Селската баба е с терлици, забрадка и
престилка, а някои носят и мотичка
С терлици, забрадка, елече и престилка са облечени куклите на Лена. Вместо да прави барбита, тя създава съвсем реалистични кукли пенсионери. Бабите са с типично селско облекло, а дядовците четат умалено копие на в. “24 часа”.
От години Лена Неделчева майстори различни неща с ръцете си - коледни и великденски украси. Първо започва да прави парцалени кукли, като само очите им са изработени от глина. Така решава да пробва да направи цяла кукла от глина.
“Най са ми на сърце възрастните хора. Обичам да правя селските, автентични баби и дядовци от миналото, които може все по-рядко да видим по селата”, разказва Лена пред “24 часа”.
Селската баба задължително трябва да е с вълнени шушони, терлици, забрадка, престилка, плетено елече, а градските са с дънки или панталони, носят слънчеви очила. “Дядовците си купуват много вестници, затова нямаше как и моите да не четат. А и в. “24 часа” е най-четеният всекидневник, затова задължително го купувам и го снимам, за да направя умалено копие”, разказва Лена.
Куклите ѝ са плод на въображението ѝ, като
тя набелязва детайли у
възрастните, които среща по
улиците - следи походката,
стойката, движенията
Даже съпругът ѝ се шегува, че прави куклите с артрит.
Старае се облеклото да е съвсем автентично като от едно време, но много трудно намира платове за дрехите. “Престилките ги ползвам от чеиза на моята баба, като си ги режа по размер за куклата. Забрадки купувам”, казва Лена.
Куклите са с различен размер - между 30 см и 50 см, а най-голямата, която е правила досега, е 60 см. По-големи не изработва, защото стават нестабилни.
Лена прави кукли и по снимка на действителен човек, но разказва, че се притеснява, защото се старае да е досущ като истинска.
“Има голям интерес да направя кукла на починалите им баби и дядовци.
На хората им става мъчно
за тях, когато вече ги няма
и искат да ги имат близо до себе си. Много често правя и за подарък”, разказва Лена.
Освен изработката на куклите много важно е и как ги представя. “Много обичам да си ги нареждам, като си имам идея и си представям къде да ги снимам”, казва Лена. Затова, ако измисли куклата да копае в градината, ѝ прави малка мотичка, като изрязва ламарина, слага кофичка, чесънчета, чушки и така я снима. Други пък нарежда на пейка до оградата като клюкарки, които оглеждат съседите.
Изработката на куклите отнема най-малко 3-4 дни. Първо оформя главата от студен порцелан или полимерна глина, а тялото е конструкция от тел. Ефектът от студения порцелан или полимерната глина е един и същ, но глината се изпича и може веднага да се работи с нея.
А студеният порцелан изисква ден-два да изсъхне. После шие сакче, което пълни със силиконова вата или пух, за да придаде обем. След това шие дрехите и ги облича. Косите на куклите са изкуствени или от вълна, като си имат вежди и мигли. Лена рисува и лицата им, като ползва пудра и боички.
Децата на Лена също се радват на куклите. Дъщеря ѝ е на 25 години, а синът е на 11 и вече е започнал да проявява голям интерес към изработката. Дори си е направил сам, но не кукла пенсионер, а свой собствен герой.