Kолекцията от картини и ценни предмети на съоснователя на “Майкрософт” Пол Алън отива на търг през ноември, а експертите вече са категорични, че това ще е най-голямата и най-скъпата артразпродажба в историята. Тя е поверена на аукционната къща “Кристис”, която ще трябва да намери нов собственик на 150 творби, обхващащи период от над 500 г. в изобразителното изкуство. Всички средства от търга ще отидат за благотворителност.
Такава е била последната воля на мултимилиардера, който почина през 2018 г. на 65-годишна възраст от рядка форма на рак. Сумата от над $ 1 млрд., която се очаква да бъде събрана от продажбата на колекцията, ще бъде предназначена за каузи, за които Алън даряваше и приживе – медицински изследвания, биотехнологии, опазване на застрашените видове.
В сбирката има творби на Ботичели, Ян Брьогел, Сезан, Моне и Реноар, Гоген, Густав Климт, Джаспър Джонс, Дейвид Хокни, Джорджия О'Кийф, Марк Ротко, Рой Лихтенщайн и други. След смъртта на Алън стана ясно, че той е анонимният купувач на картина на Моне, която през 2016 г. бе продадена за рекордните тогава 81,4 млн. долара. “Това е изключително събитие за артпазара и за света на изкуството”, обяви изпълнителният директор на “Кристис” Гийом Черути по повод на предстоящия търг.
Пол Алън и приятелят му от детинство Бил Гейтс основават “Майкрософт” през 1975 г. и с това хващат златния телец за рогата. Именно Алън е този, който убеждава Гейтс да напусне Харвард, за да започнат бизнеса. Самият той напуска компанията през 1983 г., но остава в борда ѝ до 2000 г. В момента на смъртта му състоянието на Алън се изчисляваше на $ 20 млрд. Богаташът колекционер никога не е бил женен и няма деца.
Все още не е уточнено на коя дата през ноември ще е търгът в центъра “Рокфелер”.
За своята страст към изкуството софтуерният гений казваше: “Правите го, защото просто обичате тези творби и знаете, че те ще ви надживеят. Вие сте само техен временен пазител”. “За Пол изкуството бе едновременно аналитично и емоционално. Той вярваше, че изкуството изразява едно уникално виждане за реалността, комбинирайки вътрешното състояние и вътрешното око на твореца по начин, който да вдъхнови всички нас. Колекцията му отразява разнообразието от интересите му с тяхната собствена мистика и красота”, казва Джоуи Алън, сестрата на покойния и изпълнителка на завещанието му. Точният списък на творбите, които ще се продават, не е обявен още, но приживе милиардерът е излагал части от колекцията си в различни временни експозиции и е предоставял анонимно картини на музеи и специалистите са наясно, че в нея има още произведения на Каналето, Ван Гог, Макс Ернст, Сьора.
Според британския в. “Дейли мейл” очакваните гигантски приходи от колекцията показват, че въпреки пандемията пазарът на изкуство е в пълен разцвет. Само през миналата година той е генерирал печалби от 65 млрд. долара. През май миналата година бе разпродадена и досегашната най-скъпа колекция – тази на милиардера на недвижимите имоти Хари Маклоу и на бившата му съпруга Линда Бърг. При развода те така ожесточено спорели за стойността на картините, че съдия разпоредил те да бъдат продадени на търг. Аукционът, проведен от “Сотбис”, донесе фантастичните 922 млн. долара.
Приживе Пол Алън бе известен с доста ексцентричните си колекционерски страсти. Притежаваше например китари, на които е свирил Джими Хендрикс.
A също и много стари бойни самолети, които бяха изложени в музея “Летящото наследство”, основан през 2004 г. През 2000 г. той създаде също Музей на попкултурата в Сиатъл, а от 2015 г. започна да организира артпанаир в града.
Биографията на техногурото сочи, че е наследил любовта към изкуството от родителите си, но колекционерските му амбиции се развиват по-късно. Те се разпалват при едно посещение на галерията “Тейт” в Лондон, когато той е запленен от пейзажите на Търнър и от попарта на Рой Лихтенщайн.
Алън е роден в Сиатъл, където посещава частното училище “Лейксайд” заедно с приятеля си от детските години Бил Гейтс.
Като тийнейджъри и двамата работят в компютърната лаборатория на близкия университет на Вашингтон. След 2 г. обучение запаленият по новите технологии младеж напуска и заминава за Бостън да работи като програмист. Става още по-близък с Гейтс, който по онова време учи в Харвард в същия град. Бъдещият шеф на “Майкрософт” също напуска студентската скамейка и двамата създават компания, която през 1975 г. пуска на пазара първия си продукт. Три години по-късно печалбата на “Майкрософт” минава 1 млн. долара и екипът се мести в Сиатъл. През 1980 г. идва големият пробив, когато компанията е избрана от гиганта Ай Би Ем да създаде оперативната система за първия му компютър.
След смъртта на Алън Гейтс написа: “Сърцето ми е разбито от кончината на един от най-старите и най-близките ми приятели Пол Алън. От първите дни заедно в училище през съвместната ни работа в създаването на “Майкрософт” до някои от общите ни проекти във филантропията през годините, Пол беше истински партньор и скъп приятел. Без него персоналните компютри нямаше да съществуват.”