Реплика на пристройката, в която младата еврейска авторка на дневници Ане Франк и семейството й се укриват от нацистите в Амстердам по време на Втората световна война, е част от изложба, която се открива днес в Ню Йорк, предаде АФП и БТА.
За първи път подобно пълномащабно копие се представя пред публика извън столицата на Нидерландия.
Изложбата "Ане Франк" може да бъде посетена в Центъра за еврейска история в Манхатън, Ню Йорк, и ще бъде безплатна за хиляди ученици.
"Те живеят в един различен свят. Около тях има съвсем различна медийна вселена. Те все още се интересуват много от темата, но знаят по-малко за нея", казва Роналд Леополд, изпълнителен директор на Къщата на Ане Франк.
За разлика от музея в Амстердам, разположен в сградата, където Ане Франк и семейството й се укриват от нацистките преследвания и където тя пише дневника си между 1942 и 1944 г., репликата в Ню Йорк е обзаведена така, както е била къщата през 40-те години на миналия век.
Изложбата използва предимно визуални материали и много малко текст. Тя включва аудиогидове, адаптирани за различни възрастови групи, и интерактивни инсталации.
"Това е начинът, по който смятаме, че можем да споделим паметта за Холокоста с по-младите поколения днес", казва още Леополд.
Сложността на всекидневието, когато трябва да се криеш през цялото време, е припомнена чрез обикновени предмети и снимки, принадлежали на Ане Франк, като например първия дневник, който тя получава за 13-ия си рожден ден на 12 юни 1942 г.
Тогава Ане, родителите й Ото и Едит и 16-годишната й сестра Марго се укриват в пристройката. По-късно към тях се присъединяват още четирима евреи. Те остават там до 1994 г., когато са открити и изпратени в концентрационния лагер Аушвиц-Биркенау.
"Дневникът на Ане Франк" вече е достъпен на повече от 70 езика. Продажбите на книгата, издадена за първи път през 1947 г., са надхвърлили 30 милиона екземпляра.
Дневникът проследява живота й като обикновена тийнейджърка, живееща при необикновени обстоятелства, до арестуването й през август 1944 г. след 25-месечно укриване в пристройка на къща. Ане Франк и сестра й Марго умират от тиф през февруари 1945 г. в концентрационния лагер "Берген-Белзен".
"Младите хора могат да дойдат на тази изложба и да видят какво е означавало да живееш в скривалище, какво е означавало да бъдеш преследван", казва Хана Елиас, внучка на Бъди Елиас, братовчед на Ане Франк.
"Изложбата има силна връзка с настоящето, защото все още има много хора, които са преследвани или които трябва да се крият, и това не е просто нещо, което принадлежи на миналото. Това не е глава, която може да бъде затворена и никога повече да не бъде погледната", добавя тя.
Днешното откриване на изложбата съвпада с Международния ден за възпоменание на жертвите на Холокоста и 80-годишнината от освобождаването на концентрационния лагер "Аушвиц-Биркенау" от Червената армия на 27 януари 1945 г.