Албина е рускиня и е студентка в курса за медицински сестри на римския университет „Кампус Био-Медико”. Ирина пък е украинка и е медицинска сестра в Центъра за палиативни грижи на фондацията на университетската поликлиника. Двете момичета са прекарали заедно периода на пандемията, а сега и този на войната в Украйна. „Когато се срещнахме веднага след началото на войната, Албина дойде при мен в отделението, тогава бях дежурна. Очите ни се просълзиха и тя започна да ме моли за извинение. Чувстваше се виновна и ме молеше да я извиня. Аз й казах, че тя няма нищо общо с всичко това”, разказва украинката Ирина.
На Разпети петък Ирина и Албина ще носят заедно кръста по време на Via Crucis, Кръстния път, който ще бъде оглавен от папа Франциск.
В интервю за италианската телевизия РАИ двете медицински сестри казват, че тяхното приятелство е устойчиво и че споделят страданието на народите си въпреки войната в Украйна. Именно заради това свое послание за приятелство отвъд всичко двете момичета са били избрани за Кръстния път.
През изминалите дни Киев изрази несъгласието, и дори протеста си, срещу проекта украинска и руска жена да носят заедно кръста. Срещу това се обявиха гръцко-католическият архиепископ на Киев Святослав Шевчук и посланикът на Украйна в Светия престол Андрий Юраш. Апостолическият нунций в Киев монсиньор Висвалдас Кулбокас коментира решението двете момичета да участват, казвайки, че то ще бъде момент на молитва под кръста, а не предвестие на помирение. Кулбокас е един от малкото дипломати, който никога не е напускал Киев. „Разбирам украинците, които ми казват, че сега е трудно да се приеме който и да е друг жест освен този на състраданието”.
Що се отнася до Кръстния път, нунцият коментира, че „кръстът на Христос има призванието да помири преди всичко всички нас с Бог, а това е необходимо във всеки момент, и сега включително. Ако някой иска да интерпретира този момент като знак на помирение между руснаци и украинци, то е твърде рано за това. То би било възможно, когато вече няма война, а не сега, когато тече агресия и когато раните са отворени. Затова знакът може да бъде валиден за бъдещето, когато ще трябва да се изгради отново прошката в периода след войната, и надяваме се това да дойде скоро”, каза нунцият.