"24 часа" я открива още през 2006 г., когато отличава разследващата журналистка като Достоен българин
Български репортаж с номинация за “Еми” - най-авторитетната световна награда за телевизия! За първи път журналистиката у нас получава подобно признание и то е за Мариета Николаева и оператора Таси Асенов от Нова тв.
Замълчах. Нужни ми бяха няколко секунди, за да осмисля. Много се развълнувах. Първо научи семейството ми. Съпругът ми беше до мен, а синът ми ме попита озадачен какво се е случило. След това се обадих на родителите ми и на брат ми.
Това си спомня разследващата журналистка от вечерта на 8 август, когато главният продуцент на “Новини и актуални предавания” Марта Евтимова ѝ съобщава новината. Отличието на Международната академия за телевизионно изкуство и наука е за репортажа, който показва голямата трагедия с бежанци край Локорско. Затова номинацията за “Еми” е в категорията “Новини и актуални предавания”, където редом с Нова тв се състезават Би Би Си, Sky News, Channel 4, Al Jazeera, Globo News и UVDA.
Тази номинация е признание за българската журналистика. Ние сме редом до най-добрите в света. Признание за качествената и чиста журналистика. Въпреки опитите днес да бъде охулена, принизена и омаловажена, тя съществува, казва Николаева. А думите й никак не са случайни, защото журналистката отдавна е доказала силата на професията си. Заради работата ѝ още през 2006 г. “24 часа” я отличава като Достоен българин за разследване за корупционна схема в КАТ - София.
Мариета стига до “Еми”, след като преди месеци Евтимова, тогава изпълнителен продуцент на “Актуални предавания”, ѝ споменава, че възнамерява да изпрати историята ѝ за бежанците.
“Това е най-голямата
трагедия с мигранти у нас
Тя не засяга само България, а целия свят. Във времена на военни конфликти тази история е лицето, човешкият облик, разказът от първо лице за бягството, спасението и търсенето на по-добро утре. Но показва и бизнеса с каналджийството”, обяснява журналистката.
На 17 януари миналата година край Локорско бяха открити 18 мъртви мигранти - деца и мъже, които се задушават в специално изградени тайници, докато се опитват да преминат нелегално през страната ни. Превозното средство е облицовано и херметизирано, без кислород и светлина, а те стоят там в продължение на 7 часа. Някои от тях оцеляват случайно, тъй като след техническа повреда в камиона шофьорът изоставя превозното средство и бяга.
Шестима от оцелелите разказват пред камерата за покъртителната история, както и за трафика на мигранти. Всички те бягат от Афганистан в търсене на нормален живот. За трагичния инцидент са арестувани шестима българи, организирали нелегалния превоз и взели солидни суми за това.
Николаева признава, че най-трудната част от разследването е самата среща с оцелелите, които известно време били в болница. “Последният оцелял”, както го нарекох, беше 31 дни в кома”, спомня си тя. След като се възстановяват, мъжете били в Специалния дом за временно настаняване на чужденци в Бусманци. Но тогава ѝ отказват достъп до тях. “В нашата професия упоритостта е особено важна, защото институциите нямат полза разказите на тези хора да бъдат чути, както е в случая”, категорична е тя. По думите ѝ трагедията разкрива много пропуски и слабости в контрола.
Успява да се срещне с оцелелите малко преди да отпътуват. Оказало се доста сложно, тъй като трябвало да реагира много бързо и да намери заклет преводач буквално за два часа.
Срещата ни продължи не повече от 20 минути. Опитах най-краткия възможен вариант за разговор, за да не ги травмирам допълнително. Те ми се довериха. Разказът им ме разтърси. Поставих се на тяхно място. Заключена в метален ковчег. Седем часа. Без кислород и без изход. И приятели да издъхват в ръцете ми, допълва Николаева.
Според нея историята е показателна и важна не само от социална гледна точка, а и за това как криминалните структури се възползват от хората, които бягат от войната и са готови на всичко, за да търсят по-добър живот. “Нелегалният трафик на мигранти е бизнес, който става все по-мащабен”, обяснява журналистката и дава пример с българския криминален контингент, който през последните години се преориентира именно към трафика на мигранти, защото е много доходоносен. “И става все по-изобретателен и агресивен. На всяка цена.”
Официалната церемония, на която ще бъдат отличени носителите на наградите за “Новини и актуални предавания” на “Еми”, ще бъде в Ню Йорк на 25 септември. Но Мариета все още няма яснота дали с оператора Таси Асенов ще присъстват.
Криминалната журналистика винаги е била интересна за Мариета Николаева, която е в този ресор още от първия си ден като репортер преди много години в малък столичен вестник. Така и никога не си променя мнението и не се отклонява. “Там има дълбочина. Търсене на много отговори. Същината е под повърхността. Има и много психология” - така обяснява избора си.
Вече с опита и с течение на времето се насочва към разследващата журналистика като естествено продължение на работата ѝ. “Това е и висшият пилотаж в журналистиката. Обичам да правя разследвания, да изобличавам, да разкривам престъпления, нередности, несправедливости”, добавя тя. Казва, че е от старата школа и журналистиката е повече от професия за нея. Учила се е от най-добрите на качествена журналистика, която търси отговори и пита, докато не ги получи, и която не е удобна. “Журналистиката трябва да бъде честна, независима и качествена. Винаги съм разчитала на моралния ми компас. Никога досега не ме е подвеждал.”
Отразява почти всички значими криминални случаи и тежки инциденти през последните 25 години. Помни всичките, защото всяка история е минала през ума и сърцето ѝ. Дава примери с катастрофата в Бяла с 18 загинали, тази в Бакаджика, на магистрала “Струма” през 2021 г. с 46 изгорели мъже, жени, деца, убийството на сестрите Белнейски, което проследила от откриването на Росица и Христина до доживотната присъда за убиеца им Лазар Колев. Помни и до днес бащата, който удушил двете си деца, защото майка им, с която били разделени, не дошла на вечеря.
Всяко разследване е трудно и има моменти, в които то се проваля, но тя няма недовършено разследване. “Скритите камери например не са записали най-важните моменти от доказването на престъпление. И започваш отначало”, добавя тя. По думите ѝ малко се злоупотребява с жанра напоследък и обикновени репортажи се афишират като разследвания.
Иначе решава да се занимава с журналистика като студентка, докато учи икономика и управление на масмедиите. Още от първи курс става стажант-репортер. Няколко години работи в печатни медии. През 2002 г. Красимира Кръстева, шеф на новините в Нова тв по онова време, я кани в телевизията, където е и сега. “Никога не съм имала колебания в работата си и в своя избор”, категорична е Николаева.
Като лъчезарно дете
и много общителна
- така се описва Мариета в детските си години. Противно на сегашната ѝ професия като малка искала да стане лекар. “Имах приказно детство с много игри и смях. И любимите ми баба и дядо, които много ми липсват. И родители, които винаги са ми били безусловна опора и до днес”, разказва тя.
Разбира се, с тази професия няма много свободно време за хобита или поне на този етап. Но използва всяка възможност да бъде с децата си. Заедно най обичат да си правят дълги безцелни разходки и да водят безкрайни разговори.