- Милен Кръстев е известен в САЩ като Лудия шивач, а във Варна като Бомбев
- Работи с куп звезди и велики имена в модата
С жълто кожено яке и панталон се качва на сцената Стинг по време на последните си концерти. Понякога якето е заменено с елече, но и под двете задължително легендата е с тениска, шита по специална кройка за него. “Виновникът” за новата визия на английския музикант е българин. 48-годишният варненец Милен Кръстев от близо две години насам шие повечето от сценичните костюми на Стинг.
Известен в САЩ като Mad Tailor (Лудия шивач), а във Варна като Бомбев, Милен е невероятно креативен и от неговите ръце излизат не просто дрехи, а произведения на изкуството. Може да ушие всичко - от тениски до кожени ботуши. Негови модели носи не една звезда, работил е и за много известни модни марки. А работата със Стинг става като на шега.
“Един ден познат ми поръча да ушия оранжев панталон, като ми доставиха специално обработена кожа и ми дадоха размерите. Казаха ми: Избери една от твоите кройки, доверяваме ти се. Дори не знаех за кого е панталонът. Но се постарах доста”, разказва Милен. Много е cool, останал доволен клиентът. И между другото му споменал, че панталонът е за Стинг.
Така машината се завърта - фланелки, жилетки, пояси, ръкавици, кожени якета... Днес сценичният гардероб на певеца е почти изцяло дело на Милен, макар той да не се познава лично със световноизвестния си клиент.
Работи основно със стилиста му. “Той избира материалите, аз рисувам и измислям дизайна. Явно успявам, щом Стинг се появява с костюмите ми на сцената, защото знам, че не съм единственият, който му предлага дрехи”, казва Милен. Предстоят и още изненади, защото има дрехи, които музикантът още не е носил. Доволен е, че Стинг обиковено не се преоблича по няколко пъти на сцената и стилът му е постоянен - кожен панталон, фланелки, жълтото яке. Всичко той прави по дадени му размери и по визуални впечатления от концерти и снимки.
Тези, които познават Милен от родната му Варна, знаят, че той е екстравагантен, щур, но изключително отзивчив и винаги е душата на компанията.
Прякорът му Бомбев е след една от почти ежедневните щуротии в неговия живот. В пети клас решава да бръкне с пергела в контакт в класната стая, за да гръмне инсталацията, да спре токът и да ги разпуснат преди края на втората смяна. Щетите не са малки, а Милен се разминава на косъм с токов удар и с изключване от училище. Започва да шие още в 8-и клас, като
измисля и рисува сам повечето кройки, гледайки филми
и списания. При това не ги изработва предварително, а направо чертае с кредата по плата и след това смело с ножицата. И все се получава, фира почти няма. Първо прави дрехи за себе си - хавайски бермуди, якета. Експериментирах здраво на себе си, спомня си Милен.
Славата му на самоук дизайнер бързо се разнася из града в онези бедни откъм модно разнообразие години в началото на прехода. Не след дълго голяма част от младежите на Варна вече носят дрехи с логото на Bombeff - суитшърти, панталони с големи джобове и виснали дъна, шушлякови якета, грейки за скиори, палта... За Милен няма табута и може да ушие всичко, което клиентът поиска. Работи с всякакви платове, каквито открие, включително е шил палто от мароканско одеало.
Завършва спортното училище с гребане, а и двамата му родители са гребци - Гинка и Върбан Кръстеви. След това се дипломира като навигатор във Висшето военноморско училище “Н. Вапцаров”. Годината е 1999-а, а Милен така и не се качва на кораб, а... на самолета за САЩ. За да продължи в света на модата.
Първата му спирка е Сан Франциско, където вече живее сестра му Иля - преподавател в Академията по арт и дизайн. Милен изкарва там магистратура по дизайн на мъжки облекла и веднага започва работа като крояч и шивач. Близо 10 г. живее в романтичния калифорнийски град, където за кратко е и преподавател по шев и кройка. Някъде в онези години е и първият му по-професионален допир с кожата - първо шие седалки за мотори, следват чанти и якета. А покрай модните и рокерските форуми тогава се заражда и артистичният му псевдоним - Mad Tailor. Самият той кара американската класика “Харли-Дейвидсън”.
Животът му коренно се променя, когато се мести в Ню Йорк и попада в “окото” на модната индустрия. Там
работи за топ марки като “Хюго Бос”, “Каролина Херера” и “Ралф Лоурен”
Колаборира и с дизайнерката Норисол Ферари, покрай която започва да прави дрехи за звезди, сред които Джанет Джаксън и Кортни Кардашиян.
Изисканият стил обаче не му е особено на сърце и паралелно прави театрални облекла и работи с някои по-екстравагантни имена в дизайна. Колкото повече проекти правех, толкова по-добри ставаха нещата, разказва Милен, който днес работи основно с кожа.
Основен тласък в кариерата му обаче дава работата за известното вечерно съботно тв шоу Saturday Night Live (SNL). Милен работи с дизайнера на костюмите, които се изготвят за скечовете всяка седмица и покрай него работата му добива истинска популярност. Постепенно с българина се свързват стилисти и дизайнери на различни звезди. Пак покрай шоуто до него стига и стилистът на Стинг.
Милен измисля и ушива и якето, което носи Бен Стилър в “Зулендър 2”. “Дойдоха и казаха, че якето им трябва след два дни, затворих се вкъщи и го направих. Пък и трябваше да го изпратя в Италия, където бяха снимките на филма по това време”, спомня си той.
И друго негово яке е видяно от милиони зрители на големия екран, и то не върху коя да е фигура - актрисата Меган Фокс носи дреха от змийска кожа на Mad Tailor като Ейприл в “Костенурките нинджа”.
Клиент му е бил и актьорът Джейсън Момоа. Прави специално за участието му в шоуто SNL реплика на колана на неговия герой хал Дрого в тв сериала “Игра на тронове”.
Един от най-интересните му проекти в последните години е с откутюр дизайнера Аугус Гети. За негова колекция
шие уникални къси рокли - едната е под формата... на дупе
(мнозина го заподозряха, че е използвал за модел дупето на Дженифър Лопес), другата е с гърди с номера на Памела Андерсън, за формата на които използвал волейболни топки. Това беше нещо абсолютно ново за мен. Трябваше да отливам моделите от различни материали - като скулптури, а след това действах като тапицер - по тях оформях роклите от кожа, която обработвам специално, разказва Милен. И пуска в социалните мрежи клипчетата от процеса на работата си.
Колекционира шевни машини и вече има в ателието си над 15 специализирани такива за всякакви материали.
В дома на Милен обаче основният дизайнер е съпругата му Джени Суонк. Когато се запознават в Ню Йорк, тя работи с “Каролина Херера”, а след това за “Хюго Бос”. Но днес двамата са решили да работят за себе си. От 2 г. семейството живее в малко градче в щата Монтана, за да отглежда здравословно трите си деца: 14-годишната Йоли, 6-годишната Миа и 3-годишния Дерек.
А в Монтана много вървят каубойските ботуши, кожените якета и шапки. Всеки от чифтовете, изработен от Милен, е уникален - с индиански или рокерски мотиви, дори с бродерии. Вече си има постоянни клиенти. А напоследък покрай Стинг всеки искал да му шие панталони (е, по-рядко жълти), но не спират и другите проекти.