Военен лекар спасява бъдещия крал и го учи на тенис
Най-великият турнир по тенис в света “Уимбълдън” стартира през 1877 г. Точно 30 години по-късно тръгва традицията членове на кралското семейство да присъстват на него. През 1907 г. в ложата сядат принцът на Уелс Джордж и съпругата му принцеса Мери.
Само след 3 години те вече ще са крал Джордж V и кралица Мери. Причината за появата им на тенис турнира е доста елементарна. Принцът е съученик и близък приятел на Джордж Хиниярд, новият президент на Всеанглийския клуб за тенис на трева, който организира турнира и до днес.
През 1926 година става нещо, което не е повторено в историята. Бъдещ крал и реален член на кралското семейство се появява на тревата и играе в турнира на двойки. Става въпрос за принца на Йорк Алберт Фредерик Артур Джордж, бъдещия крал Джордж VI и баща на днешната кралица Елизабет II.
Същият, за когото бе направен великият филм “Речта на краля”, който, освен че събра над 400 милиона долара, но и спечели 4 награди “Оскар”.
Като млад Бърти, както го наричали всички,
бил прекалено хилав и болен
И на 17 години е на ръба на смъртта. Причината - язва на дванадесетопръстника. Тя е причинена от бавачката му, която се обижда на баща му и започва да не храни детето. Нито един лекар обаче не се решава да оперира младия принц заради буйния нрав на баща му.
И тогава в живота му се появява военният лекар Луис Крейг. Див шотландец, който не обича да губи в нищо. “Ваше Величество, играете си с живота на сина си. Ако не се оперира, той ще умре”, най-нахално заявява лекарят на Джордж V. И успява. След операцията принцът изненадващо започва да се възстановява светкавично бързо.
Крейг, освен че е един от най-добрите лекари във Великобритания, е и топспортист и финансист. Национал на Шотландия по ръгби и запален тенисист. Няколко години поред той става шампион на Великобритания по тенис за военнослужещи. Това му дава право да играе на “Уимбълдън” и да си избере партньор.
И взема със себе си принца
Той в началото се опъва на идеята, но след това се съгласява. Бъдещият крал смята, че играе прекалено слабо, и не иска да се излага. Луис обаче го убеждава, че участието му в турнира ще помогне на статута му в обществото. Бърти е считан за слабак и болен - освен проблема с язвата той от дете куца и носи специален корсет, за да изправи походката си. Заекването и лошият му опит в авиацията (принцът се обучава за летец, но така и не прави самостоятелен полет заради здравето) допринасят за образа му на неудачник. На всичко отгоре той е и левичар, което за онези години се смята за голям недостатък.
В крайна сметка Луис успява да навие приятеля си. И двамата падат още в първия кръг след 1:6, 3:6, 2:6 от Хърбърт Рупърт Барет и Артър Гор. Съперниците обаче въобще не са случайни имена. Двамата са олимпийски шампиони на двойки от игрите в Лондон през 1908 г., като Гор взема златото и на сингъл. Освен това Гор е шампион на “Уимбълдън” на двойки за 1909 г., носител на купа “Дейвис” за 1912 г. През 1908 г. той побеждава точно Барет във финала на сингъл на “Уимбълдън”. Барет освен златото от олимпиадата взема и сребро от олимпиадата в Стокхолм през 1912 г. в смесените двойки, шампион е на “Уимбълдън” на сингъл за 1911 г., когато прави невероятен обрат 5:7, 4:6, 6:4, 6:3, 6:1 срещу Чарлз Диксън, и има три титли на двойки от турнира.
Изненадващо
реакцията на пресата е невероятно положителна
Всички описват мощния сервис на принца и неговата издръжливост на корта. Общественото мнение е обърнато тотално.
След този мач Бърти повече не играе на “Уимбълдън”, но ходи на всеки финал до 1951 г., когато е диагностициран с рак на белите дробове. И предава любовта си на първородната си дъщеря Елизабет.
Лекарят има и
заслугата Елизабет въобще да се появи на белия свят
Бърти е свенлив още от дете и се страхува от общуването с жени. Но Луис помага и тук. Неговата съпруга започва да кани млади дами у дома им, а Луис ги запознава с младия принц и му дава съвети как да ги ухажва. Скоро от свенливостта на Алберт няма и следа.
Луис подкрепя бъдещия крал и по време на безрезултатните му опити да спечели лейди Елизабет Боуз-Лайън и да се ожени за нея. Бъдещата кралица-майка два пъти отрязва Бърти. Но неговият приятел настоява той да прояви упорство. Двамата вдигат сватба на 26 април 1923 г., като Луис е кум на принца. “Скъпи Луи! За мое облекчение всичко мина без проблем. Знаеш за какво говоря. Бях на висота!”, пише Алберт в писмо до приятеля си по време на медения месец.
Бащата на принца осъзнава огромното влияние на лекаря над сина си и го кара да го следва навсякъде. Бърти прекарва много време със семейството на Крейг и става кръстник на двете му дъщери. Ако лекарят остави по някаква причина монарха, той започва да нервничи и да попада в неприятни ситуации. Като поблема с тоалетната в кралската ложа на “Уимбълдън” през 1938 г. Който в крайна сметка завършва с грандиозен ремонт и най-модерните тоалетни в кралството.
Заслугите на лекаря към успехите на краля са оценени през 1932 г., когато получава рицарско звание. Няма как да е и по друг начин, защото все пак Крейг е и герой от Първата световна война. Ранен е и изкарва осем месеца в плен.
“Създателите на филма “Речта на краля” заложиха на грешния герой - логопеда. Лентата щеше да е доста по-интересна, ако бе показано как Крейг превръжа принца от свито, лошо приспособим към живота младеж и увереният водач по време на войната”, категоричен е биографът на кралското семейство и историк Кристофър Уилсън. Филмът всъщност се концентрира около логопеда Лайънъл Лог, който се справя със заекването на монарха.
Алберт става крал на 12 май 1937 г.
Тогава по-големият му брат Едуард Албърт Крисчън Джон Андрю Патрик Дейвид, или Едуард VIII, се отказва от короната, за да се ожени за разведената два пъти американка Уолис Симпсън.
Луис помага не само на краля, но и на “Уимбълдън”. След Втората световна война той става председател на клуба и е с решителна роля за възстановяването на комплекса, който е един от най-силно пострадалите от бомбардировките.
Лекарят умира само една година, след като крал Джордж VI си отива на 6 февруари 1952 г. и на трона се възкачва дъщеря му Елизабет.
Но приключенията на кралското семейство на “Уимбълдън” продължават. Точно на кортовете
кралицата се запознава с бъдещия си съпруг принц Филип
А през 1987 г. пламва интригата, че принцеса Даяна има романс със сръбския тенисист Слободан Живойнович. Всичко започва от нейната молба да получи два урока по тенис. Има и малък скандал с принцеса Маргарет, която обичала да вкарва повече от разрешения един гост в кралската ложа и е трябвало да ѝ бъде напомняно.
Бъдещият крал на Англия излиза на корта, следван от приятеля си.
12 юли 1947 г. Принцесите Маргарет и Елизабет, сър Луис Крейг и крал Джордж VI гледат финала на “Уимбълдън”.