У нас отричат Хелоуин заради Деня на будителите, на Стария континент - заради Свети Мартин
Цяла Европа е обзета от т. нар. тиквен патриотизъм заради празника Хелоуин.
Вечерта на 31 октомври се възприема от хиляди подрастващи у нас като празник на тиквата, дошъл от холивудските филми. Именно от тях идва и увлечението по карнавалите, макар че основно се празнува тиквата. Правят се тиквени фенери, яде се печена тиква. В кафенетата сервират “тиквено лате” и прочее маркетингов кич.
Иначе идеята на Хелоуин, или Нощта на вси светии, е по-близка до нашата Задушница, която се отбелязва следващата събота. Докато маскарадът и забавлението остават за 31 октомври, неофициално коронован като празник на тиквата едва ли не навсякъде по света.
Впрочем на много места у нас се правят опити да се установи някакъв друг празник на тиквата - в Севлиево, в Плевен, в Стара Загора. Но никъде не е успешно. Идеята на местните власти е да се отбелязва на 15 октомври. Заради могъщото влияние на Холивуд обаче никой не възприема другата дата, въпреки че тиквата е традиционна българска храна и важна част от популярната ни култура. С думите “тиква” и “тиквеник” се обозначава нещо елементарно, тъпо, глупаво. И въпреки урбанизирания ни живот тиквата продължава да е част от всекидневието и на съвременните българи.
Това почти езическо забавление на Хелоуин, което води началото си от келтския ритуал Сауин (Samhain) и е ден преди честването на католическия празник Вси светии, не дава мира на разни интелектуалци и те се чувстват длъжни да бранят Деня на народните будители от “американския” Хелоуин.
Истината е, че никой не пречи на традиционните факелни шествия на 1 ноември, с които се отбелязват будителите. Единствено комунистите са се притеснявали от този празник и той е бил неглижиран от 1945 до 1992 г., след като е бил обявен за официален преди 100 години - през 1922 г.
Подобни “тиквени патриоти” има и в Германия, Франция, Австрия и Унгария. Те се противят на това децата да празнуват Хелоуин, а не Деня на свети Мартин, който е на 11 ноември и традициите са подобни - шествия със самоделни фенери и раздаване на лакомства на децата.