До 18:00 ч. в Базел всичко е делово. Не е място, където можеш да закъснееш за среща с пет минути - не и в този швейцарски град, чиито основни индустрии - химическата и фармацевтичната, означават прецизност и контрол, съобщава БТА.
Но когато работният ден приключи, Базел бързо разкрива другата си същност, която обича удоволствията.
През лятото е обичайна гледка как стотици сериозни наглед бизнесмени и бизнесдами, които се разхождат по бреговете на Рейн, внезапно се събличат по бански! След това натъпкват бизнес одеждите си в непромокаема раница, наречена wickelfisch („рибна раница"), мятат я на гръб и скачат в реката, като се оставят на бързото ѝ течение да ги отнесе у дома. Андреас Руби, директор на Швейцарския музей на архитектурата в Базел, обяснява пред репортер на Би Би Си, че нарича това „водно градско шляене":
„Понякога можете да видите групи от хора, които разговарят като стари приятели, докато се носят надолу по реката. Всъщност това са непознати, които случайно са попаднали на едно и също течение", казва Руби и добавя, намигайки: „Доста любовни истории и семейства са заченати във водите на Рейн."
За палавата атмосфера в града извън работно време може би допринася и фактът, че 30 процента от 200-хилядното население...чужденци. Ето още любопитни факти за третия по големина град на Швейцария, който бе избран за домакин на песенния конкурс „Евровизия" догодина:
Град на музеите
В Базел се намират 40 музея на много малка площ, включително известният Музей на изкуствата с творби на Пикасо, Рембранд и Ван Гог. Всъщност Базел е градът с най-голяма гъстота на музеите в Швейцария!
Дом на хартията
Първата фабрика за хартия в Швейцария е основана в Базел през 1573 г. Музеят на хартията в Базел разказва историята на производството на хартия и показва колко важен е бил Базел за развитието на хартиената индустрия.
Царство на шоколада
Базел е рай за любителите на шоколада. Всяка година градът е домакин на „Базелския панаир на шоколада" - най-голямото изложение на шоколад в Швейцария.
Най-старият университет
Университетът в Базел е основан през 1460 г. и е най-старият университет в страната. Много известни личности са учили в Базелския университет, включително Еразъм Ротердамски и Парацелз.
Карнавална дестинация
Карнавалът в Базел е най-големият в Швейцария. В продължение на три дни местните жители празнуват с пъстри костюми и т. нар. „гугенмузика". Карнавалът в Базел е включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО. Кметството на Базел е друг обект от списъка със световни ценности на културната организация на ООН.
Център на фармация
Базел е важен център на фармацевтичната промишленост. В Базел се намират седалищата на две от най-големите фармацевтични компании в света - Roche и Novartis.
Зелени площи
Базел е зелен град с много паркове и зелени площи. Зоологическата градина в Базел е една от най-старите и красиви зоологически градини в Швейцария. Тя е дом на над 6000 животни от 500 различни вида.
Знаменита архитектура
Базел е известен със своите архитектурни паметници. Скулптури и стенописи на известни художници могат да бъдат открити върху сгради в целия град. Най-известното произведение на изкуството върху сграда в Базел е тази на „Фондация Бейелер", проектирана от архитекта Ренцо Пиано. Много от фасадите са изрисувани със съвременни арт графити, което се подкрепя от общината.
Световен пазар на изкуство
Изложението Art Basel е международен панаир на изкуствата, който се провежда ежегодно в града от 1970 г. насам. Той предоставя платформа на галерии да покажат и продадат творбите си на купувачи и работи в сътрудничество с местните институции, за да подпомогне растежа и развитието на програмите за изкуство.
Граничен триъгълник
Базел е разположен на река Рейн, която очертава границата между Швейцария и Германия. В града се срещат три национални граници - на Швейцария, Германия и Франция. Той е отправна туристическа точка за пътешествия в трите държави.
„Ще направим така, че заради „Евровизия" Базел да се превърне от пограничен район с три държави в пограничен район с 40 държави", заяви Йорг Луц кмет на близкото градче Лорах. Цялата област гледа напред с нетърпение към песенния конкурс – очаква се приходите от него далеч да надхвърлят разходите, които засега се изчисляват на 37 милиона евро.