На 6 януари православните християни отбелязват Богоявление, докато арменците и арменската общност празнуват Коледа.
Първата страна в света, която приема християнството като официална религия е Армения. Учениците на Христос св. Тадей и св. Вартоломей разпространяват християнската религия през първи век от новата ера. Заради това и църквата се нарича Арменска апостолическа православна църква. През 301 г. по времето на св. Григорий Просветител християнството става официална религия в Армения. Бъдни вечер се отбелязва в Армения и от арменците по света на 5 януари, а Коледа на 6 януари.
5 януари за арменската общност е Бъдни вечер. Тогава, по традиция, на празничната вечеря се поставят нечетен брой постни ястия от националната им кухня.
„Това са традиционните арменски постни лозови сармички, които са със специфични подправки. Също така се приготвят и сарми с кисело зеле и булгур. В двата вида сармички понякога присъстват и стафиди."
По стар арменски обичай, нито една трапеза на Бъдни вечер не минава без арменско ашуре или „сладка супа". Задължителни са плодовете, кадаифът и баклавата.
Един от важните ритуали по време на Бъдни вечер, който арменците спазват, е освещаването на нар. А по-късно след службата в църквата домовете се посещават от коледари.
„Нарът съдържа 365 зрънца, които олицетворяват дните в годината. Свещениците в църквата благославят нара и раздават на всяко семейство по един плод."
Много смесени семейства отбелязват два пъти Коледа – веднъж на 25 декември и веднъж на 6 януари. Арменската църква отбелязва в един и същи ден и Коледа, и Богоявление.
Преди 4-ти век християните масово са празнували Коледа на 6 януари. Едва в края на 3-ти век датата е променена на 25 декември, за да замени езическия празник, посветен на Бога Слънце.
На самата Коледа на 6 януари, се ходи на гости при роднини и приятели, разменят се малки подаръци. Задължително се носят грис халва и бонбони.
„Христос се роди и Богояви! Да бъде благословено Богоявлението му.За вас и за нас Велика Блага вест!" С тези думи ще се поздравят на 6 януари за Рождество Христово арменците, които живеят у нас и го празнуват след настъпването на Новата година.
До 11 февруари, когато започват Великите пости за арменците, са дните, отредени за радостни обреди-сватби и кръщенета.
близо 40 000 арменци живеят у нас. А близо 10 милиона са пръснати по света.
Около 5000 души наброява арменската общност в Пловдив, която е най-голямата и най-старата в България.