Облаци или пушек от печен на скара горнооряховски суджук покриха слънцето в утрото на съботния ден? Това се питат в града на деликатеса, където тече празникът на първия ни защитен в Европа продукт. Почти като в думите на Атанас Буров от началото на миналия век съгражданите му закусваха със суджук на гребен, а скарите на трите местни фирми с право да го произвеждат бяха запалени рано, рано. Една ухаеща "подкова" печен суджук струва 9 лв. Кебапчето е по 3 лв., но това не охлажда ентусиазма на мераклиите за порция от местния деликатес с вековна история.
16-то издание на Суджук феста бе открита от кмета на Горна Оряховица Добромир Добрев. "На 27 май 2007 г. Община Горна Оряховица и Историческият музей поставиха началото на единствен за региона празник. Неговата пъстрота даде възможност на много хора да се насладят на единствения, неповторим и известен в целия свят горнооряховски суджук. През годините неизменни партньори на Община Горна Оряховица за реализацията на празника са местните фирми – производители, а тази година и Министерство на земеделието. С общи усилия и подкрепата празникът доби национален мащаб. През 2015 година в Исторически музей – Горна Оряховица беше открита първата по рода си етнографска експозиция, посветена на горнооряховския деликатес. Нашата идея е да съхраним и продължим традицията, завещана ни от горнооряховските суджукари и да я предадем на бъдещите поколения", обърна се към гостите инж. Добрев.
Колбасарите обаче чакаха новия министър на земеделието, който е от техния бранш, за да препоръчат субсидии за отглеждане на месодайни говеда. Сега хубавото, прясно говеждо месо, на което държат за производството, идва от Румъния. "Бихме помолили Кирил Вътев да субсидира всички кланици, които затвориха, отново да ги отворят и да не се налага да ходим на по 100-150 км, за да купуваме месото. Този транспортен разход също е тежест върху цената. Години наред говорим да се стимулира угояването на животни само за месо, от тях става хубавия суджук. Нека да субсидират и тях, защото в момента субсидии има за млечни породи, а тези, които отглеждат месодайни породи са на загуба и никой не иска да работи. Дано не опорочим този хубав деликатес", каза Румяна Добрева от производителите.
Програмата на тридневния празник е изключително пъстра и наситена с музика, песни, танци, суджукарски игри (Игра за табиетлии, Суджукарски пъзел, Суджукарско надиграване, Суджукарска щафета, Суджук под ключ и др.), както и станалата вече традиционна томбола „Суджукарско дърво на късмета“ – всеки, който е закупил сувенир от щанда на Историческия музей, може да вземе участие в томболата с привлекателни награди. Тя се тегли на всеки час.
И тази година има обособен кът на занаятчиите и кулинарен кът „Фолклорна трапеза“ с характерни ястия от Горнооряховския край.