Той е един от стожерите и пазителите на нашето танцово фолклорно изкуство, не само в България, познат е и по света, казва доц. Рослана Моравенова
Музикантите, танцьорите и певците на ансамбъл „Тракия" ще отпразнува 50-ата годишнина от основаването си с голям концерт в зала 1 на НДК на 20 октомври от 19 часа. В него ще участват и „Мистерията на българските гласове" и Гвардейският представителен духов оркестър.
Галаспектакълът „50 години емоция" е посветен на историята, която преди половин век събира в Пловдив едни от най-талантливите за времето си изпълнители в страната. Техен вдъхновител и създател на трупата е проф. Кирил Дженев - едно от големите имена във фолклорното ни изкуство.
На юбилейния концерт ще бъдат представени 20 от най-емблематичните произведения от репертоара на ансамбъла. Артистите ще представят пиеси, създадени още за първата премиера наа трупата, като „Тракийски танци", песните „Гьоре дос" и „Донка на порти сидеше".
Водещи на събитието ще бъдат Даниел Спасов и Милен Иванов - автори на най-популярното предаване за фолклор – „Иде нашенската музика" по БНТ.
Специално за юбилея „Мистерията на българските гласове" с тяхното многогласно пеене ще изпълнят обработки на песните „Дилмано, дилберо", „Листни се, горо" и „Ерген деда", а Гвардейският представителен духов оркестър, заедно с хора и оркестъра на ансамбъла, ще заложат на северняшки композиции на „Абдай" и „Куне, ле".
"Ансамбъл "Тракия" е един от стожерите и пазителите на нашето танцово фолклорно изкуство, не само в България, той е познат и по света", коментира ръководителят на катедра "Хореография" при Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив доц. Рослана Моравенова.
Фолклорен ансамбъл „Тракия" е създаден през 1974 година в Пловдив. Основател, вдъхновител и главен художествен ръководител е проф. Кирил Дженев. Диригент на хора е доц. Стефан Мутафчиев, а на оркестъра - проф. Николай Стойков.
Оттогава си до днес ансамбълът е новатор в музикалните и танцовите форми. Още от първата си публична изява на 5 септември 1975-а печели сърцата на публиката, обществото и на най-изявените критици и специалисти във фолклорното изкуство и етнологията. Зад своя 50-годишен творчески път „Тракия" е популяризирал българският фолклор в над 60 държави и стотици градове по света и се е превърнал в емблема на фолклорното изкуство в България. Днес творческият облик на ансамбъла е дело на художествения ръководител проф. Даниела Дженева.