На полюсите вероятно има течна вода, а дъната на кратерите може би ще са обитаеми
Изумителни кадри публикува Европейската космическа агенция след прелитането на сондата BepiColombo над Меркурий.
На заснетите три изображения ясно личат най-дълбоките кратери на планетата, за които се подозира, че съдържат течна вода.
Въпреки че това е най-близката планета до Слънцето, учените недоумяват защо сенчестата повърхност на Меркурий е осеяна с пропасти, които са сред най-студените места в Слънчевата система.
Същевременно изображенията разкриват някои по-светли зони, които вероятно са изпълнени с потоци лава.
Загадките около Меркурий ще започнат да се разплитат през 2026 г., когато орбиталният апарат на Европейската космическа агенция и магнитосферният орбитален апарат Mercury на Японската космическа агенция ще започнат да проучват този непознат свят в детайли. За целта 16 инструмента ще сканират планетата, за да определят какво е магнитното поле на Меркурий, характеристиките на повърхността и вътрешната му структура.
Самата планета обсебва съзнанието на учени и фантасти от години, защото на нея се гледа като на потенциален втори дом за хората - тя е земеподобна и е скалиста. Предполага се, че ще е обитаема на полюсите си, където температурата достига до минус 200 градуса. Затова специалистите в космическите агенции правят проекти как дъната на тези кратери може да бъдат отоплени и какви радиационни щитове ще са необходими, за да бъдат защитени бъдещите земни обитатели там.