От жената на Станишев до негов опонент в лявата листа, от гордостта на Нинова до изключване от БСП, от съдеща до съдена: и след поканата от ДПС евродепутатката иска едно - да е свободна
Не съм правила компромиси нито в журналистиката, нито в политиката.
Така Елена Йончева лаконично отговори на изненаданите от предизборния ѝ трансфер в ДПС след номинацията на благоевградската организация на движението. И най вече на лидерката на социалистите Корнелия Нинова, която я захапа със: “Зависимостите рано или късно излизат наяве”.
Точно евролистата в Благоевград на ДПС е знакова - тя е лидерската, традиционно за парламентарните избори я оглавява Делян Пеевски.
Журналистката обясни, че именно той я е поканил и пак лидерът на ДПС лично ѝ дал гаранции за свободата да води своите битки. Тези, които направиха от русото миньонче, някога прочуло се с разследванията и филмите си от най-горещите военни точки по света, днешната хиперактивна депутатка в Европейския парламент. Чиято дума се чува винаги по темите за корупция, цензура, политическо преследване на журналисти.
Но независимо какво точно са си казали двамата с Пеевски преди седмица, необичайният ход с трансфера продължава да вълнува социалните мрежи. Не защото Йончева загърбва БСП - там отношенията отдавна са скъсани, а и май цялата настояща лява листа начело със Сергей Станишев приключва с “Позитано”. А защото в споменатите битки на Елена в Страсбург и Брюксел винаги на върха на езика ѝ е била критика към ГЕРБ, но и към ролята на ДПС и лидера ѝ в политическите процеси у нас.
В Европарламента тя беше постоянен
член на една от най-важните комисии - по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи LIBE
Беше част от мониторинговата група на ЕП за демокрацията и върховенството на закона у нас.
През 2021 г. Йончева бе единственият представител от България в делегацията, която беше на посещение в страната след първия пакет санкции по “Магнитски”, под които попаднаха тримата българи Делян Пеевски, Васил Божков и Илко Желязков.
Тези дни Йончева подсети, че при втория пакет бе санкциониран и член на ръководството на БСП - Овчаров, но това за партията на Корнелия Нинова и останалите критици на Пеевски очевидно не е било проблем. Напомни и че “Магнитски” е акт на трета страна и няма отношение към българското или европейското законодателство.
За наблюдаващите по-отблизо процесите отдавна е ясно, че въпреки бойния дух на Йончева и страстта, с която се хвърля в битките си, тя работи много добре с евродепутатите от ДПС. А всички останали в Брюксел. Всъщност дали защото европейската политика е друго поле за изява, с други норми, традиции и изисквания към участниците в него, или защото наистина страната ни е пратила отговорни свои представители там, българските евродепутати са добър отбор. Специално Йончева и шефът на групата на ДПС там Илхан Кючюк, който ръководи и европейските либерали, имат отлично взаимодействие.
“Особено по темата Шенген и Пакта за миграция. Знам какви са им позициите на ДПС и съм работила с тях по всички теми, които засягат България”, разказа самата тя.
Последната ѝ инициатива беше в резолюцията за ситуацията в Близкия изток (гласувана в четвъртък в Страсбург) да се включи текст, с който се настоява ЕК да предприеме дипломатически действия за освобождаването на европейските граждани от кораба Galaxy Leader. Тоест в подкрепа на задържаните български моряци. Беше приета с огромно мнозинство - 357 “за”, 20 “против” и 58 “въздържали се”.
По всичко личи, че след юни Йончева ще има глас там и възможността да продължи работа с европейските си колеги.
Тя влезе в политиката през 2016 г., но бе много близо до нея поне 15-ина години преди това. Защото бе жената до Сергей Станишев, преди да стане лидер на БСП и в момента, когато покоряваше партийния връх. Дори в началото бе по-известното лице в двойката.
Близки още си спомнят с усмивка за важна вечеря, на която имало табели с имената на гостите. До тази на Елена Йончева била поставена за “Г-н Йончев” - тогава Станишев тепърва набира известност. После имаше добронамерени усмивки около симпатичната двойка. Когато поведе другарите на мотори към първата Бузлуджа, организирана от него като председател, Сергей облече рокерско яке със специален надпис на гърба:
“Ако четете това, значи Елена е паднала по пътя”
После пътищата на двамата се разделиха, но запазиха отношения на приятелска подкрепа.
Официалното влизане на Йончева в политиката се случи през предизборния екип на президента Румен Радев, когато той се кандидатира за първия мандат. Когато спечели през 2016 г., тя за кратко бе негов прессекретар на “Дондуков” 2. Получи се някакво разминаване между новия държавен глава и журналистката, но и двамата запазиха дискретно мълчание за причините.
На следващата година Корнелия Нинова ѝ предложи да води листа на БСП за парламента и журналистката прие от раз.
“Когато се реших на тази стъпка, бях убедена, че с парламентарни средства може да се направят много неща, исках това управление да си отиде и да има правила в България. Винаги съм била ляв човек и много ме боли това, което се случва, затова се включих”, обясни тя тогава. В 44-ото НС депутатката Йончева
се превърна в основното острие на БСП срещу властта
и името ѝ бе свързвано главно със скандали. За 2 години в парламента тя си отвори няколко фронта срещу ГЕРБ и тогавашния премиер Бойко Борисов, заведе дела срещу тях и те срещу нея.
От парите за санирането - тема, която поде още в предизборната кампания с тежки обвинения, през “Кумгейт” (обвиненията към Делян Добрев за роднински назначения в Хасково - района, от който Йончева бе избрана в НС), сюжета с къщата в Барселона до филма ѝ за оградата на българо-турската граница, вдигната от вицепремиера Валери Симеонов. Тя показа как лесно се преодолява огградата, после внесе в ДАНС и прокуратурата документи за вероятни корупционни практики при строителството ѝ. Симеонов я обвини в национално предателство и на свой ред внесе сигнал в прокуратурата срещу нея.
ГЕРБ и лично Борисов атакуваха Йончева, че държавата ѝ е плащала пари за филмите ѝ, последва и искане от КПКОНПИ за отнемане на имущество. Обвинението се оказа неточно и експремиерът беше осъден от Елена, напомня самата тя.
След това подхвана магистралите - поиска независима експертиза за качеството на строителството и внесе сигнал за корупция в представителството на Еврокомисията. Последва и скандалът “Ало, Банов” - именно Йончева пусна сигнала срещу министъра на културата не само в прокуратурата, но и до ОЛАФ.
В парламента Йончева бе гордостта на Нинова. Затова през 2019 г. лидерката я направи водач на листата за Европарламента. И така я противопостави на Станишев. По това време президентът на ПЕС бе един от основните вътрешни опоненти на Нинова и с водачеството на бившата му половинка тя опита да внесе напрежение и интрига между двамата.
Битката за първото място в листата обаче не ги скара
Брюксел дори още повече сближи Йончева, която отглеждаше сама там своя син, със семейство Станишеви и двете им по-малки деца. В един момент тя също се оказа от страната на опозицията на соцлидерката. А през 2021 г. Елена Йончева бе изключена от БСП, след като организацията, в която членуваше, се оплака на “Позитано”, че не си плащала членския внос, и обявиха, че дължала 30 хил. лева.