой трябва да ги знае.
б) Ще го/я намеря чрез профилите на познатите ми в компанията. Щом знам първото му/ име, ще го открия в списъка с приятели.
в) Ще използвам силата на социалните мрежи. Ще напиша името му/ в търсачката, като огранича да ми се показват само тези от града, в който сме се засекли.
4. Прибрали сте се след тежък работен ден. Искате малко да си починете и отпуснете. Какво ще направите?
а) Ще почета книга или ще потърся стихове от любимия си автор. Това винаги ме успокоява.
б) Ще пусна някой филм или сериал, който не е особено сериозен.
в) Ще отворя социалните мрежи и ще разгледам какво са публикували наскоро приятелите ми.
5. Снимките в социалните ви мрежи в собствените ви профили отговарят ли на реалния ви живот?
а) Да, не смятам, че трябва да се преструвам как всеки ден ям в някой ресторант или пазарувам в луксозни магазини.
б) Някои снимки определено са нагласени, така че да изглежда сякаш водя по-интересен живот от този в действителност.
в) Не знам доколко отговарят, но съм много внимателен/а какво публикувам в профилите си. Важно е да изглеждам добре в социалните мрежи.
6. Изготвяте ли си мнение за един човек от профила му във фейсбук?
а) Не, някой може да не поддържа профила си в социалните мрежи, но да бъде изключително интересен човек.
б) Определено си създавам някакви очаквания, но не и твърдо мнение за някого.
в) Да, смятам, че профилите в социалните мрежи казват много за един човек. Липсата на такива също.
Отговори:
Най-много отговори “а”
Вие сте приели съществуването на социалните мрежи, но не им позволявате да променят начина, по който общувате с околните. Напротив, винаги предпочитате да говорите лице в лице с някого, вместо да го намерите онлайн. Това се харесва на околните, защото оставяте впечатление у тях на загрижена и комуникативна личност. Кой не би искал да разговаря с такава? Това обаче има някои негативи. По-интровертните хора предпочитат да общуват онлайн. Някои от тях може да възприемат начина ви на комуникация като досаден.
Най-много отговори “б”
Вие се опитвате да съчетавате комуникацията лице в лице с тази от разстояние. Замислете се, не клонят ли везните в една от двете посоки? Истината е, че започнете ли да комуникирате чрез социалните мрежи, ще разберете колко лесно е това. Затова все по-често ще се свързвате с околните чрез онлайн съобщения – изисква много по-малко усилия. Вероятно това се е случило и на вас. Разбрали сте обаче и друго – общуването в мрежата не може да бъде толкова удовлетворяващо като това на живо. Осъзнали сте предимствата и недостатъците и на двата вида общуване. Именно затова искате да ги балансирате.
Най-много отговори “в”
Вие определено предпочитате живота си онлайн. Затова поддържате профилите си в социалните мрежи по-грижовно от собствения си дом. Искате да оставите у другите впечатление, че сте постоянно щастливи и удовлетворени от реалността, без всъщност да е така. Според вас, ако някой не полага толкова усилия за същото, е странен и скучен. По-лошото е, че сте толкова свързани с интернет, че лесно може да се превърнете във виртуален преследвач на бивше или настоящо гадже. Започнете да говорите повече с хората лице в лице.
Защо хората предпочитат да комуникират посредством интернет
1. Чатовете са по-информативни
Когато пишеш на някого онлайн, едва ли започваш теми като това колко е хубаво времето навън. По-директно стигате до основната причина защо сте решили да започнете чата. Именно затова понякога той е по-информативен от директното общуване, при което често хората предпочитат да разменят любезности, преди да стигнат до същността на разговора си.
2. Не се тревожите за езика на тялото
Предимство на общуването онлайн е, че нямате физически допир с човека отсреща и не е нужно да внимавате за езика на тялото си и да се чудите учтиво ли е да отклоните погледа встрани от събеседника си. Освен това може да комуникирате седнали вкъщи, облекли удобен широк анцуг. Никой няма да ви види.
3. Вие определяте темпото на разговора
Положителното при общуването онлайн е, че вие определяте темпото на разговора. Отвръщате на съобщения, когато имате време за това и се чувствате в настроение. Ако някой човек ви е интересен, по-често ще отделяте време за него, а на такъв, който смятате за скучен, може да отговорите след 3 дни.