Община Пловдив изпълнява проект „По крепостните стени на Филипопол", финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж" 2014 – 2020. В проекта са включени три обекта - Античен комплекс „Източна порта на „Филипопол", Археологически комплекс „Небет тепе" и реконструкция на елементите на подходи към „Небет тепе". Проектът „По крепостните стени на Филипопол" е на обща стойност 9 301 924.07 лв., част от които са безвъзмездна финансова помощ по Оперативна програма „Региони в растеж 2014 – 2020 г.", а съфинансирането е осигурено чрез Фонда за устойчиви градове и собствени средства.
Източната порта на Филипопол е сред 3-те открити входно-изходни порти на Античен Пловдив. През нея се е осъществявала основната връзка между Филипопол и Византион. Предполага се, че е изградена през II век по времето на император Адриан и е основно реконструирана през IV век. Комплексът около портата е открит и разкопан през 70-те години на XX век.
Комплексът " Небет тепе " е от първостепенно значение като носител на най - древната многопластова материална история на града. Едно от днешните шест тепета, запазили се до наши дни, около които е построен град Пловдив. Заедно с Джамбаз тепе и Таксим тепе формират Трихълмието, днес по-известно като Старинен Пловдив, на което е бил разположен античният град. Археологическият комплекс „Небет тепе" е признат за паметник на културата от национално значение. В него са разкрити останки от първото праисторическо селище, което датира от каменно-медната епоха (IV-III хил. пр.н.е.).