Камили, коне и каскадьори участват в екшън сцени на филма "Чума", който продуцентската компания "Мирамар филм" снима в Римския декор на Киноцентъра. Там е пресъздаден пъстър и пищен керван сарай, "някъде в пределите на Османската империя", в който героите отсядат на връщане от Божи гроб. Декорът е "като излязъл" от култовия "Бялото слънце на пустинята".
Сценарият е на проф. Боян Биолчев, който е вдъхновен от разказа на Йордан Йовков "През чумавото". Когато го пише той дори и не предполага, че ни предстои да живеем в трудните години на COVID пандемията.
Но пък сега "Чума" придобива допълнителна актуалност и нови смислови пластове. Филмът ни предлага неочакван прочит на Старозаветните послания, пренася ни в едно първично и вечно битие, където думите рождение, сватба, смърт са обикновени житейски факти, но изпълнени с мистика.
Страшната болест изважда на преден план доброто и злото у човека, събужда първичните му страсти и атавистични инстинкти. Страхът, любовта, вярата в Бога влизат в неизбежен конфликт.
Началото на снимките е на 15 юни в района на село Каменица, Софийско, което е почти напълно обезлюдено. Към полуразрушените къщи са достроени и пригодени за основен декор на филма. Целият снимачен период трае 25 дни, в петък ще е последният ден.
Действието се развива в началото на 19 век – време, когато по българските земи започва да "просветлява", но все още не си е отишъл мракът на Средновековието. Двамата главни герои – Чорбаджи Юрдан и неговия син Йоно, се връщат от Божи гроб. Станали са хаджии и носят светлина и пречистване. Но заварвайки чумата да върлува из родната земя, а скоро в родното им село и дом, те действат решително, всеки по своему, за да отстояват изконните си човешки ценности.
За разлика от повечето български филми, които се връщат към епохата на османското робство, "Чума" не навлиза в политически и етнически проблеми. Разказът се концентрира върху персонажите, груповия образ на селото и общочовешки морални въпроси.
В главната роля на чорбаджи, хаджи Йордан е Свежен Младенов. Актьор, доказал качествата си във филмите "LOVE.NET", "Вездесъщият", "Летовници", "Воевода", "Чичо Коледа", както и в сериалите "Откраднат живот", "Лъжите в нас", "Порталът"...
Голяма находка за екипа са младите още непрофесионални актьори Евелина Бибова и Матей Мичев. По начало целта на целия творчески и продуцентски екип на филма е за ролите на двамата млади да се подберат нови лица, които и възрастово да отговарят на персонажите си.
Биляна е ученичка в 11-и клас и е едно истинско бижу. Сподели, че с помощта на режисьора Иван Владимиров двамата с Матей бързо намират химията помежду им, която ги прави да изглеждат силно влюбени като героите им Елица и Йоно. От съвсем малка Евелина тренира художествена гимнастика в клуб "Славия и през годините е печелила множество медали.
Три години Евелина посещава школата на Башар Рахал и Зафир Раджаб в продължение на три години с голямо постоянство. "Тя е приказно, смислено и талантливо момиче", казва за нея Бахар Рашал. Участието й в този филм вече е преначертал житейския й път - ще кандидатства в НАТФИЗ
Матей Мичев завършва първи курс по актьорско майсторство за драматичен театър в класа на проф. Пламен Марков в НАТФИЗ. Интересът му към актьорска професия започва, когато е на 15 години и постъпва в школата на Петър Върбанов.
В поддържащите роли зрителите ще видят Людмила Сланева, Добрин Досев, Велислав Павлов, Станислав Пеев, Любомир Бъчваров и др.
Режисьор на "Чума" е Иван Владимиров, завършил кино и телевизионна режисура в класа на проф. Георги Дюлгеров в НАТФИЗ. Първия му късометражен филм "Валсове и танга от село Бела вода" е селектиран на престижния кинофестивал в Локарно.
Заедно с Валери Йорданов е сърежисьор на "Кецове", който през 2011 г. печели Специалната награда на руските киноклубове от Московския кинофестивал и специалната награда на журито "Златна роза".
С последния си засега филм "Сцени от живота на една актриса" печели наградите за най-добър сценарий и режисура на фестивала "Златна роза". Преподава драматургия и филмова режисура в ЮЗУ Благоевград.
Продуцент на "Чума" е компанията "Мирамар филм", основана през 2001 г. от Илиян Джевелеков, Матей Константинов и Георги Димитров. През годините е продуцирала множество игрални, документални и анимационни филми
Най-известните са "Дзифт" на режисьора Явор Гърдев и филмите на Илиян Джевелеков "LOVE.NET", "Вездесъщият" и тв сериала "Порталът". "Мирамар филм" два пъти получава голямата награда "Златна роза", а "Вездесъщият" е българското предложение за "Оскар" през 2018 г.
Очаква се филмът "Чума" да има премиера през пролетта на 2023 г.