Той искрено вярва колко е страшно да се отваря пътят на националисти към властта
Сочен за третия важен човек в “Продължаваме промяната” при създаването ѝ - веднага след тандема Кирил Петков и Асен Василев, през следващите 3 години Даниел Лорер неусетно отстъпи. Вталеният мъж в елегантен костюм, който не застава често под прожекторите като депутат, се очерта като един от опозиционерите в партията. От която бе изключен светкавично в четвъртък, след като гласува против повелята ѝ.
Той запази мълчание, после написа във фейсбук профила си:
Вече втора седмица неотклонно гласувам против създаването на управленско мнозинство с “Възраждане”, българския образ на путинизма. Многократно и задълбочено обяснявах своята позиция на колегите си в парламентарната група.
Сега ще обясня публично. Не приемам създаването на управленско мнозинство с “Възраждане”, защото това е пътят към края на нашата демокрация. Започва се с малки компромиси - само един председател на парламента, само да пратим 800 учители на прокурор, само една алинея в един закон, и после още една, и още една. Накрая идват на власт и всички се чудим как стигнахме дотам.
Когато някой заговори за лагери и затвори, знам, че евреите често сме първи. Но след нас следват всички останали, които не се подчиняват.
Даниел Лорер има основания да отправи толкова стряскащо предупреждение. На 14 март тази година бе заобиколен плътно от група привърженици на “Възраждане” в кафене до Народното събрание. Видеокадри в социалните мрежи показаха как те го причакват и
крещят “Сатана”, “Умрял”, “Айде излизай!”
и нецензурни изрази. Политикът тръгва от кафенето с помощта на полицията, но агитката го следва към НС, чуват се нови викове “еврейски боклуци”, “ционист” и “Айде в Украйна”. Последваха бурни реакции от партиите, Съюза на евреите и Американския еврейски комитет в България.
По ръба на допустимата политическа ирония онзи ден лидерът на “Възраждане” определи изключването на Лорер от ПП като “антиционистки акт”. Отлъченият депутат твърдо вярва, че колегите му трябва да бъдат предупредени - ако с компромисите си пуснат тази партия във властта, после ще е късно. “Чел съм твърде много история, за да се поддам на подобна заблуда. Имам твърде много потърпевши в собствения си род, за да забравя”, обърна се към своите Лорер.
Извън този сюжет обаче той винаги е бил от опозиционерите в “Промяната”. С Никола Минчев дори бяха сочени като “водачи” на евентуални отцепници. И двамата публично не си позволиха реплики. Но докато някогашният председател на Народното събрание се махна в Европарламента, Лорер не успя да хване мандат в Брюксел. Не се случи и идеята да отиде в БНБ, а номинирането му за български еврокомисар миналото лято бе по-скоро куртоазно.
Макар публично да спазва тона, запознати разказват, че Лорер винаги е бил един от най-острите критици на ръководството при обсъжданията в Изпълнителната комисия. И припомнят как решението за сглобката с ГЕРБ минало “на магия” - със 7 на 6 гласа, като двама от гласувалите “против” били именно Лорер и Минчев. Затова определено не е от любимците на Кирил Петков.
Усмихнат и вежлив, но не “медиен” човек. Не харесва публични скандали, но се забърка в такива. Като се започне от
къщата на “Чаталджа”,
която “Промяната” ползваше за свой първи офис, и се стигне до всички постове, за които бяха спрягани Лорер или съпругата му Виолета. Преди година стана ясно, че фирма на Асен Василев купува имот на ул. “Чаталджа” за под 1 млн. евро, ремонтира го и го препродава за близо 3,1 млн. лв. на “СИ Трейдинг 2016”, чийто собственик е Станислава Арнаудова. Нейната фирма дистрибутира продажбата на винетки у нас срещу комисиона от 7%. През 2022-а Лорер купува имот в същата сграда и година по-късно го продава на Арнаудова срещу 1,8 млн. лв. Това бил новият му дом, не бил склонен да продава, но купувачът силно го искал и дал съответната цена, обясни Лорер защо апартаментът му се оказал толкова скъп. Партията пък дълго се обяснява, че сделките нямат общо с бизнеса с винетки на купувачката.
Още тогава се заговори, че семейство Лорер вече са по-близки до Асен Василев, отколкото до Кирил Петков.
Звездата на двойката Даниел и Виолета изгрява през 2013 г.
Той става съветник на министъра за електронно управление Роман Василев в служебния кабинет на Марин Райков през 2013-а. После е съветник на Кирил Петков като министър на икономиката. Русата, миловидна и усмихната Виолета пък става част от екипа на финансовото министерство. Клюката носи, че тя е по-голяма от него и не е еврейка, затова бракът им бил изненада за родата. Женят се в Швейцария, а кумове са им Кирил и Линда Петкови. Имат 3 деца - близнаците Давид и Матилда, родени в Лихтенщайн, и по-малката Никол, родена у нас. Дълго време живеят във Варна. Близки казват, че Вили е лидерът в семейството. Обичат кайтсърф, ски, велосипеди, бродене по планините.
Даниел Лорер е завършил информатика и бизнес управление в университета в Тел Авив. Като истински гражданин на света е живял и работил в Барселона, Цюрих, Брюксел и Тел Авив.
Създава в Париж първия си стартъп
FranceBusinessPlus (през 1999 г.), който по-късно продава. Работи като IT инжeнер в Mercury Interactive, израелска хай-тек компания в областта на софтуера за автоматизиран качествен контрол, сега част от Hewlett-Packard. След продажбата на Mercury през 2006 г. основава Optiim, хай-тек компания за софтуерни решения, базирана в Истанбул, която продава 10 г. по-късно. През 2018а-а става един от основателите и управляващ партньор на BrightCap Ventures, фонд за рискови инвестиции в технологични компании. Член е на управителния съвет на “Шалом”. Говори английски, иврит, френски, руски и немски език.
Виолета Лорер бе два пъти служебен зам.-министър - през 2013 г. на икономиката, а от декември 2021 до август 2022 г. и на финансите при Асен Василев. Според колегите ѝ в МФ е професионалист, експерт и въпреки миловидното излъчване има желязна воля и амбиция. Казват, че дори Асен Василев се вслушвал в съветите ѝ. Бе и началник на кабинета му. Избухна скандал около намерението му да изпрати г-жа Лорер в Европейската централна банка, но заради вдигналия се шум се отказа. По същото време изненадващо Даниел Лорер отпадна от кабинета “Денков”.
Вили бе често споменавана от Бойко Борисов при атаките му как ПП си назначава “наши”. Семейството декларира близо 1 млн. лева спестявания.