Смятал да направи промяната за 10 г., след
което да се оттегли в полза на сина си Уилям
Обединеното кралство навлиза в последните трескави седмици по подготовката за коронацията на краля си Чарлз III на шести май. Вече бяха съобщени някои планове за голямото събитие и от тях стана ясно, че то ще бъде далеч по-скромно и кратко в сравнение с тези на предшествениците му. Освен това някои вековни традиции ще бъдат видоизменени, за да отговорят на стремежа на новия крал за модернизация на монархията.
Информирани източници са разкрили пред в. “Дейли мейл”, че 74-годишният Чарлз има много подробен план как да извърши промяната, като се надява да успее да го изпълни за десетилетие. След това поетапно да предаде щафетата на сина си принц Уилям, а да запази за себе си подкрепящата роля на крал баща. Сред целите му са да намали членовете на кралското семейство, които представляват короната, и да си изгради образ на високопоставен монарх със силно влияние у дома и в чужбина. А това неизбежно минавало през преход от досегашната “магическа” монархия към такава в служба на обществото.
Изборът му да направи първата си задгранична визита в Европа частично очертал посоката, която смята да следва. На фона на трудностите на Обединеното кралство след излизането от ЕС, крал Чарлз III се опитал да помогне за облекчаване на отношенията с континента след Брекзит.
“Държавното му посещение в Германия показва, че монархията все още упражнява много мека сила, което позволява на Великобритания да надхвърли тежестта си във външните работи и да излекува белезите от Брекзит”, коментира пред вестника професорът по държавно управление сър Върнън Богданор. Още докато пише книгата си “Монархията и конституцията” през 1995 г., той е информиран от представители на двореца, че тезата му как монархията може да оцелее, ако започне да служи на обществото, съвпада с мисленето на тогавашния принц на Уелс. Ученият напомни, че Чарлз вече е направил много в тази посока чрез благотворителните организации и фондове, които покровителства, даващи шанс за професионално развитие на млади хора и работещи за опазване на околната среда. По този начин той показал, че разбира добре кои са наболелите обществени въпроси. Решението за по-скромна церемония по коронацията му също отразявало тази тенденция на съобразяване с обществените настроения.
На шести май Чарлз III ще измине по-кратък път от Бъкингамския дворец до Уестминстърското абатство
в сравнение със 7-километровия маршрут, следван от неговата майка Елизабет II през 1953 година. Той няма да използва през цялото време златната държавна каляска, с която са короновани всички британски монарси през последните двеста години. Тя е дълга 7 м и е толкова тежка, че макар да е теглена от 8 коня, пак се движи със скоростта на пешеходец. От грубото ѝ возене са се оплаквали доста хора. Елизабет II го описва като ужасно, кралица Виктория го нарича изтощително клатене, а Уилям IV го сравнява с кораб, който се мята в бурно море.
Чарлз и съпругата му Камила ще стигнат до Уестминстърското абатство с по-нова каляска, изработена през 2012 година за диамантения юбилей от царуването на неговата майка. Возилото е
направено от алуминий и разполага с климатик
Ще се върнат в Бъкингамския дворец обаче със старата държавна каляска. Така хем традициите ще са спазени, хем ще бъде направена една крачка към модернизирането им.
Същото ще се случи и със самата тържествена церемония по коронацията в Уестминстърското абатство. Тя ще бъде по-кратка и не толкова екстравагантна в сравнение с 3-часовата служба на Елизабет II преди 70 г. Подробности за нея все още не са съобщени, тъй като е възникнал спор около желание на Чарлз представители и на други вероизповедания да вземат по-активно участие в нея. Да бъде дадена възможност на мюсюлмани, индуси и евреи да четат молитвите си заедно с християните, което щяло да отговаря на визията му да бъде защитник на всички религии, а не само на англиканството. Духовните лидери на основното вероизповедание обаче смятат, че това ще наруши самия замисъл на церемонията, тъй като по същество тя формализира ролята на монарха като глава на Англиканската църква. Титлата “Защитник на вярата”, която се носи от всички английски монарси през последните 500 г., се отнася единствено до нея. Освен това съществува закон от 1688 г., който задължава монарха да подкрепя Англиканската църква.
Чарлз бил готов да прекъсне и вековните традиции по отношение на облеклото на краля за коронацията му. Съветници му подсказали, че помпозните одежди и копринените чорапи изглеждат “твърде остарели”, за да отразяват “модерна монархия от XXI век”, но все още се мисли с какво е добре да бъдат заменени, тъй като все пак става въпрос за събитие, което ще се гледа по цял свят. Обсъждало се да е с униформа на адмирал от флота, но пък някои от приближените му смятали, че военният елемент не е добре да е толкова централен.
Със сигурност обаче ще бъдат спазени някои други ключови традиции. Чарлз ще седне на 700-годишен трон. Върху главата му ще бъдат положени последователно две корони. Първо ще е тази на свети Едуард, която е обсипана със скъпоценни камъни и тежи над 2 кг. След това ще получи и имперската корона, кълбото и скиптъра, които последно бяха видени върху ковчега на покойната му майка преди осем месеца.
Ще бъде изпълнена и вековната традиция по помазване на краля. Тя обаче няма да може да се гледа по телевизията като останалите части от церемонията. В този момент Чарлз ще бъде скрит дори от погледите на двете хиляди гости в абатството със златен плат. Зад него архиепископът на Кентърбъри ще помаже ръцете, гърдите и главата на краля със свещено масло. То е направено по тайна рецепта, но е известно, че съдържа рози, жасмин и канела и няма съставки от животински произход.
Чарлз лично е избрал музиката, която ще звучи на коронацията му. Тя ще бъде изпълнявана от създаден специално за събитието симфоничен оркестър,
в който концертмайстор е българският цигулар Васко Василев
Пожелал е да има и гръцка православна музика в памет на баща му принц Филип, който е роден в Гърция.
Съпругата му Камила ще бъде коронясана с короната на кралица Мери. Внуците ѝ пък ще бъдат пажове на честта заедно с 9-годишния принц Джордж, който е втори по линията за наследяване на трона. Това ще бъде малка компенсация за Камила, която десетилетия търпя несгоди като любовница на Чарлз, след като първоначално бе отхвърлена от двореца и като подходяща за него съпруга, но и голям знак, че съвременните монарси не следват само вековните правила, но и сърцето си.