Фондация "Денислав Тодоров" кани на концерт на финалистите в конкурса за млади певци на 25 януари в кино "Люмиер"
В журито е актрисата от хитовия тийнсериал "Революция Z" Джулия Бочева
20 януари е рожденият ден на едно талантливо момче, което винаги ще живее в сърцата на своите близки и приятели, вдъхновявайки ги да търсят доброто.
Денислав Тодоров, или Дени, както го наричат приятелите му, напусна този свят внезапно преди 10 години и остана завинаги в 8-и клас.
На 20 януари всяка година негови близки и приятели се събират, за да почетат паметта му и невероятното му умение да открива и насърчава таланта на останалите. Правят го по един по-различен начин - чрез музиката, голямата страст на Дени. Така миналата година се роди фондацията "Денислав Тодоров", която на 25 януари в кино "Люмиер" организира концерт с финалистите от първия по рода си младежки конкурс за авторска песен. А победителят ще получи студиен запис на своето парче.
Като "креативност в свободна форма от деца без цензура, но с подкрепата на хора, които разбират как се прави", описва конкурса един от основателите на фондацията и китарист във все по-популярната група Overhook Диан Илиев. Именно той е сред най-добрите приятели на Денислав и всъщност Дени го запалва по музиката. След 3 години творческо лутане в едно малко мазе, в което пише първото си авторско парче, днес Диан знае, че тогава е имал нужда именно от продуцент, който да му подаде ръка. Точно това е мисията на фондацията - помага на млади музиканти, давайки им поле за изява и контакти с професионалисти - изключително важни за началото на всеки талантлив, но неопитен артист.
За участие в конкурса кандидатстват над 20 деца на възраст от 8 до 18 години. Желание да се включат с авторските си песни имат дори по-големи. В екипа са над 25 човека, до един доброволци. Никой не очаква, че ще има толкова участници, затова дори са имали готовността да удължат срока за кандидатстване. Това обаче се оказва ненужно, защото само за няколко дни желаещите стават все повече. И така допуснати до прослушване в истинско студио с жури са десетима, петима от които се класират на финала. След броени дни - на 25 януари, в "Люмиер" за първото място ще се борят 16-годишната Галина Златарова, която учи поп и джаз пеене в Музикалното училище в София, 18-годишният Йоан Пиперов от Плевен, Пагане Петрова, която освен че пее, свири на пиано и флейта. Класиралата се група Rebels пък смята, че всичко е възможно, ако не слушаш какво ти говорят другите, а гониш осъзнато своите цели. А Али Северинов журито моли да изпълни втора песен по време на прослушването - кавър на чуждо парче, заради интересния му маниер на пеене.
Участниците представят авторските си песни пред тричленното жури, част от което са актрисата и певица от хитовия тийнсериал "Революция Z" Джулия Бочева, Васко Райков от групата ODD CREW, както и учителят на Денислав Тодоров по китара Пламен Петров. Всъщност ODD CREW е била една от любимите му банди, а Райков е част от каузата от самото начало. В конкурса се включва не само като член на журито, но и предоставяйки студиото си за прослушванията и репетициите на бенда на фондацията. "Децата бяха страшно очаровани – усмихваха се, смяха се, плакаха. Много от тях взеха контакт на немалко хора, между които имаше истински музикални продуценти", разказва още Диан Илиев. А операторът Алекс Василев предлага да запише безплатно видеоклип на едно от децата, дори да не спечели. Просто защото всички са страшно талантливи.
Решението на журито кои да продължат напред не е никак лесно, за щастие обаче, всички са на едно мнение. А за да дадат шанс за изява и старт на некласиралите се, Бочева, Райков и Петров решават на финалния концерт да пеят не само финалистите, а и други от явилите се, но като специални гости. Предвиждат и още награди, защото "да бъдеш съдник на деца, не е адекватна позиция". Ценни съвети на младите таланти дава актрисата и певица Джулия Бочева. С нея се свързва едно от момичетата в бенда на фондацията - Божана Карадалиева, която всички наричат Жана и с която Бочева е приятелка от 5-и клас в Музикалното училище. Актрисата не се замисля дали иска и може. Съгласява се веднага, въпреки че идеята все още била в зародиш. Печели я каузата. Единственото, което Бочева пита, е кога и къде трябва да бъде въпреки ангажираната си програма и грижите за 2-годишната си дъщеря. Всичко върви по план, защото целият екип се сработва бързо и лесно.
"Рядко се случва хората да си паснат още от първото кафе. Чисто интелектуално, за музиката, за всичко", казва Джулия.
В концерта ще свири бендът, който усърдно репетира с всяко от децата. Имат си дори режисьор, сценограф и оператор - професионалисти, които понякога липсват на участия и на далеч по-опитни изпълнители, включително на групата Overhook. Всъщност вокалистите Ния Иванова и Никола Стоянов (Ник) пеят на едни от първите благотворителни концерти в памет на Дени. Тогава двамата не се познават. Покрай общите изяви и добрата кауза се сприятеляват и създават Overhook. Именно Илиев, който свири на китара, обединява бенда на фондацията. Към него се включват още млади музиканти с големи сърца - Божана Карадалиева (Жана) и Симеон Василев (Зими Х), които свирят на пиано, Георги Митев, също китарист, Иван-Александър Наумов на бас китара, а Калоян Георгиев е на барабаните. Заедно с Джулия Бочева те ще изпълнят и парчета от "Революция Z".
Обединява ги музиката, но и желанието да направят не просто концерт, а цял спектакъл, след който всяко мечтаещо дете да знае, че всичко е възможно.
Благотворителната дейност така работи - запалваш един огън и той си гори и без теб, вярва Диан Илиев.