Докато е във флота през 70-те, любимата му Камила се омъжва за друг
Обявен за престолонаследник едва на 3-годишна възраст, Чарлз Филип Артър Джордж Маунтбатън - Уиндзор трябваше да чака цели 70 години, за да стане крал. След смъртта на майка си Елизабет II новият 73-годишен британски монарх влиза в историята като най-възрастния човек, който някога се е възкачвал на трона.
След като стана крал, Чарлз имаше възможност да смени името си. Той можеше да избира от всяко от четирите си малки имена. Цялото име на дядо му например - бащата на Елизабет II крал Джордж VI, всъщност е Алберт Фредерик Артур Джордж. Наблюдатели предполагаха, че ще гледа да избегне Чарлз и заради лошата слава на името. Чарлз I е изключително непопулярен монарх, като управлението му е белязано с няколко граждански войни. Той е обезглавен през 1649 г. Чарлз II е с малко по-добра репутация и е наричан “веселият монарх” заради големите му партита. Според слуховете
Чарлз II има 12 незаконни деца от любовниците си
и нито един законен наследник. Малко повече от час след трагичната новина за кончината на кралицата кралското му име бе официално потвърдено - Чарлз III.
Роден на 14 ноември 1948 г. в Бъкингамския дворец, принцът на Уелс израства, знаейки, че съдбата му е да стане крал. Като момче гувернантката му Катрин Пийбълс го описва като “свръхчувствителен, самотен, прекомерно срамежлив и отдаден на тихи занимания като четене и рисуване”. Тъй като родителите му често са на дълги пътувания в чужбина, той се сближава с баба си, вдовицата на крал Джордж, кралица Елизабет, и с наставника си - своя прадядо лорд Луис Маунтбатън.
На 13 години Чарлз е изпратен в Гордънстаун, суровото шотландско училище интернат, в което е учил баща му. Отчаяно самотен, той го ненавижда и описва годините там като “абсолютен ад” и “затворническа присъда”. През 1966 г. обаче, по време на два приятни срока в австралийска гимназия, той съзрява и процъфтява, излизайки от черупката си. Научава уелски език.
В началото на 70-те години служи в Кралския флот и докато е осем месеца в Карибския басейн, приятелката и негова любима Камила Шанд се омъжва за стария си приятел Андрю Паркър Боулс.
Жените в живота му не се задържат дълго през 70-те години. Насърчен от Маунтбатън, през 1979 г. той
предлага брак на внучката на своя ментор Аманда Кначбул, но тя отказва
Под нарастващия натиск да си намери съпруга, 32-годишният принц предлага на 19-годишната лейди Даяна Спенсър през февруари 1981 г. след кратко ухажване. Тяхната “приказна сватба” на 29 юли същата година в катедралата “Сейнт Пол” в Лондон е предавана на живо в цял свят и е едно от най-големите държавни събития на века. Първото им дете - принц Уилям, се ражда през 1982 г., последвано от принц Хари през 1984 г.
Чарлз прекара почти целия си живот в очакване да наследи майка си, като с напредването на възрастта той поемаше все повече от нейните задължения и отговорности. Той смята за свой дълг да помогне за подобряване на живота на поданиците и се изказва открито по близки до сърцето му въпроси като архитектурата, околната среда, земеделието, вярата и алтернативната медицина.
Възгледите му често са били отхвърляни и осмивани като ексцентрични или немодерни, но други смятат, че той е изпреварил времето си.
През януари 2020 г. на Световния икономически форум в Давос той предупреди бизнес лидерите за глобалното затопляне и вредите за околната среда. “Каква е ползата от цялото допълнително богатство в света, придобито от обичайния бизнес, ако не можете да направите нищо с него, освен да гледате как то изгаря в катастрофални условия?”, каза той. Докато е принц, Чарлз често бомбардира министрите в правителството с лобистки писма по теми, вариращи от неадекватното армейско оборудване до тежкото положение на патагонската риба зъб.
