Илон Мъск не се задържа твърде дълго на върха на класацията на най-богатите хора в света. Малко повече от година, след като я оглави, Мъск беше изместен от 73-годишния френски милиардер Бернар Арно, съобщава "Форбс”. Състоянието на французина възлиза на 169,8 милиарда евро, което е почти 17 милиарда повече от това на Мъск.
Арно е съосновател на компанията "LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton”. Неговата холдингова компания е най-големият акционер и притежава мнозинството в управляващия борд на публично търгуваното дружество.
Французинът и друг път е оглавявал класацията на най-богатите в света. Той се задържа на първото място за кратко през 2019, 2020 и отново през 2021. Ако Мъск успее бързо да задвижи Туитър, Арно може и този път само за кратко да е на върха.
Империя на лукса
LVMH е конгломерат, базиран в Париж, в който са включени общо 75 отделни марки - основната част са напитки, марки от висшата мода и козметика. През 2021 приходите възлизат на 64,2 млрд. евро, което е с 20% повече от 2019 г.
Компанията, която е най-големият конгломерат на луксозни марки в света, има 175 хиляди служители и 5500 магазина. През ноември 2022 г. пазарната ѝ стойност е достигнала 371 милиарда евро, което я нарежда сред най-богатите компании.
В сравнение с другите в списъка на най-богатите в света Арно е скромен и не е добре познат извън Франция. Дъщерните дружества на компанията обаче не са никак скромни и включват много популярни марки като "Булгари”, "Диор”, "Фенди”, "Живанши” и, разбира се - "Луи Вюитон”. Те притежават и търговската верига Sephora и универсални магазини в Париж. Най-старата марка на компанията е винарската Chateau d'Yquem, която е основана в края на XVI век.
В Америка Арно привлича вниманието, когато през 2019 г. купува известната бижутерска компания Tiffany & Co. за близо 16 млрд. долара. В Германия той влезе в заглавията на вестниците в началото на 2021 г., когато купи контролния пакет акции на Birkenstock, въпреки че не е ясно как производителят на сандали може да бъде превърнат в луксозна марка.
Чантите на "Луи Вюитон” - милиарден бизнес
Арно е роден в Северна Франция, близо до белгийската граница. След като завършва инженерно училище, той започва работа в строителната компания на баща си. Там се профилира в сектора на недвижимите имоти и скоро оглавява отдела.
През 1984 г. поема фалиралия бизнес, включващ марката "Диор” и универсалния магазин Le Bon Marche. Така Арно навлиза на пазара на луксозни стоки. През 1987 г. LVMH е създадена чрез сливането на "Луи Вюитон” и Moet Hennessy. Скоро той е назначен за председател на Управителен съвет - роля, която изпълнява и досега.
През 2014 г. в Париж е открита и Фондация "Луи Вюитон”. Музеят на модерното изкуство към нея излага личната колекция на Арно и някой ден се предполага, че всичко там ще бъде подарено на града. Милиардерът дарява и милиони за благотворителност, както и за реставрацията на катедралата Нотр Дам.
Големият въпрос обаче е какво следва. Кое от децата му ще поеме компанията след него? Има ли един, който е определен за негов наследник, или всичко ще бъде разделено между всичките му деца? И продължава ли компанията да се развива?
Марки като "Шанел”, "Армани” и "Ермес” още са силни на пазара. Но Арно не е единствен в своя начин на работа. Тактиката му да управлява компанията си като семеен бизнес вдъхновява и други да правят същото. Много от тях са негови конкуренти, но Арно е човекът, който е проправил пътя за тях, съобщи "Дойче веле".