Реших да стана донор на яйцеклетки. Много деца не са родени. Много сълзи са изплакани.
Това сподели пред Мон Дьо по NOVA бившата журналистка и депутатка Калина Крумова-Захариева.
Тя смята не само, че трябва да се говори по тази тема, а напротив, трябва да говорим много често.
"Не е честно да гледаме на донорството като екстра, а като един много осъзнат хуманен акт", смята тя.
"В началото на годината замразих мои яйцеклетки, защото природата е много непредвидима. Статистиката показва, че възрастта в Европа на която яйчниковият резерв на една жена се изчерпва е много ниска. Жени на 30 години са с изчерпан резерв и не могат да станат майки", посочи тя.
Коментира, че се радва, че е променена наредбата и от 36 години, вече са променени на 38 за жените, които могат да дават яйцеклетки. В момента тя е на 38 години.
"Не ми се е налагало и се надявам да не ми се налага да правя инвитро", сподели още Крумова.
"Искам жените, които чакат да знаят, че има кой да им даде. За съжаление нямаме яснота какъв е размера на този проблем. Във време, в което си говорим, че сме в демографски срив, как се прави стратегия за бъдещето когато нямаме измеренията на проблема", попита тя.
Смята, че не е нормално да не се знае колко са хората, които чакат и колко от тях имат нужда. "Няма общ регистър на чакащите, и какво правим - мълчим. Тотално безхаберие".
Когато бях политик законопроектът за сурогатно майчинство беше приет на първо четене и дотам. Близо 12 години по-късно трябва да бъдем точни - темите за сурогатно майчинство явно не бяха достатъчно важи и не минаваха бързо.
"Защо караме българите, които имат нужда от сурогатна майка да се чувстват като престъпници? Пращаме ги в Украйна, за да имат легал на своето дете. Да пишат там своята история, да измислят оправдания, за да се почувстват щастливи в най-човешката си мечта. Искам да ги призова да разкажат историите си, защото те са героите, а не престъпниците", призова журналистката.