Наред с приоритетите на правителството си, които представи, Джорджа Мелони още в началото даде да се разбере, че иска да бъде наричана премиер, а не премиерка, както повеляват правилата на Академията за италианския език "Круска". Те са приети и от енциклопедията "Трекани".
Първата жена, оглавяваща правителство в Италия, поиска чрез специално съобщение до медиите да бъде наричана премиер или премиерът - в мъжки род. И всичко това – в противовес на правилата в граматиката, утвърдени в последните години според европейските стандарти. Те постановяват за всички обществени длъжности и професии да се използва женски род там, където е необходимо. С други думи, да се казва сенаторка, депутатка, министърка, адвокатка, кметица и др.
Настояването на Мелони обаче срещна опозицията на журналистите от националната телевизия РАИ. Нейният синдикат изрази несъгласие със спуснатите от шефовете им нареждания, които настояват репортерите да спазват исканото от премиерката.
"Никой колега не може да бъде принуждаван да използва мъжки род, даже напротив, журналистите от РАИ трябва да назовават имената в женски род, където е необходимо. Заповеди, нареждащи обратното, ще бъдат оспорвани пред компетентните органи", категорични са журналистите. Според тях всеки сам може да се нарича така, както иска, но в репортажите си репортерите са длъжни да се придържат към общоприетите стандарти в Италия. Както премиерският дворец, така и министерските служби и обществената администрация, имат като своя отправна точка препоръките за несексистко използване на италианския език още от 1987 г. Според тях например не трябва да се казва президентът Мария Роси, а президентката Мария Роси.
По времето, когато беше председател на Камарата на депутатите, Лаура Болдрини от Демократическата партия изнесе на гърба си истинска битка за утвърждаването на женския род при заеманите от дами длъжности. Понякога дори беше подигравана от представителите на десницата. "Не се учудвам. Партията на Мелони се нарича "Италиански братя", всичко в нея е обърнато към мъжете, в политиката й не се наблюдава признаване на ролята на жените чрез езика. Защо се казва селянка и работничка, когато се касае за непретенциозни дейности, а не трябва да се прави същото и при длъжности, стоящи по-високо в социалната йерархия", пита Болдрини. "Формата е съдържание – дотук се е стигнало след много битки и завоевания, на жените нищо не им е било подарено", допълва Болдрини.
Всяка от жените в правителството на Мелони при извикването си за клетвата пред президента на републиката беше наречена министърка. Мелони също беше наречена министър-председателка.
Ако обаче отсега нататък се спазва исканото от нея, то при официални церемонии, на които присъства и мъжът, с когото живее на семейни начала, те трябва да бъдат оповестявани като „премиерът и консортът му, което е абсурдно, коментира Чечилия Робустели от Университета на Модена и Реджо Емилия. Никой не те пита дали искаш да те наричат господин или госпожа, шампион или шампионка. Защо тогава трябва да се прави изключение за имена, означаващи институционална длъжност, коментира още Робустели.