В понеделник след 19,30 ч около Варна за последно ще се вижда кометата
Ярката комета Лавджой наблюдаваха звездобройци в Северозападна България в събота вечерта. Тя е открита в началото на 2023-а и през следващите 80 000 години вероятно няма да се види около Земята. Днешният ден ни поднася последна възможност да я видим, но при ясно небе.
"Кометата Лавджой е независимо явление, не може да се твърди, че е лоша поличба", каза астрономът Пенчо Маркишки от Института по астрономия към БАН, който я е наблюдавал в астрономическата обсерватория в Белоградчик.
При откриването си кометата C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) предизвика голям интерес сред астрономите заради прогнозите, че ще може да се види с висока яркост в края на това лято.
"Сега тя приближава към Земята и ще бъде най-близо на разстояние 70,61 млн. километра", уточни физикът. C/2023 A3 е открита в кадри от обсерваторията Purple Mountain до град Нанцзин, Китай, а на 22 февруари е заснета от роботизиран телескоп в Южна Африка.
Според Маркишки в понеделник на българска територия Лавджой ще се вижда най-добре около Варна след 19,30 ч.
Още едно небесно явление прикова вниманието по нашите географски ширини - северното сияние.
"Полярните сияния са следствие на слънчевата активност. Атмосферата на Слънцето е съставена най-вече от водород. От най-външния слой се откъсват невидими частици и изтичат в Космоса. Част от този поток достига Земята и под действие на нейното магнитно поле взаимодейства с атмосферата, предизвиквайки разноцветно светене", обясни д-р Милен Минев от астрономическата обсерватория "Рожен". Явлението е кратко, но се наблюдава често.
"На фотоапарати, дори на снимки с телефон се регистрираше достатъчно ясно", добави астрономът.
Географски полярното сияние е най-често около северния и южния магнитен полюс на Земята, но при по-силна слънчева буря може да се види и от нашите ширини.