След взривоопасно интервю на лейди Даяна за Би Би Си през ноември 1995 г. майка му настоява двойката да се разведе, което се случва на 28 август 1996 г. Когато Даяна загива в автомобилна катастрофа през 1997 г., Чарлз репатрира тялото ѝ от Париж и настоява да ѝ бъдат оказани пълни кралски почести след смъртта.
Камила, която неотменно присъства в живота на принца, постепенно е представена пред първоначално враждебната общественост като неотменна спътница на Чарлз. Годежът им е обявен през 2005 г., като социологическите проучвания показват подкрепа за брака. Те се венчават на 9 април 2005 г. на гражданска церемония в Уиндзор Гилдхол. Тя става херцогиня на Корнуол. Оттогава
Чарлз е видимо по-щастлив с любимата си съпруга
През 2022 г. кралицата разреши трънливия въпрос каква ще стане 75-годишната Камила, когато Чарлз стане крал, като даде благословията си тя да се нарича “кралица консорт”. Двойката заяви, че “дълбоко осъзнава честта, която представлява желанието на кралицата”, а Чарлз похвали Камила, че е била негова “непоколебима подкрепа през цялото време”.
През 2021 г. тя произнесе реч, която мнозина нарекоха знакова, призовавайки “мъжете в нашия живот” да се ангажират с правата на жените и изразявайки съчувствие към семействата на убити жени. През същата година Бъкингамският дворец подчерта ролята на Камила, като я направи кралска дама на най-благородния Орден на жартиерата - най-висшия рицарски орден във Великобритания.
За Чарлз фактът, че се е подготвял за този момент през целия си съзнателен живот, парадоксално прави по-трудни, а не по-лесни предизвикателствата, пред които е изправен, коментира “Таймс”. Предвид неговата напреднала възраст очакването, че управлението му ще бъде сравнително кратко, може да засили желанието му за изява и промени, които не са характерни за консервативната монархия.
В първите 24 часа след смъртта на майка си Чарлз трябва да бъде и официално провъзгласен за крал. Това ще се случи в двореца Сейнт Джеймс в Лондон в събота, пред церемониален орган, известен като Съвета за присъединяване. На теория повече от 700 души имат право да присъстват, но реалният брой вероятно ще бъде много по-малко. На последния Съвет за присъединяване през 1952 г. присъстваха около 200 души. Няма “полагане на клетва” в началото на управлението на британския монарх, в стила на някои други държавни глави, като например президента на САЩ. След това ще бъде направена публична прокламация, обявяваща Чарлз за новия крал. Това ще стане от балкон в двореца Сейнт Джеймс.
За първи път от 1952 г. ще се чуе “Боже, пази краля!”
Оръдейни салюти ще огласят Хайд парк, Лондонската кула и военноморски кораби, а прокламацията, обявяваща Чарлз за крал, ще бъде прочетена и в Единбург, Кардиф и Белфаст.
Така Чарлз застава начело на Британската общност, обединение от 56 независими държави и 2,4 млрд. души. За 15 от тези държави, сред които Великобритания, Австралия, Канада и Нова Зеландия, кралят е държавен глава.
И въпреки че той автоматично става крал след смъртта на майка си, Чарлз няма да окичи главата си с корона до официалната коронация в Уестминстърското абатство. Датата предстои да бъде фиксирана, като Елизабет II например трябваше да чака почти 18 месеца.
С новия крал Великобритания се сдоби и с нов престолонаследник - по-големия син на Чарлз принц Уилям. Очаква се 40-годишният херцог на Кеймбридж да стане новият принц на Уелс, а съпругата му Кейт Мидълтън да бъде принцеса на Уелс. Следващите поред за трона са трите му деца - принц Джордж, принцеса Шарлот и принц Луи. През последните години Уилям стана изключително популярен член на кралското семейство, като сватбата му с Кейт през 2011 г. беше гледана от около 2 млрд. души.