1. Във времето на доброволна самоизолация заради коронавируса помагате ли по някакъв начин на възрастните около вас?
а) Не, смятам, че и за тях е хубаво да излизат, макар и за 10 мин, навън особено когато времето става все по-слънчево. Ако някой възрастен съсед сам ме помоли, ще му помогна, без да се колебая, разбира се.
б) Да, още от началото на извънредното положение съм предложил/а помощ на възрастните си съседи в блока.
в) Не съм достатъчно близък/а с възрастните около мен, за да им предлагам помощ.
2. Подкрепили ли сте по някакъв начин медиците, които се борят на първа линия с коронавируса?
а) Да, помогнах с дарение.
б) Да, помогнах с дарение и голяма кампания в социалните мрежи, за да могат повече хора да се включат.
в) Все още не съм помогнал/а, но не е късно да се включа.
3. В сегашната ситуация как изразявате подкрепа към близките и семейството си?
а) Веднага щом усетя, че нещо ги притеснява, настоявам да ми разкажат, за да проверя как да им помогна. Разбира се, не загърбвам и собствените си нужди.
б) В днешното време, както мога - било с покупки от магазина, било с дълги разговори, в които ги изслушвам, и т.н.
в) Винаги когато ми кажат, че имат нужда от нещо, им помагам. Основно се стремя, когато се чуваме или си пишем, да се опитам да ги развеселя и да ги накарам да помислят за нещо странично.
4. Намирате се на автогарата. При вас идва човек, който твърди, че му трябват пари за автобус. Сещате се, че ви е искал пари и при предишно пътуване. Как ще реагирате?
а) Няма да му дам. Очевидно е, че иска да измъкне пари от мен, вместо да работи за прехраната си.
б) В началото ще се ядосам, че ме лъже, но за да го прави редовно, вероятно и неговият живот не е лек. Ако имам, ще му оставя левче.
в) Дори и да не се сетя, че съм го виждал, няма да му дам. Не работя за непознати хора, които ме спират на улицата.
5. В какви ситуации вашите приятели ви търсят съвет?
а) Когато искат да бъдат практични, но в същото време да покажат съчувствие към останалите. Познават ме и знаят, че рядко бих се поставил/а на втори план.
б) Когато искат някой да ги насърчи да потиснат егото си, за да помогнат на другите.
в) Когато искат да бъдат възможно най-емоционално дистанцирани, макар че са свързани със ситуацията.
6. Намаляват заплатите на вас и ваш колега заради кризата. Знаете, че той е направил по-голяма инвестиция преди няколко седмици. Ще му окажете ли подкрепа?
а) Разбира се, ще му помогна с каквото мога, за да се вземе в ръце, но няма да прекалявам.
б) Да, по всякакъв начин. Бих се чувствал/а зле в неговото положение.
в) Ще изразя загриженост, но честно казано, това не е мой проблем.
7. Някога били ли сте доброволец и организирали ли сте някаква благотворителна инициатива?
а) Веднъж или два пъти съм бил/а сред организаторите, но макар че съм имал/а много идеи, рядко съм бил/а основният двигател на работа.
б) Да, бил съм както доброволец, така и организатор на благотворително събитие.
в) Не съм, но съм участвал/а с даряване на средства или дрехи.
8. Вие сте собственик на свой бизнес. Кризата удря и вас. Как ще постъпите спрямо работниците си?
а) Ще направя всичко възможно да не намаляваме заплатите им рязко, а поетапно, дори това да е за моя сметка, за да не изпаднат в икономически срив.
б) Ако трябва, ще изтегля заем, за да не освобождаваме хора, които с години са били лоялни към мен.
в) Ще им давам около минималната заплата, докато нещата тръгнат постарому. Ако се наложи, ще има и съкращения.
РЕЗУЛТАТИ
Най-много отговори “а”
Вие не сте лишени от чувство на съпричастност към околните. Стига да имате възможност, винаги бихте помогнали. За това обаче има още едно важно изискване - не трябва да лишавате себе си. Винаги се поставяте на първо място. Специфичното е, че въпреки голямото си его давате много от себе си на околните. Наистина е ценно качество, особено в днешното време. Въпреки това се замислете не може ли да дадете още малко от себе си. Тук не става дума за големи жестове към близките ви или околните, а просто за принос към общността, от която и вие сте част.
Най-много отговори “б”
Вие сте опора на хората около себе си. Готови сте да им помогнете във всякакви ситуации, независимо че това може да ви ощети. Умението ви да се поставите на мястото на околните изостря ума ви, за да бъдете полезни по всички възможни начини. Най-вероятно притежавате емпатия, затова и без много да ви убеждават сте готови да прекарате свободното си време в полза на околните. Разбира се, това крие опасност - те могат да ви вземат за даденост и да спрат да ви оценяват. Ако си имате работа с такива хора, се радвайте, че сте разкрили истинските им лица сега. Тези като вас ще оценят усилията ви и ще положат двойно повече, ако вие попаднете в криза.
Най-много отговори “в”
Думата човечност има изкривена представа в главата ви. За вас е важно да продължавате да вървите напред, като въобще не ви интересува дали останалите успяват да ви догонят. В момент на криза, каквато изживяваме сега, подобно отношение отблъсква околните от вас, при това основателно. Попитайте се как бихте се почувствали на тяхно място и има ли с какво да им помогнете да облекчат тези трудни за цялото общество месеци. Фалшивата съпричастност без действия не се брои. Ако не се сещате за нищо друго, то изобщо не се възприемате като част от групата и не заслужавате място в нея.
Как да накарате останалите да се интересуват от нещо
1. Бъдете част от общността
Представете си, че отивате на парти, на което не познавате никого. Едва ли ще започнете да говорите с всеки, за да му разкажете за себе си и интересите си. По-скоро ще се огледате за група от хора, с които имате нещо общо. А в разговора ще се включите, ако имате с какво да го обогатите по някакъв начин. По този начин показвате, че сте част от някаква общност. За вас общуването с другите представители не е опит да се изтъкнете, а да покажете, че я познавате и искате да помогнете било с решаване на проблем, било с предоставяне на допълнителна информация.
2. Общувайте с изображения
Човешкият мозък по-ясно възприема изображенията, отколкото устните или писмените обяснения. Затова, ако искате да повлияете на чувствата на околните, е препоръчително да използвате повече емотикони в интернет общуването, както и мемета (смешни авторски колажи на актуална тема) или гифчета (няколкосекундни клипчета, най-често взети от тв продукция). По този начин е по-вероятно да събудите у събеседника емпатия.
3. Свържете емоциите с действия
Трудно е да накарате човек да рециклира, показвайки му тъжни снимки на животните и планетата, които страдат от това. Причината е, че го карате да се чувства тъжен, безполезен и виновен. Той просто ще предпочете да затвори очите си пред този проблем. Ако искате да го накарате да действа, по-добре се фокусирайте над чувството за сила. Наблегнете, че колкото по-обединени са хората, толкова по-голямо ще е въздействието им и ще могат да преодолеят всяко препятствие. Чувството на сила ще ги мотивира да действат.