- Читателските снимки подкрепиха идеята на министър Юлиян Попов за закон за гледките
- Изложбата с най-красивите кадри ще обиколи местата, където минават много хора
“Магично място” е Ахтопол за 11-годишната Мария Георгиева, която в ранни зори улавя с телефона си изгрева над града. “Цветна и красива” е България за 16-годишната Божидара Пенева, запечатала меандрите на Арда.
Двете момичета са най-малките участнички в конкурса на “24 часа” “Гледки за споделяне”, след който 50 читателски снимки се превърнаха в изложба.
Тя пък се оказа неопровержимо доказателство, че у нас е нужен закон за гледките.
Идеята за подобен закон е на министъра на околната среда и водите Юлиян Попов, който откри експозицията от снимки на 50 читатели на “24 часа” в софийската галерия “Нова Арт Спейс”. Всички те участваха в летния конкурс “Гледки за споделяне” и бяха избрани сред над 400 впечатляващи кадъра от България.
Тази изложба има две измерения. Едното е вдъхновяващо и въодушевяващо и е свързано с България, която наистина е красива страна с невероятни гледки. Всички ние ѝ се наслаждаваме, но и все се оплакваме.
Човек като помисли обаче, дори българският химн е за околната среда. (“Горда Стара планина, до ней Дунава синей”), каза министърът. След това обясни и за второто измерение - по-бюрократичното, според което правителството има
ангажимент да запази тази природна среда
И това може да стане именно със закон за гледките. По думите на Юлиян Попов навсякъде из българското законодателство се споменава за ландшафта, но никой не дава сила и власт на хората и институциите да го запазят.
Разчитаме много на вас. На немски “ландшафт” е пейзаж, т.е. ни е нужен закон за пейзажа, защото ставаме все по-чувствителни към качеството на живот и започваме все повече да гледаме и ценим природата и природните гледки, каза министърът.
Доказателство за неговите думи са огромният брой снимки, участвали в конкурса на “24 часа”.
Признавам си, че не очаквах толкова голям интерес, каза издателят на в. “24 часа” Венелина Гочева и разкри, че именно Юлиян Попов е вдъхновителят.
Конкурсът се роди спонтанно. Министърът на екологията, който е наш скъп приятел и ще остане такъв и след като престане да бъде министър, в свое интервю подхвърли, че е добре България да има закон за гледките покрай спор за една гледка на България, и на нас ни хрумна
да ви провокираме да ни изпращате снимки,
обясни Гочева.
Красивите кадри обаче са повод за нова идея.
Онзиден ми хрумна, че е хубаво да снимаме сезоните в България и след това да направим една голяма изложба, каза издателят на “24 часа”. По думите ѝ сегашната експозиция не приключва, а ще обиколи места, където минават много хора - моловете, гарата, аерогарата.
Анри Картие-Бресон казва, че има хубава снимка и снимка отдалеч. И тук (на изложбата - б. а.) има много снимки, които не са отдалеч, каза главният редактор на в. “24 часа” Борислав Зюмбюлев. Освен че беше председател на журито, което избра печелившите гледки, той раздаде награди на участниците, които получиха книги от поредицата на КК “Труд” “50-те най”.
Изборът изобщо не беше лесен, а и честно казано, очаквах някакви клишета. А това са непознати и невиждани места, което изпълни със смисъл целия конкурс, каза Зюмбюлев.
Бих снимал още красиви кадри в България, защото те са много и най-важното е да ги показваме. Ако останат само в устройствата, нямат такава стойност, както да ги видят много хора, каза Николай Шабарков, който снима паневритмията до езерото Бъбрека. Той спечели една от големите награди - уикенд в спа хотел във Велинград, осигурени от Kashmir Wellness & Spa Hotel и Arte Spa & Park Hotel, които бяха връчени от министъра.
С такава награда е и проф. д-р Асен Николов, който е началник на родилната клиника в “Майчин дом” и се включи още в началото на конкурса.
Със снимка на
делфини в морето
пред Ривиера той показа скрития си фотографски талант. Неговата награда бе взета от сина му Радослав. Последното място, което ме вдъхнови из България, бяха Родопите. Бих снимал самите красиви хора, които живеят на такива места, каза Радослав Николов.
11-годишната Мария Георгиева, която е най-малкият участник в конкурса, е снимала изгрева от любимото си място - Ахтопол. “Ненапразно го наричат града на любовта, тъй като е магично място, което всеки трябва да посети”, каза Мария, която получи поредицата книги “50-те най” на издателство “Труд”. Тя и семейството ѝ прочитат за конкурса в сайта на “24 часа” в началото на лятната си почивка. За да уловят най-красивия кадър, който да изпратят, няколко сутрини стават рано, за да снимат изгрева. Въпреки че е от Стара Загора, Мария би снимала всички сезони от любимия си Ахтопол.
Историята зад снимката на Лидия Иванова, която спечели книги, също е много интересна. Тя се включи в конкурса с Каменните кораби до Синеморец. Това е спомен от детските ми години. Може би бях на 5 или 6, когато посетихме това място с моите родители и се запечата в съзнанието ми. Тази година бяхме на почивка с компания и исках да го видя, но не си спомням как се казваше. Накрая успяхме да го намерим. Тичахме, за да хванем залеза, разказва Лидия.
Ивайло Нинов, бащата на Малкия Иванчо, раздаде тениски на победителите с карикатура на емблематичния герой на “24 часа”. За него в България има безброй красиви гледки, които по “всякакъв начин и повод трябва да се показват”.
Конкурсът бе обявен в края на юли. Включиха се над 160 участници. Най-хубавите 102 “Гледки за споделяне” бяха видени от стотици хиляди във вестника и на сайта.
25 от тях получиха награди - уикенд в спа хотел във Велинград, 10 книги от поредицата “50-те най” на издателство “Труд” и 10 тениски с Малкия Иванчо. Към отличените снимки добавихме в изложбата още 25 кадъра, които също си заслужава да се видят.