Двама от най-богатите хора в света - Илон Мъск и Бил Гейтс не са в добри отношения. Това показва поредна извадка от биографията на Мъск, която е написана от Уолтър Исааксън и е основана на 3 години съвместна работа и следване на Мъск пред работните му дни и срещи.
Биографията все още не е на пазара, но през последните дни Исааксън публикува извадки от различни моменти. Един от тях разказва за отношенията на Мъск и Гейтс и как въпреки техните опити да станат приятели, в крайна сметка се получава точно обратното. През годините Мъск и Гейтс са се виждали няколко пъти, обикновено за кратко. В началото на 2022 г. Гейтс води сина си Рори на обиколка в SpaceX, като там се срещат с Мъск отново. Гейтс казва на Мъск, че иска да поговорят за филантропия и климат, на което Мъск отговаря, че е заинтригуван.
Оказва се, че Мъск не разполага с асистент или екип, който да подготвя срещите в календара му, а прави всичко това сам, защото иска да контролира графика си. Гейтс пък има цял екип, но в случая решава също да уреди срещата си с Мъск директно. Двамата се срещат във фабриката на Tesla в Тексас. Първоначално са заинтригувани един от друг заради общите си черти - да изградят големи компании от нулата и да са били с титлата "най-богат човек в света". И двамата обаче не обичат да отстъпват, а огромният им интелект и познания води до нисък праг на търпимост с различни гледни точки, пише vesti.bg.
По време на срещата се е оказало, че гледните им точки са доста различни. Гейтс не смята, че батериите ще са удачно решение за електрически камиони и че слънчевата енергия ще е сред основните решения на климатичния проблем. Гейтс е говорил с конкретни числа. "Това е сфера, в която очевидно аз знаех повече от него", казва Гейтс пред Исааксън.
Освен това, Гейтс е критикувал идеите на Мъск и за Марс. Според него манията на Мъск по Червената планета е странна. Все пак не всичко е било критики. Гейтс е харесал фабриката на Tesla, познанията на Мъск за машините, сателитния интернет Starlink и други дейности на Мъск. По отношение на филантропията, Гейтс е предложил 5 проекта, които да са демонстрация в какво може да инвестира Мъск. Самият Мъск обаче смята подхода за глупав и вижда повече ползи за климата, ако се инвестира в Tesla.
Истинският развив в отношенията идва, когато Мъск разбира, че Гейтс продава "на късо" акции на Tesla, т.е. според Гейтс Tesla е на погрешен път и ще загуби. Гейтс всъщност е загубил 1.5 млрд. долара от подобна позиция срещу Tesla. Но продавачите "на късо" са в най-черния от черните списъци на Мъск.
"Извиних му се. След като той разбра, че съм продавал "на късо", стана супер груб към мен, но той е супер груб към толкова много хора, така че не можеш да го приемаш лично", казва Гейтс. Основателят на Microsoft е смятал, че интереса към електрически автомобили ще е по-малък от наличностите и това ще срине цените.
Мъск смята точно обратното - интересът винаги ще е по-голям от наличностите. Фактът, че Гейтс дефакто е бил против Tesla, сериозно е ядосал Мъск. "Как може някой да го е грижа за климата и да е срещу компанията, която върши най-много за климата? Това е лицемерие. Защо искаш да правиш пари от провала на компания за устойчиви автомобили", реагирал Мъск пред Исааксън.
Месец след злополучната среща Гейтс изпратил на Мъск обещаните идеи за инвестиции във филантропски проекти. Мъск отговорил само с въпрос: "Още ли имаш половин милиард долара на късо срещу Tesla?" Гейтс признал, че да, не е "изчистил" позицията си. Отговорът на Мъск бил директен и окончателен: "Съжалявам. Не мога да приема идеите ти за филантропски проекти за климата сериозно, когато имаш огромна позиция срещу Tesla - компанията, която прави най-много за климата".
Тогава Мъск казал на Исааксън: "Убеден съм, че той е категорично луд (и задник до мозъка на костите си). Наистина исках да го харесам..."
И докато Мъск след това се подиграваше на Гейтс в Х, самият Гейтс е по-дипломатичен. По-късно през 2022 г. той е бил на вечеря във Вашингтон, на която присъстващите остро критикували Мъск. Гейтс им казал: "Може да се чувствате както искате за поведението на Илон, но няма никой друг в наши дни, който е направил повече от него, за разширяване на границите на науката и иновациите".