Ловят се на дъно, плувка, спининг и тролинг
Сулки по 4 кг ловяха на язовир “Цонево” от 16 май до края на забраната. Големите хищници се обадиха на грозд от торни червеи вместо на традиционната стръв от жива рибка или рибешко филе. И то докато лодките шареха из водоема за улов на тралинг с изкуствени рибки.
За бяла риба не се захранва, сочат риболовните читанки. Пак според се тях лови на жива стръв и на изкуствени примамки. Естествената ѝ храна са бабушките, уклейките, кротушките, червеноперките, щипоците и всякакви малки рибки. За бялата риба се знае, че има тясно гърло и, затова в язовири като “Цонево” и “Тича”, които са нейното царство, се завъдиха огромен брой платики.
Пак според науката червеите – торните и земните, са подходящи само за ранната пролет, и то за по-дребните риби. Бялата риба се лови на дъно, плувка, спининг и на тролинг. Майсторите използват на дъно подвижно олово с ограничител и после поставят куката с рибката поне на половин метър от дъното. Така живата рибка може да бяга по цялото разстояние на линията и да дразни хищника. Има и няколко специфични монтажа за риболов с мъртва рибка. Първият е просто като на чепаре с долно по-леко олово. Техниката на воденето му е на придърпване, както се прави и при костура. Замятаме, чакаме да падне на дъното и с обиране с макарата чакаме. Ако се появи вълничка, тоест риба преследвач, добре е да забавим въртенето, за да може да атакува стръвта.
Интересна за риболов е системата “Драшкович”. При нея рибката се слага на стоманена тел, огъната като голяма безопасна игла. В предния ѝ край се поставя тежест, позволяваща добро замятане. На халката на тази тежест се закачват поводите на двете тройки и допълнителната тънка жица за обвиване на главата на нанизаната рибка. В повечето случаи бялата риба хваща живата рибка, стиска я, докато я умъртви, за да не є избяга, и чак след това я обръща с главата напред за гълтане. Затова не се бърза със засичането.
Блесните за бяла риба трябва да са с удължена форма и са успешни при по-студено време. Въртящите са от №1 до №4, а клатушките може и да са по-големи. Воблерите и рапалите също работят добре. Сега се използват успешно туистери с допълнителен жив дъждовен червей, есенции и други комбинации. Риболовът на силиконови примамки е много успешен и атрактивен. Привлекателен е и риболовът на тролинг. Здрави влакна, пръчки, макари и се влачи близо до дъното.
Бялата риба е от семейство Костурови, но любимата ѝ храна са и живите дребни костурчета, докато щуката предпочита малките таранки. Тя е хищник, който заради бързото си израстване постепенно се превръща в главния “чистач” от плевелни риби.
На дължина бялата риба може да стигне около 120-130 см, а на тегло дори 15-20 кг. Има тънко и източено вретеновидно тяло с характерните за костуровите риби две гръбни перки. Главата е с голяма уста и силни челюсти, осеяни с дребни остри зъби, сред които ясно се открояват големи игловидни горни и долни кучешки зъби. Все пак това не са режещите зъби на щуката и бялата риба може да се лови с поводи от влакно. Спорно е дали улавяната в последните години бяла риба в пристанището на Бургас идва от реките. Известно е, че отделен вид сулка има в Дунав. Тя е по-дребна и стига до половин метър и най-много две кила. Същото е положението и с морските сулки от Бургаския залив. Те не са речен вид и са записани в Червената книга. Доказателство е видео в мрежата със сулка, която се движи в дълбините на морето около Шабла.
Сафридът най-после дойде у нас
Със седмица закъснение сафридът най-после се показа по нашия бряг. В сряда около Карантината във Варна беше цяло село от плавателни съдове. Голям успех имаха в Черноморец, където за часове се похвалиха с по 10 кила сафрид. Въпросът е доколко егейските риби ще отидат на север, защото нагоре от Балчик и в Шабла няма нито един сафрид.
Появиха се и първите морски гарги
на вълнолома във Варна. Последните две пролети тези риби се населиха здраво и на Морската гара, но досега не бяха се появявали.
“Минаха няколко седмици, откакто не бях ходил на вълнолома, и заедно с приятели решихме да направим проверка. Аз реших да пробвам първо попчета, а по-късно и някой сафрид. През това време един от другарите хвана голям скорпид, а малко след това другият извади и първата врана за годината с прилични размери - около 38 см, разказва варненецът Даниел Кирилов.
“Минаха се още няколко дни, през които ентусиасти хванаха няколко врани, и заразата у мен вече не ми даваше мира. Доста пъти съм казвал, че добрият резултат е следствие от добрата подготовка, но понякога си трябва и късмет. След отчитане на метър от 42 сантиметра тази риба официално подобри личния ми рекорд за този вид. Да си призная, емоцията от това е невероятна, а всичко тепърва започваше. Измина около половин час от първото кълване, когато на куката отново закачих представител от така интересните за нас врани”, обяснява Даниел.
РЕЦЕПТА: Бялата риба е №1 пържена с галета
Има почти 100 рецепти за приготвянето на бялата риба. Тя може да е на фурна, на скара, да се панира. Но класиката е пърженето на тази риба, която е с прекрасно бяло месо - напомня за калкана, който също е най-добър само пържен.
Рибата се почиства и измива и се реже на големи кръгове. Посоляват се. Трябва да се приготви смес от бяло брашно и галета за овалване. Добре е парчетата да престоят поне 20 минути в брашното. След това те се пържат на 160 градуса.
Бялата риба се сервира задължително с лимон, черен пипер и копър.Ако се поднася в общ съд, трябва да се внимава, защото бързо изчезва.